معاون دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط‌زیست گفت: براساس گزارش‌های اخیر، دمای آب خلیج‌فارس طی سال‌های 2003 تا 2010 یعنی در طول هفت سال دو درجه افزایش یافته است.
کد خبر: ۴۸۵۹۲۲

 داوود میرشکار افزود: بحث گرم شدن هوا و تغییرات اقلیم مختص ایران نیست و تمام کشورها با آن درگیرند.

به گفته وی، اندازه‌گیری‌هایی که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در ماه از درجه حرارت خلیج‌فارس انجام شده نشان می‌دهد، طی هفت سال درجه حرارت آب‌های خلیج‌فارس دو درجه افزایش یافته است.

میرشکار با بیان این‌که آبسنگ‌های مرجانی حساس‌ترین اکوسیستم‌ها نسبت به تغییر دمای آب هستند، اظهار کرد: تمام موجودات آبزی، دامنه حرارتی مشخصی برای زیستن دارند اما مرجان‌ها نسبت به تغییرات دمای آب خیلی سریع واکنش نشان داده و دچار مرگ تدریجی می‌شوند.

معاون دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط‌زیست تصریح کرد: در سال جاری برای زیست‌بوم‌های دریایی اعتبار قابل‌توجهی در نظر گرفته شده که با استفاده از این اعتبار و مطالعه زیستگاه‌های حساس، می‌توان مناطق آسیب‌دیده را شناسایی و احیا کرد.

وی افزود: در جزایر خارک، خارکو، فارور و بنی فارور که از زیستگاه‌های خوب مرجان‌ها هستند، مطالعاتی برای ترمیم و گسترش مرجان‌ها آغاز شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز شود. (مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها