jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۵۶۹۵۱   ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۶:۱۲

متخصصان مغز و اعصاب شیوه موثر و قابل اعتمادی را برای بررسی فعالیت مغزی ارائه کرده‌اند که می‌تواند اوتیسم را با ۹۴ درصد دقت در کودکان تشخیص دهد.

 

محققان دانشکده پزشکی کیس وسترن ریزرو و دانشگاه تورنتو، الگوهای پویایی فعالیت مغزی را با MEG بررسی کردند تا ارتباطات عملی مغز - ارتباطات یک منطقه با مناطق دیگر- را تعیین کنند. MEG میدانهای مغناطیسی تولید شده توسط جریانهای الکتریکی را در نورون‌های مغز اندازه گیری می‌کند.
پژوهشگران به سرپرستی روبرتو فرناندز گالان، استادیار علوم عصبی دانشگاه کیس وسترن ریزرو، توانستند با استفاده از این شیوه، اختلال طیف اوتیسم (ASD) را با ۹۴ درصد دقت تشخیص دهند. این شیوه تحلیلی جدید یک روش موثر و کمّی از تایید تشخیص بالینی اوتیسم ارائه می‌کند. گالان گفت: می‌توان فقط با نگاه کردن به الگوهای فعالیت نورونی بین مغز مبتلا به اوتیسم و مغزی که اوتیسم ندارد تمایز قایل شد.
به گفته وی، این کشف راه را برای ارائه ابزارهای کمّی هموار می‌کند تا مکمل شیوه‌های تشخیصی کنونی اوتیسم بر اساس آزمایش‌های رفتاری شوند.
پژوهشگران در یک بررسی روی ۱۹ کودک که ۹ نفر از آن‌ها به ASD مبتلا بودند، ۱۴۱ حسگر را برای ردگیری فعالیت قشر مغز هر کودک به کار گرفتند. این حسگر‌ها چگونگی تعامل مناطق مختلف مغز با یکدیگر را در حال استراحت ثبت کردند سپس این گروه از پژوهشگران تعاملات مغزی گروه کنترل را با این گروه از مبتلایان به ASD مقایسه کردند. محققان از ارتباطات قویتری بین مناطق عقبی و جلویی در مغز گروه ASD خبر دادند: وجود یک جریان نامتقارن از اطلاعات به مناطق جلویی، در حالی که روند معکوس این امر- جریان اطلاعات از جلو به عقب مغز- وجود نداشت.
این چشم انداز جدید در مورد جهت ارتباطات می‌تواند به شناسایی ناهنجاری‌های آناتومی در مغز ASD کمک کند. اغلب اندازه گیری‌های جریان ارتباطات عملیاتی، نشان دهنده جهت تعاملات نیستند. این راهبرد جدید به پزشکان و محققان کمک می‌کند تا پارازیت زمینه یا ورودی خود به خودی که موجب فعالیت مغز در هنگام استراحت می‌شود را اندازه گیری کنند. 
از سوی دیگر یک نقشه فضایی از این ورودی‌ها نشاندهنده پیچیدگی و ساختارهای مغزی بیشتر در گروه کنترل نسبت به گروه ASD است و در گروه ASD تنوع و پیچیدگی کمتری وجود دارد.
>> مهر
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر