jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۵۸۹۴۱   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۱:۳۸

رئیس مرکز زنان و امور خانواده ریاست جمهوری: با تصویب هیات دولت، ساعت کار زنان سرپرست خانوار که فرزند زیر 6 سال دارند؛ از 44 ساعت در هفته به 36 ساعت کاهش یافت.

مریم مجتهد زاده در همایش بانوان مهرآفرین در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بر اساس این مصوبه همچنین ساعت کار زنان سرپرست خانوار که فرزند یا همسر معلول دارند نیز به همین میزان کاسته می شود.

وی همچنین درباره مشوق‌های مربوط به فرزندآوری گفت: یکی از مصوبات در این باره، مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که پس از بررسی بیشتر و تدوین پیشنهادهایی در قالب لایحه به سازمان مدیریت خدمات کشوری ارائه می شود.

مجتهد زاده افزود: بر اساس این لایحه، زنان شاغل دارای بیش از سه فرزند به ازای هر فرزند بیشتر، یکسال به سنوات اشتغالشان به عنوان ارفاق افزوده می شود.

وی گفت: یکی دیگر از طرح های مشوق فرزند آوری این است که زنان شاغل دارای بیش از ده سال سابقه اشتغال ؛ به تعداد سنوات کاری خود در هر سنی بتوانند بازنشسته شوند.

مجتهد زاده همچنین با اشاره به دیدگاه و تاکید مسئولان عالی کشور مبنی بر لزوم تعادل در وظایف مادری، همسری و نقش اجتماعی بانوان گفت: نگرانی عمده از تصویب قوانین حمایتی از بانوان مانند مصوبه افزایش مرخصی زایمان این است که مدیران و کارفرماها، زنان را از ابتدا جذب نکنند.

وی افزود: به این علت و برای رفع این نگرانی، دولت باید برای تحقق این دیدگاه یعنی حفظ تعادل در نقش سه گانه زنان، امتیازات و مشوق هایی مانند معافیت‌های بیمه ای و مالیاتی به کارفرماها و بنگاه های جذب کننده زنان شاغل اختصاص دهد.

مجتهد زاده اضافه کرد: بر این اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز باید مزایایی برای اجرای لایحه حمایت از زنان سرپرست خانوار اختصاص دهد.

وی همچنین ایجاد ستاد ملی زن و خانواده را از اقدامات خوب دولت در حوزه امور زنان و خانواده دانست و گفت: تا پیش از ایجاد این ستاد در حوزه امور زنان موازی کاری می شد و هر دستگاهی به طور مجزا در این حوزه اقدام می کرد که اقدامات آنان نیز به طور معمول به نتیجه نمی رسید و نظارتی بر هزینه های آن نمی شد.

مجتهد زاده افزود: پیشتر، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 85 کارگروه خانواده در حوزه امور زنان فعالیت داشت که جلسات آن منظم و منسجم نبود و همگرایی و انسجام لازم برای پیشبرد چالش های امور بانوان وجود نداشت به این علت، این کارگروه با ستاد ملی زن و خانواده ارتقا یافت.

وی گفت: ریاست ستاد ملی زن و خانواده را معاون اول رئیس جمهور به عهده دارد و 6 وزیر از دولت، نمایندگان قوای مقننه و قضائیه و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای این ستاد هستند و از ابتدای سال 90 تاکنون 6 جلسه آن برگزار شده است.

مجتهد زاده، ارتقای سطح سازمانی مشاوران امور بانوان در دستگاه های دولتی، به کارگیری مشاوران بانوان در فرمانداری‌ها و بخشداری های کشور و تدوین برنامه جامع تشکیل، تحکیم و ایمن سازی خانواده در ستاد ملی زن را از دیگر اقدامات دولت در حوزه امور زنان برشمرد.

وی گفت: مرکز امور زنان و خانواده به عنوان دستگاهی فرابخشی باید از ظرفیت همه نهادها استفاده کند تا مسائل حوزه امور زنان حل شود اما تحقق این هدف با اعمال سلیقه دستگاه‌ها ممکن نیست و باید راهبردی مشخص در قالب برنامه های چندساله وجود داشته باشد تا بتوان عملکردها را ارزیابی کرد.

مجتهد زاده افزود: برای تدوین این برنامه راهبردی بیانات بی نظیر و مترقی امام راحل و رهبر معظم انقلاب درباره مسائل زنان از دو سال پیش جمع آوری شد و در قالب 3 هزار کلید واژه به عنوان زیرساخت نظری و مبانی راهبردی مورد استفاده قرار گرفت.

وی همچنین گفت: در برنامه دیگری با عنوان ماده 230، 14 سند در حوزه زنان و خانواده بررسی و تدوین شده است که تا یکی دو روز آینده به دستگاه‌ها ابلاغ می شود تا بر اساس آن بتوانند برای پیشبرد امور زنان و خانواده برنامه ریزی کنند.

مجتهد زاده، این برنامه را شامل همه مسائل و موضوعات مربوط به زنان و خانواده مانند آسیب های اجتماعی، تحکیم خانواده و ارتقای توانمندی های زنان برشمرد.

وی گفت: نخستین بار در دولت دهم، چهار سند در حوزه بین المللی تصویب کردیم که دیدگاه های مترقی اسلام درباره زنان در اسناد بین المللی گنجانده و نظرات نوین و مترقی دین مبین اسلام در 19 سند بین المللی دیگر نیز اعمال شد.

واحد مرکزی خبر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر