jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۸۹ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه مقامات این کشور، دیگر کشورها به خصوص آمریکا را متهم می‌کنند که با استفاده از دنیای مجازی سعی در ایجاد توطئه در این کشور دارند. خصوصیت اینترنت و دنیای مجازی این است که صحت و سقم مطالب انتشار یافته در آن به سختی مورد تایید قرار می‌گیرد. مصداق بارز این نمونه بتازگی در سوریه اتفاق افتاده است. به گزارش ایرنا، هویت امینه عراف که وب‌نگاری‌های وی در‌باره مسائل جنسی و بحران سوریه، توجه بسیاری از وبگردهای جهان را به خود جلب کرده بود، روز یکشنبه معلوم شد و حالا همه فهمیده‌اند نام واقعی او«تام مک مستر»، یک مرد 40 ساله آمریکایی از ایالت جورجیا است.

شبکه‌های خبری روز دوشنبه گزارش دادند که حساسیت خوانندگان نوشته‌های امینه وقتی شدت گرفت که دوشنبه پیش نوشته‌هایش متوقف شد و به اصطلاح دخترعمویش در وبلاگ او برای خوانندگان یادداشتی گذاشت که از دستگیری این فعال سوری توسط نیروهای امنیتی حکایت می‌کرد. به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست حساسیت آن‌قدر بالا گرفت که حتی وزارت خارجه آمریکا هم شروع به تحقیق در این باره کرد. این خبر همچنین در رسانه‌های خبری انعکاس وسیعی یافت و وبلاگ‌نویسان و فعالان حقوق بشر و سیاسی، در فضای مجازی با به راه انداختن کمپین، خواهان آزادی او شدند. در نهایت روز یکشنبه، در این وبلاگ، متنی با عنوان عذرخواهی از خوانندگان با امضای فردی به نام تام مک مستر، 40 ساله از آمریکا منتشر شد ،درحالی که او در وبلاگش خود را یک دختر همجنس‌گرای سوری معرفی می‌کرد.

مک مسترکه فعال مسائل خاورمیانه است و در دانشگاه ادینبورگ تحصیل می‌کند، نوشت که او در این مدت تنها نویسنده این وبلاگ بوده است. البته مک مستر 40 ساله پذیرفته که کار او می‌تواند وضع وبلاگ‌نویس‌های سوری را در کشور مشکل کرده باشد. نکته جالب اینجاست که طی این مدت هیچکس نپرسید آیا کسی تا به حال امینه را ملاقات کرده است یا خیر. علاوه بر این حتی معلوم شد عکسی هم که به امینه نسبت داده می‌شود متعلق به زنی ساکن لندن است که از صفحه فیس‌بوک او برداشته شده است.

رضا عظیمی / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر