jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۹۸۱۳۲   ۰۷ شهريور ۱۳۹۱  |  ۲۱:۳۳

به گفته یک متخصص گوش، حلق و بینی، کسانی که در خواب خروپف می‌کنند، به علت کاهش اکسیژن‌رسانی به مغز، دچار ضعف حافظه می‌شوند.

دکتر ابراهیم آذری زنجانی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: هنگام خروپف‌های شدید، فرد دچار تنگی نفس می‌شود که در نتیجه آن اکسیژن کاهش یافته و دی‌اکسیدکربن خون افزایش می‌یابد و باعث ایجاد مشکل در مغز و ضعف حافظه می‌شود.

وی اظهار کرد: بر خلاف تصور بسیاری، نوع بالش و شکل آن در ایجاد خروپف نقش چندانی ندارد. هر نوع مشکلی که در بینی به وجود بیاید باعث ایجاد خروپف می‌شود که از بین آنها می‌توان به انحراف و پلیپ بینی، شکستگی‌های داخل بینی به گونه‌ای که کاملا کج‌شده باشد و تومورهای داخل بینی اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین کسانی که گردن‌های کوتاه دارند و چاق‌ هستند نیز دچار خروپف می‌شوند که با کاهش وزن خود تا حد زیادی بهبود می‌یابند. با افزایش سن که در اثر آن عضلات حلق و زبان کوچک و شل می‌شوند نیز خروپف‌ها شدت می‌گیرد و حتی ممکن است کسی در جوانی مشکلی نداشته باشد، اما در پیری به آن دچار شود.

وی در خصوص نحوه درمان خروپف گفت: درمان خروپف باید بر اساس علت آن صورت بگیرد، مثلا کسی که دچار انحراف و پلیپ بینی باشد باید آن را جراحی کند و اگر دارای گردن کوتاه و چاق بود با کاهش وزن خود از چربی‌های دور گردن که در ایجاد خروپف موثر است، بکاهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.