jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۶۴۲۱   ۱۳ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۸:۲۵

یک متخصص تغذیه گفت: حذف صبحانه سبب می‌شود ​کارایی سیستم مغزی کاهش یابد.

سمیه صمدی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: کاهش دریافت میزان چربی‌ها بویژه چربی‌های اشباع شده و افزایش استفاده از چربی‌های مفید​، نقش مهمی ​در کمک به افزایش توانایی‌های ذهنی دارد.

وی ادامه داد: خوردن وعده‌های غذایی منظم نیز در افزایش کارکرد سیستم مغزی بسیار مهم است.

بیشترین فاصله زمانی بین دو وعده در زمان صبحانه خوردن است، به این دلیل نخوردن صبحانه سبب می‌شود که کارایی سیستم مغزی کاهش یابد.

وی با تاکید بر این‌که با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توان تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را با سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده کم حجم تامین کرد، افزود: زیاده روی در مصرف هر کدام از وعده‌های غذایی سبب می‌شود تا ساعاتی خون به سمت دستگاه گوارش هدایت شود و با محروم ساختن، خون رسانی کافی و کارایی مغز کاهش یابد.

بارداری، پای زنان را بزرگ‌تر می‌کند

در یک مطالعه جدید مشخص‌شده بارداری ممکن است اندازه پای زنان را برای همیشه تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، متخصصان دریافته اند طی بارداری به طور میانگین، قوس پای زنان کاهش یافته، اما در عوض طول پای آنان بین دو تا ده میلی‌متر افزایش پیدا می‌کند.

به گفته متخصصان، تغییر اندازه پای زنان ممکن است به دلیل وزن اضافه‌ای باشد که در طول حاملگی متحمل می‌شوند. این وزن فشار بیشتری روی پای زنان وارد می‌کند و ممکن است قوس پاهای آنها را نیز کمی صاف کند. همچنین در طول حاملگی هورمون‌هایی در بدن زنان تولید شده که سبب سستی رباط‌ها می‌شود و این مسأله ممکن است ساختار پا را بیشتر نرم و قابل انعطاف کند.

به گفته کارشناسان، زنانی که برای بار اول باردار شده، تغییر زیادتری در اندازه پایشان ایجاد می‌شود، اما برای تائید این موضوع انجام مطالعات بیشتر مورد نیاز است. تغییر در اندازه پاها در طول بارداری می‌تواند توضیحی برای افزایش خطر ابتلا به ورم مفاصل در پاها، زانوها، استخوان لگن و ستون فقرات در زنان باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر