آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده که هنگام خوردن بستنی یا مصرف یک نوشیدنی بسیار خنک، درد بسیار شدیدی را در پیشانی خود احساس کرده باشید؟
کد خبر: ۳۳۵۲۷۵

این درد ناگهانی که از پیشانی شروع شده و به قسمت درونی سر امتداد پیدا می‌کند، پدیده‌ای است که به اصطلاح از آن به عنوان یخ‌زدگی یا انجماد مغز نام برده می‌شود، اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چه عاملی موجب به وجود آمدن چنین حالتی می‌شود یا این که چطور می‌توان این درد را کاهش داد؟ از آنجا که اغلب افراد وقتی با عجله در حال خوردن دسرهای یخی همچون بستنی هستند چنین دردی را تجربه می‌کنند، گروهی از محققان آن را سردرد ناشی از خوردن بستنی نامید‌ه‌اند.

وقتی یک خوردنی یا نوشیدنی سرد با کام یا سقف دهان شما تماس پیدا می‌کند، تغییر دمای ناگهانی بافت دهان موجب تحریک عصب‌ها شده و در نتیجه رگ‌های خونی بسرعت
متورم خواهند شد. در حقیقت سیستم عصبی بدن با چنین واکنشی خون را به ناحیه موردنظر می‌رساند تا دمای آن قسمت از دهان را به تعادل برساند.

این در حالی است که تورم رگ‌های خونی برای افزایش سرعت خونرسانی موجب تحریک گیرنده‌های درد می‌شود که این تحریک با ترشح موادی شبیه به هورمون‌ها به نام پروستا گلانوین‌ها همراه خواهد بود. ترشح این ماده حساسیت بدن را در مقابل درد افزایش داده و انتقال پیام‌های عصبی از این قسمت از مغز به عصب‌های سه‌قلو برای اطلاع‌رسانی نسبت به شرایطی که بدن با آن مواجه شده است نیز موجب تورم ناحیه آسیب‌دیده خواهد شد. از آنجا که عصب‌های سه‌قلو می‌توانند درد ایجاد شده در ناحیه صورت را نیز احساس کنند مغز علائم ارسال شده را به عنوان علائم عصبی فرستاده شده از ناحیه پیشانی تفسیر می‌کند.

معمولا بعد از گذشت 10 ثانیه پس از خوردن یک ماده غذایی سرد، دردی در ناحیه پیشانی شما احساس می‌شود که حدود نیم دقیقه ادامه خواهد یافت. در حقیقت سرمای ناگهانی یا سرد و گرم شدن ناگهانی دهان، موجب تحریک عصب‌ها و ایجاد درد خواهد شد، بنابراین اگر شما بستنی را به آرامی بخورید چنین مشکلی برایتان اتفاق نخواهد افتاد.

اگر در حال خوردن یا نوشیدن چیزی سرد هستید، بهتر است تا جایی که امکان دارد، دهان خود را سرد نگه دارید و از گرم شدن ناگهانی آن جلوگیری کنید تا چنین درد‌ناخوشایندی را تجربه نکنید یا به آرامی و اندک اندک آن را بخورید تا دمای دهان شما بتدریج کاهش یابد و موجب تحریک عصب‌ها نشود.

زهرا هداوند

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها