درگذشت لویی هفدهم در زندان تامپل

216 سال پیش در روز 8 ژوئن سال 1795 میلادی لویی هفدهم ،پادشاه خردسال و ناکام فرانسه در سن ده سالگی در زندان قلعه تامپل در تنهایی و گمنامی درگذشت.
کد خبر: ۴۰۷۸۳۱

لویی شارل  پسر کوچکتر لویی شانزدهم پادشاه فرانسه در روز 27 مارس 1785 میلادی متولد شد. وی پس از درگذشت برادر بزرگترش در 4 ژوئن سال 1789 ولیعهد فرانسه گردید.

درروز 13اوت سال 1792 میلادی پس از سرنگونی سلطنت فرانسه ، لویی شارل به همراه پدر و مادرش ، لویی شانزدهم و ملکه ماری آنتوانت، عمه اش الیزابت و خواهر بزرگترش در زندان قلعه تامپل پاریس زندانی شد.

پسر کوچک پس از اعدام پدرش لویی شانزدهم توسط  گیوتین در 21 ژانویه سال 1793 میلادی، لقب لویی هفدهم پادشاه فرانسه راگرفت و کشورهای اروپایی و فرانسویان تبعیدی عنوان پادشاهی او را به رسمیت شناختند.

اما کودک زندانی در تامپل هرگز نتوانست از مزایای عنوان خود استفاده کند. کودک خردسال را چند ماه بعد از مادرش ملکه ماری آنتوانت جدا کرده و او را به دست زندانبان بیرحمی به نام سیمون سپردند.

این مرد سنگدل و سفاک هر روز کودک بیگناه را کتک می زد و به کارهای سخت و طاقت فرسا وادار می کرد. پس از سقوط ماکزیمیلین دو روبسپیر و پایان گرفتن دوره ترور انقلاب فرانسه ، میانه روهای مجلس کنوانسیون تصمیم گرفتند لویی هفدهم را با اسرای فرانسوی که در اختیار امپراتوری اتریش بودند، معاوضه کنند.

اما این کودک یتیم در اثر سالها رنج و مرارت به شدت بیمار بود و قبل از اجرای این مبادله بر اثر بیماری سل درگذشت.

به این ترتیب در روز 8 ژوئن سال 1795 لویی هفدهم پادشاه خردسال فرانسه بی آن که رنگ سلطنت را ببیند در زندان قلعه مخوف تامپل در تنهایی و رنج درگذشت. ماری ترز شارلوت ، خواهر بزرگترش خوش اقبال تر بود. پرنسس ماری ترز در روز 19 دسامبر 1795 با زندانیان فرانسوی مبادله  و به امپراتوری اتریش تحویل داده شد.

بهرام افتخاری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها