کد خبر: ۳۳۶۰۹۱

کسانی که در معرض استرس هستند به توصیه‌های زیر که باعث کاهش استرس می‌شود، عمل کنند.

ورزش روزانه

نخستین توصیه انجام ورزش روزانه است. ورزش در بدن هورمون‌هایی را آزاد می‌کند که احساس نشاط و سلامتی به بدن می‌دهند.

یکی دیگر از روش‌هایی است که سبب آرام‌سازی شما می‌شود. تنفس عمیق شکمی بهترین و عمیق‌ترین و آهسته‌ترین تنفس است. هوا به بخش اعظم شش‌ها می‌رسد و دیافراگم نیز بدرستی به کار گرفته می‌شـود. روی یک سطح هموار به پشت دراز بکشید و یک بالش زیر سر خود قرار دهید.

یک دست خود را روی شکم بگذارید تا سفت شدن عضلات آن را حس کنید. به طریقی نفس خود را به درون بکشید تا دست روی شکمتان به سمت بالا حرکت کند.

از طریق دهانتان عمل بازدم را انجام دهید با صدای کشیده «هااااا». توجه کنید که چگونه شکم شما از هوا خالی شده و دستتان به پایین برمی‌گردد. این عمل را 10 مرتبه تکرار کنید.

از طریق شکم نفس بکشید و اجازه دهید هوا حفره قفسه سینه را نیز پر کند. این عمل را تا آنجا که ممکن است با ملایمت انجام دهید و آن‌قدر تکرار کنید تا انجامش برای شما آسان شود.

اکنون دم و بازدم خود را هماهنگ کنید. عمل دم را بدرستی انجام داده و سپس اجازه دهید هوا پیش از آن که از ناحیه شکم خالی شود، نخست از بخش فوقانی شش‌ها خارج گردد.تنفس صحیح برای شما بسیار حائز اهمیت است، چون با به‌کارگیری از ظرفیت شش‌ها، اکسیژن بیشتری به بدنتان خواهد رسید و همچنین هنگام مواجهه با عوامل استرس‌زا بهتر می‌توانید واکنش نشان دهید.

خنده

روا‌ن‌شناسان دانشگاه لومالیندای کالیفرنیا با تحقیق روی خنده و تاثیرات آن دریافتند، خندیدن نه تنها استرس را از بین می‌برد بلکه حتی میزان هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد.

این تحقیقات نشان می‌دهد، یک فیلم خنده‌دار می‌تواند 35 تا 70 درصد هورمون‌های استرس‌زا را کاهش دهد.

براساس این گزارش، خنده در کنار کاهش استرس،‌ فشارخون را نیز پایین آورده و سیستم ایمنی را با افزایش فعالیت سلول‌های حیاتی تقویت کرده و تولید آنتی‌بادی‌ها را تشدید می‌کند.

به گفته محققان، خندیدن دردها را به مدت چندین ساعت کاهش می‌دهد.

خوردن مواد غذایی سالم و مغذی

روز خود را با مصرف یک لیوان آب پرتقال تازه یا آبمیوه‌های طبیعی حاوی ویتامینC شروع کنید و در بقیه روز آب زیاد بنوشید، برای این که وقتی بدن تحت استرس است، ویتامینC بیشتری نیاز دارد. یک لیوان آبمیوه تازه، نیاز اضافی شما را تامین می‌کند.

نوشیدن حداقل 8 لیوان آب، بدن شما را از بی‌آبی حفظ می‌کند و مانع تحمل استرس اضافی برای بدن شماست.

برای صبحانه یک عدد موز، مقداری مواد غذایی حاوی فیبر زیاد و ماست کم‌چرب استفاده کنید، چرا که موز منبع غنی ویتامینB6 است که برای سوخت و ساز لازم است، بخصوص زمانی که سوخت و ساز بدن مانند مواقع استرس سریع است. توجه کنید که مصرف مکمل‌های اضافی ویتامین B لازم نیست، چون ممکن است استرس اضافی به بدن تحمیل کنید.

دستگاه گوارش شما استرس وارد شده را احساس می‌کند، بنابراین دریافت مواد غنی از فیبر در طول روز کمک می‌کند تا توفان ایجاد شده در این دستگاه فروکش کند.

به قدرت متعال وصل شوید

خواندن دعا و نماز و ارتباط با خدا سبب می‌شود تا فرد راحت‌تر از مسائل استرس‌زا رهایی یابد. هر چه احساس ارتباط بیشتری با خدا که منبع قدرت است داشته باشید، استرس کمتری را تجربه خواهید کرد.

آسایش فکری در طبیعت

‌رفتن به طبیعت یا پیدا کردن جایی که بتوانید حداقل 10 دقیقه در آنجا تنها باشید. در حالی که تصور می‌کنید در یک مکان زیبا هستید، بکوشید تمرکز کنید و به صدای طبیعت گوش دهید. وزش نسیم را روی پوست خود حس کنید و حس گرمایی را که زیر پوستتان می‌دود، بچشید. در این حال فکر خود را از تمام فشارها رها کنید و بگذارید سلول‌های مغزتان استراحت کند.

با آوردن حیوان کوچک خانگی که کمترین مشکلی را برای سلامت شما می‌تواند به وجود آورد، مثل ماهی‌های آکواریمی یا هر چیزی که پزشکتان برایتان مضر نمی‌داند، خود را از تنهایی درآورید. پرورش یک حیوان خانگی فشارخون شما را کاهش داده و می‌تواند باعث افزایش طول عمرتان شود.

ساعتی را با دوستان فیلم سینمایی ببینید یا شطرنج بازی کنید.

با یک دست چند هندوانه برندارید

از خودتان بیرون بیایید

برای دیگران کاری انجام دهید و تلاش کنید از افکار خود خارج شوید.

سعی کنید از خودتان، خواسته‌های مافوق توانایی و غیرمنطقی نداشته باشید.

اجازه دهید که گاهی به خاطر اشتباهاتی که در گذشته و حال مرتکب شده‌اید، خود را ببخشید. به این ترتیب قادر به بخشیدن اشتباهات دیگران نیز خواهید بود.

فردی را برای درد دل کردن پیدا کنید. مشاوران رادیویی یا دوستان اینترنتی کمک خوبی برای این کار هستند.

چیزی که سبب اضطراب شما می‌شود را روی کاغذ نوشته و آن را پاره کنید و دور بریزید.

هنری بیاموزید. مشغول شدن به هنر شما را از درگیری‌های ذهنی نجات می‌دهد.

هم ورزش کنید هم خنک شوید

ورزش کردن در آب از تمرین‌هایی است که برای سالمندان توصیه می‌شود. البته برای برخی سالمندان ممکن است این نوع ورزش مناسب نباشد و به همین دلیل برای شروع این ورزش که در فصل تابستان بسیار لذت‌بخش است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

عموما کسانی که ناراحتی‌های مفصلی دارند، شنا کردن، راه رفتن و انجام حرکات نرمشی در آب به آنها توصیه می‌شود.

افرادی که به دلایل مختلفی چون آرتروز، اضافه وزن یا کم‌تحرکی، نگران تاثیر منفی ورزش بر استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌هایشان هستند به توصیه پزشک خود ورزش در آب را تجربه کنند.

به کمک این ورزش سیستم قلبی ـ عروقی مقاوم می‌شود. ماهیچه‌ها نیرومند شده و انعطاف‌پذیری، هماهنگی، چالاکی و تعادل افزایش می‌یابد.

ورزش در آب به افراد آسیب‌دیده، اشخاصی که در دوران پس از جراحی یا بیماری شدید به سر می‌برند، کمک می‌کند تا بهتر و سریع‌تر بهبود یابند.

آب، آرامش‌بخش است و تاثیر خنک‌کننده و حالت ماساژ مانندی که از حرکت در آب به وجود می‌آید، به ورزشکار کمک می‌کند بدون احساس گرما یا خستگی به انجام حرکات بپردازد.

هنگام غوطه‌ور شدن در آب، جریان خون سریع‌تر می‌شود و به قلب و عروق شما بهبود می‌بخشد.

در صورتی که دچار آسیب‌دیدگی و تورم در بخشی از بدن باشید، فشار آب روی بدن از شدت تورم کاسته و درد را تخفیف می‌دهد.

از آنجا که نیروی جاذبه در آب کم می‌شود، شما در آب می‌توانید آن دسته از حرکات کششی که انجام آن در خشکی برایتان ممکن نیست را انجام دهید.

فشار عمق آب روی بدن، مفاصل، ماهیچه‌ها و اندام‌های داخلی مانند یک ماساژ خوب، به تمام بدن آرامش بخشیده و مانع کوفتگی می‌شود.

این ورزش برای کسانی که در حال طی کردن دوران نقاهت بعد از آسیب‌دیدگی یا یک جراحی هستند، با اجازه پزشک مفید است. همچنین این ورزش به کسانی که مشکلاتی در ناحیه پشت یا ماهیچه‌های پا دارند و در سنین سالخوردگی هستند، توصیه می‌شود. در شماره بعد به نمونه‌هایی از تمرین‌های رایج در آب اشاره می‌کنیم. تا آن‌موقع وقت دارید در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها