jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۳۶۳۱۴   ۱۰ بهمن ۱۳۹۱  |  ۱۱:۵۶

شیوه شهرنشینی امروزی و زندگی در آپارتمان های کوچک اغلب داشتن حیاط را به آرزویی برای ساکنانش تبدیل کرده است. همین موضوع هم باعث می شود اهمیت بالکن خانه بیشتر مشخص شود؛ بالکنی که تنها فضای آزاد خانه است ، اما گاه از آن به عنوان انباری شلوغ و در هم و برهم از آن استفاده می کنیم.

شیوه شهرنشینی امروزی و زندگی در آپارتمان های کوچک اغلب داشتن حیاط را به آرزویی برای ساکنانش تبدیل کرده است. همین موضوع هم باعث می شود اهمیت بالکن خانه بیشتر مشخص شود؛ بالکنی که تنها فضای آزاد خانه است.

البته با توجه به اهمیت و کارایی بالکن ـ هر چقدر هم که کوچک باشد ـ این قسمت از خانه گاهی اوقات مورد بی مهری و بی توجهی ساکنان قرار می گیرد و حتی فراموش می شود. در حالی که با اندکی سلیقه می تواند به فضایی زیبا و آرامش بخش تبدیل شود.

بالکن و زیبایی شهر

تا به حال به بالکن های مجتمع های مسکونی توجه کرده اید؟ به زیبایی و آراستگی بالکن یا شلوغی و کثیفی آن؟ بالکن هایی که پر است از گل و گیاه، با یکی دو تا صندلی و گاهی یک قفس پرنده و در مقابل بالکن هایی پر از شیشه های شور و ترشی، لوله های بخاری، کارتن های خالی و اشیای اضافی که در خانه جایی ندارند.

با دیدن این بالکن ها اولین چیزی که به ذهن هر رهگذری می رسد، رفتار و پاکیزگی اعضای آن خانه است. درست است، چیدمان بالکن هم می تواند نشان دهنده نوع رفتار افراد باشد. بالکن ها تنها به اعضای خانواده مربوط نیستند. زیرا جزیی از نمای بیرونی بوده و به سایر شهروندان هم تعلق دارد. بنابراین با تمیز و زیبا نگهداشتن بالکن خانه می توانیم به زیبایی شهرمان هم کمک کنیم.

بالکن گلخانه ای زیبا

می توانیم به راحتی و با کمترین هزینه در بالکن خانه خود محیطی زیبا و دل انگیز بسازیم؛ محیطی که در دنیای ماشینی امروز، به آن نیاز خواهیم داشت. قرار دادن چند گلدان نه هزینه زیادی می خواهد و نه کاری دشوار است. البته برای این کار به فضای زیادی هم نیاز نیست. حتی یک بالکن کوچک هم می تواند همین قدر زیبا و فرح بخش باشد. خوشبختانه امروز لبه برخی بالکن ها مکانی برای قرار دادن گلدان ها در نظر گرفته شده که به فضای زیادی هم نیاز ندارد. آویزهایی که به سقف بالکن نصب می شوند و گلدان های دیواری هم، همین کار را می کنند.

البته اینها همه به سلیقه شما بستگی دارد. مثلاً اگر فضای کافی در اختیار دارید، قرار دادن یک یا چند صندلی در فضای بالکن نیز کاری دلنشین خواهد بود؛ بخصوص اگر بالکن منظره خوبی هم داشته باشد. فکر کنید چقدر لذتبخش است اگر بعد از گذراندن یک روز سخت کاری به خانه آمده، در بالکن و کنار گلدان ها نشسته و فنجانی چای بنوشید.

بالکن یا انباری؟

اگر شما هم در عبور از کوچه ها و خیابان های شهر به بالکن ها نگاه کنید، متوجه می شوید برخی آنجا را با انباری اشتباه گرفته اند. زباله ها و اشیای غیرقابل استفاده، سال ها در بالکن می مانند تا روزی شاید کسی دلش به رحم آمده و فکری به حال آنها کند. شاید اینقدر این صحنه را دیده ایم که خودمان هم باورمان شده بالکن همان انباری کوچک خانه ماست. غافل از این که این کار نه تنها نمای خانه و شهرمان را زشت می کند، بلکه باعث تجمع حشرات و موجودات موذی مانند سوسک و مورچه خواهد شد. تنها راه این است که زودتر دست به کار شوید؛ اشیای اضافی و آشغال ها را دور ریخته و به فکر زیبایی خانه و شهرتان باشید. در ضمن، اگر آپارتمان شما انباری ندارد، کمدها مکان بهتری برای نگه داری لوازم خانه هستند.

پوشاندن بالکن

برخی خانواده ها ترجیح می دهند با شیشه، ایرانیت، حصیر و... فضای بالکن خود را بپوشانند و وسایل خود را به راحتی در آنجا قرار دهند. شاید با این کار آنجا تبدیل به یک انباری واقعی شود. اما این کار هم منظره و نمای ساختمان را زشت می کند.

بالکن و بندهای لباس

درست است که بالکن همیشه مکانی برای خشک کردن لباس های شسته شده بود، اما چیدن لباس ها و قرار دادن بند لباس هم شرایطی دارد. تصور کنید اگر هر کس، هر طور که بخواهد بندی زده و لباس های رنگارنگ را روی آن آویزان کند، چه منظره وحشتناکی خواهیم داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
پری
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
خیلی خوب بود بالكن زیبا و پر گلدون واقعا حال ادمو بهتر میكنه
۰
۰
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
خیلیییییییییییییی خوب ...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها