jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۳۸ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

هفته گذشته گفتیم برای ترمیم زخم‌ها روش‌های متفاوتی همچون نوار چسب، چسب بافتی، بخیه و... وجود دارد، اما هیچ‌کدام نیست که بتوان آن‌را به عنوان روش صددرصد کامل و مناسب برای هر نوع آسیب پوستی نام برد. در این هفته به روش ترمیم با چسب بافتی پرداخته می‌شود.چسب بافتی از نظر کارایی مانند چسب قطره‌ای است.

چسب بافتی از موادی ساخته شده که در تماس با آب پلیمریزه شده و باعث ایستایی لبه‌های زخم در محل آسیب می‌شوند. مواد ناشی از چسب بافتی در محیط زنده بافت‌های بدن از بین می‌روند، اما تا از بین رفتن آنها فرصت کافی برای اتصال لبه‌های زخم مهیا می‌شود. برای استفاده از چسب باید ابتدا محل آسیب را شسته و تمیز کرد. لبه‌های زخم را در کنار هم نگه داشته، سپس لبه‌های زخم و تا یک سانتی‌متر از پوست کنار محل بریدگی را به چسب آغشته کرد. زمانی حدود یک دقیقه لازم است تا چسب خشک شود.

مزایا: چسب بافتی برای زخم‌های پوستی سطحی، حتی در محل‌هایی که مو دارد، استفاده می‌شود. در این روش زخم سریع‌تر از روش بخیه بسته می‌شود و برخلاف بخیه با درد همراه نیست. از طرف دیگر، اثری از ترمیم (جای ورود و خروج نخ بخیه) باقی نمی‌ماند. چسب موجود در محل ظرف 10 ـ ‌5 روز ریزش می‌کند و نیازی به مراجعه بعدی نیست.

عوارض: ‌‌ـ باید از حرکت چسب به پیرامون که باعث خارش می‌شود و همچنین به درون زخم ممانعت کرد.

‌‌ـ با این‌که می‌توان محل چسب را مرطوب کرد، اما باید توجه داشت که خیس شدن بیش از حد ممکن است به جدایی چسب قبل از موعد مقرر منجر شود.

‌‌ـ برای زخم‌های عفونی، زخم روی مفاصل، نزدیک چشم و داخل دهان نباید استفاده شود.

‌‌ـ برای زخم‌های نزدیک چشم باید بیمار را طوری خواباند که حرکت چسب به سمت چشم نباشد یا از وازلین برای ممانعت از ورود چسب استفاده کرد. اگر چسب به چشم وارد شد باید با گاز مرطوب و محلول‌های شستشو، تمیز کرد. اگر چسب به مژه‌ها برسد باعث چسبیدن آنها به هم می‌شود که می‌توان به کمک پماد‌های آنتی‌بیوتیکی (جنتامایسین، تتراسیکلین) یا وازلین آن را تمیز کرد. اگر با این روش‌ها نتوان چسب را جدا کرد باید با دوش‌گرفتن متوالی باعث مرطوب‌شدن چسب شده تا اثر خود را از دست داده و جدا شود. چسب علاوه بر مو به بخش‌های دیگر بدن، دستکش و وسایل غیر فلزی می‌چسبد و براحتی جدا نمی‌شود.

فراموش نکنید که استفاده از هر یک از روش‌های ترمیم زخم را به پزشکی موکول کنید که از چگونگی استفاده، عوارض و کارایی آن روش اطلاع کافی داشته باشد. استفاده خودسرانه ممکن است سیر درمانی را به تاخیر  انداخته یا با عوارضی از نظر زیبایی و ترمیم زخم همراه باشد.

دکتر بهروز هاشمی / متخصص طب اورژانس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر