jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۹۸۳۲   ۲۳ دی ۱۳۸۹  |  ۰۰:۲۵

از معدود کسانی که از کلام آنان در تفهیم کلام الهی رایحه تعلیم و تربیت می‌آید، دو عالم ربانی، دو برادر به نام‌های شیخ محمدتقی و شیخ محمد حسین اصفهانی‌اند. «العنایات الرضویه» متعلق به اولی است که در سفر وی به مشهد مقدس نگارش یافته است. این کتاب را باید تفسیری از آیات گزینشی دانست که نزد پدیدآورنده جای کاوش داشته است. شیخ محمدتقی اصفهانی معروف به آقانجفی (1332- 1262ه.ق) از شاگردان علمایی چون میرزا حسن شیرازی، حاج شیخ مهدی نجفی، حاج سید علی شوشتری و شیخ راضی‌نجفی بود. تالیفات آقانجفی را بیش از 100 تصنیف شمردند که فقه الامامیه (12 جلد)، دلائل الاحکام، حقایق الاسرار و حاشیه اوائل الفراید شیخ انصاری از جمله آنهایند.

آوازه وی به علت ریاست بر حوزه بزرگ اصفهان و مقام شامخ فقاهت، به سایر اقطار ایران و عراق رسید و بسیاری از بزرگان استفاده از محضر ایشان را غنیمت شمردند و گردش جمع شدند و آیت‌الله سیدمحمد کاظم‌یزدی، آیت الله سیداسماعیل صدر، آیت‌الله شیخ‌الشریعه اصفهانی و آیت‌الله میرزا محمدحسین نائینی از آن جمله‌اند.

دقت و نازک‌اندیشی آقا نجفی در تصنیف «العنایات الرضویه» در ترکیب‌های قرآنی، خواننده را به شگفتی می‌آورد و برای برخی عبارات و کلمات بسیار کوتاه بحث‌های مفصلی را مطرح می‌کند. توجه به وجوه متعدد معانی یک آیه از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.هرچند ممکن است نگاه نویسنده طریقتی بنماید ولی نویسنده هرگز در این اثر از شریعت روی نبسته بلکه جهات فقهی آیه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.تفسیر العنایات الرضویه به کوشش موسسه فرهنگی شمس الضحی، با همکاری دکتر ملیحه‌السادات فردانی و توسط انتشارات کتاب نیستان برای نخستین‌بار در سال کنونی با شمارگان 1500 نسخه، بهاء 18 هزار تومان در 672 صفحه منتشر شده است.

حسین برید / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر