jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۲۶۱۵ ۱۷ خرداد ۱۳۸۹  |  ۲۰:۰۵

برخلاف گزارش اخیر موسسه تحقیقات باستان‌شناسی هند مبنی بر بازپس گیری الماس کوه نور، دولت بریتانیا از امکان پذیر نبودن این اقدام خبر داد.

به گزارش میراث آریا، دولت بریتانیا با استناد به قانونی که بازپس دهی آثار وارد شده به این کشور را منع می‌کند از بازپس دهی الماس کوه نور و مجسمه بودای سلطان گاج که در دوره استعمار خود برهند سرقت کرده بود، سرباز زد.

بنا به اطلاعیه اداره امور کشورهای مشترک المنافع بریتانیا" پیمان سال 1963 موزه بریتانیا موزه‌های ملی انگلستان را از خروج اموال خود منع کرده و دولت هیچگونه اختیاری برای تغییر قانون نخواهد داشت."

پاسخ بریتانیا منجر به واکنش رئیس موسسه تحقیقات باستان‌شناسی هند و درخواست وی از یونسکو و سایر کشورها در بازگرداندن آثار مسروقه این کشور شد.

گوتام سنگوپتا، رئیس موسسه تحقیقات باستان‌شناسی هند طی مصاحبه‌ای با روزنامه ایندپندنت گفت: تاکنون تلاش‌های ما برای بازگرداندن گنجینه‌های مسروقه بی‌نتیجه بوده، ازاینرو از سازمان یونسکو درخواست می‌کنیم برای پایان دادن به اوضاع کنونی اجماعی بین المللی را تشکیل دهد.

گفتنی است پیش از این نیز،‌ دولت هند باز پس گیری این آثار را فرایندی طولانی مدت و منوط به اقدامات قانونی و دیپلماتیک خوانده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر