jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۴۹۷۸۵۸ ۰۷ شهريور ۱۳۹۱  |  ۰۷:۱۹

یکی از ملزومات زندگی که هر شخصی و بویژه خانم‌ها روزانه به آن احتیاج دارند کیف و کفش است. کیف و کفش از صدها سال قبل به شکل‌ها و با جنس‌های مختلف ساخته شده و مانند لباس در طول زمان تغییراتی کرده ‌است.

هر فردی از روزی که کودکی بیش نیست و تازه راه‌افتاده تا ایام پیری و کهنسالی به کفش نیاز دارد بنابراین کفش و کیف در تمام خانه‌ها یافت می‌شود و همه ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم.

حالا سوال این است که بایدچکار کنیم تا کفش‌ها و کیف‌هایمان عمر بیشتری داشته باشند و همچنین همیشه تمیز و نو بمانند؟ یادمان باشد خانه‌داری تنها به کارهای آشپزخانه و جارو و گردگیری اطلاق نمی‌شود؛ یک خانم خانه‌دار باید بداند چگونه از لوازم مورد استفاده اهل خانه نگهداری کند. این نه تنها جزو امور خانه و خانه‌داری محسوب می‌شود که از نکات مهم این هنر است.

هر کدام جای خود را می‌خواهد

پس خوب است بدانیم هر کدام از انواع کیف و کفش طریقه نگهداری خاص خود را دارد؛ مثلا نگهداری از کفش ورنی با کفش کتانی فرق می‌کند. اما چیزی که در همه یکسان است استفاده مناسب و تمیز نگه داشتن آنهاست.

به طور معمول بچه‌ها روش نگهداری از کیف و کفش خود را نمی‌دانند. خیلی از آنها با کفش‌های مهمانی فوتبال بازی می‌کنند یا با کیف مدرسه انواع بازی‌ها مانند دست رشته را انجام می‌دهند و به این ترتیب کیف و کفش‌هایشان عمر کوتاهی خواهند داشت.

اما بزرگ‌ترها باید بدانند برای این‌که کیف و کفش‌شان عمر طولانی‌تری داشته باشد بهتر است از روز اول خرید آنها در جایی مانند کمد و درون جعبه کفش یا کیسه‌های مخصوص کیف نگهداری شود و موقعی که به آن نیاز دارید، آنها را بیرون آورده و بعد از استفاده تمیزشان کنید و سرجای خود قرار دهید.

این نکته در مورد کیف و کفش‌هایی که مخصوص مهمانی هستند، کمتر از آنها استفاده می‌کنید و صد البته گران‌تر هم هستند، اهمیت بیشتری دارد.

کفش‌های دم‌دستی و آنهایی را که بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهید نیز بهتر است به صورت مرتب درون جا کفشی قرار دهید.

هیچوقت کفش‌ها و کیف‌ها را روی هم انباشته نکنید زیرا کیف و کفش از شکل خواهد افتاد و عمرش کوتاه خواهد شد.

کیف و کفش تمیز زیباتر است

اما کیف و کفش از هر جنسی که باشد نحوه تمیز کردن خاص خود را دارد. مثلا برای پاک کردن کفش‌های کتانی که زود هم کثیف می‌شود می‌توانید از شامپو فرش استفاده کنید. مقدار کمی شامپو فرش را با مقداری آب مخلوط کرده و با یک پارچه تمیز روی کفش کتانی بکشید تا تمیز شود.

همینطور اگر از کیف یا کفش‌هایی با رنگ روشن استفاده می‌کنید می‌توانید مقداری خمیردندان روی یک تکه پنبه مالیده و با آن کیف و کفش خود را تمیز کنید و در آخر هم یک پارچه خیس روی آنها بکشید تا جلوه بیشتری پیدا کند.

اگر کفشی از جنس جیر دارید می‌توانید با یک پاک‌کن مداد، خط‌ها و لکه‌های روی کفش را پاک کنید و سپس یک برس نرم یا یک مسواک مستعمل را روی کیف و کفش بکشید تا آنها کاملا تمیز شوند ولی لکه‌های کیف جیر را با یک دستمال تمیز و خشک بگیرید و در آخر هم با یک برس مخصوص جیر، روی کیف را کاملا تمیز کنید.

کفش‌های چرم را با واکس زدن می‌توانید تمیز کنید. برای این کار هم ابتدا باید کفش را با یک کهنه خوب تمیز کرده و سپس واکس بزنید ولی کیف چرمی را با تمیز کننده‌های مخصوص پاک کنید و یک دستمال نمدار هم روی آن بکشید تا کاملا تمیز شود. همچنین می‌توانید با واکس بی‌رنگ کیف را واکس بزنید.

یادتان باشد خوب است بعد از هر بار استفاده از کیف و کفش چرمی، مقداری روزنامه باطله درون آنها گذاشته و سپس آنها را در جای خود بگذارید، به این ترتیب کیف و کفش شما از شکل نخواهد افتاد.

اگر کیف و کفش‌تان قابل شست‌وشو بود و آنها را شستید یا زیر باران خیس شد هرگز از حرارت برای خشک کردنشان استفاده نکنید.

پاشنه کفش‌ها نیز معمولا دچار آسیب و خرابی می‌شود برای این‌که پاشنه کفش شکل مناسبی به‌خود بگیرد می‌‌توانید از اسپری همرنگ کفش استفاده کنید.

کیف‌ها و کفش‌های ورنی را با یک دستمال نمدار تمیز کنید و سپس با یک پارچه خشک کنید تا مانند اول براق شود. برای این‌که کیف و کفش ورنی شما ترک نخورد می‌توانید با کمی کرم سطح آنها را چرب کنید.

کیف و کفش مخمل را باید بعد از هر بار استفاده با یک برس زبر پاک کنید و گرد و غبار آن‌را کاملا بگیرید. سپس درون جاکفشی یا جای مخصوص کیف نگهداری‌ کنید.

بعضی از خانم‌ها در مهمانی‌ها از انواع کیف‌های منجوق‌دار استفاده می‌کنند. تمیز کردن این کیف‌ها راحت است.

برای این کار مقداری آب و مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را به این محلول آغشته کرده و روی کیف بکشید تا تمیز و براق شود.

کیف و کفش‌های پلاستیکی معمولا از جنس مرغوب ساخته نشده و زودتر از کیف و کفش‌های دیگر خراب می‌شود اینها را با مخلوط آب و صابون تمیز کنید و در آخر یک پارچه پشمی رویشان بکشید تا تمیز و براق شوند. (جام جم - ضمیمه چاردیواری)

مرضیه عالمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر