فراریان مالیاتی به هراس افتادند

بحث بر سر خرید سی دی داغ در آلمان

در یک سی دی،اسامی هزاران آلمانی که برای فرار از پرداخت مالیات پول‌هایشان را به بانک‌های سوئیس منتقل کرده‌اند،ضبط شده است.دولت آلمان امیدوار است با خرید این سی دی، فراریان مالیاتی را صدها میلیون یورو جریمه کند.
کد خبر: ۳۱۰۹۰۸

این برای نخستین بار نیست که فردی ناشناس که احتمالا کارمند یک بانک است، یک سی دی حاوی آمار و اطلاعات به سرقت رفته مشتریان بانک‌ها را به دولت آلمان می‌فروشد.

در دوران دولت ائتلاف بزرگ بین سوسیال دمکرات‌ها و احزاب موتلفه سوسیال مسیحی و دمکرات مسیحی نیز فردی یک سی دی را به مبلغ 4 میلیون یورو به وزارت دارائی آلمان فروخت که بر اساس آن بیش از 400 میلیون یورو مالیات از افرادی که سرمایه‌های خود را به لیختن‌اشتاین منتقل کرده بودند، دریافت شد.

اشتاین‌ بروک وزیر دارائی وقت آلمان گفت که "این بهترین معامله زندگی‌ام بوده است". مشهورترین فردی که قربانی این سی دی شد، تسوم وینکل رئیس اداره پست آلمان بود که چندین میلیون یورو از سرمایه‌های خود را برای فرار از پرداخت مالیات به بانک‌های خارجی منتقل کرده بود.

سی دی داغ هفته اول فوریه

این سی دی شامل یک لیست از فعالیت های بانکی 1500 نفر آلمانی در بانک‌های سوئیس است. فروشنده که هنوز هویت‌اش مشخص نیست به وزارت دارائی استان نورد راین وست‌فالن پیشنهاد فروش آن به مبلغ 2 میلیون و 500 هزار یورو را داده است.

ماموران مالیاتی پس از کنترل داده‌های اطلاعاتی، موافقت خود را با خرید این سی دی اعلام کردند. اولین برآورد حاکی از 100 میلیون یورو جریمه مالیاتی است. به گزارش رسانه‌ها، این مبلغ احتمال دارد حتی به 400 میلیون یورو نیز برسد.

با انتشار خبر خرید این سی دی و به گزارش اداره مالیات ایالت‌های مختلف آلمان تاکنون 50 نفر به این ادارات مراجعه و علیه خود اعلام جرم کرده‌اند. از این تعداد تنها 21 نفر در ایالت هسن بوده‌اند. یک نفر دیگر نیز در برلین ضمن مراجعه به اداره مالیات و افشای شماره حساب خود در سوئیس با این اداره به توافق رسیده تا 4 میلیون و 500 هزار یورو بدهی مالیاتی‌اش را بپردازد.

سی دی داغ هفته دوم فوریه در راه است

چندی پیش فردی بنام هارو فالچیانی که متخصص انفورماتیک بانک سوئیسی اچ اس بی سی در ژنو بود با آمار و اطلاعات بیش از 130 هزار نفر از مشتریان این بانک به فرانسه گریخت و این اطلاعات را در اختیار دستگاه قضائی فرانسه قرار داد. وی که اکنون در نیس با محافظت پلیس به همراه همسر و فرزندش بصورت مخفیانه زندگی می‌کند به شبکه دوم تلویزیون آلمان گفت که پولی در ازای دادن این اطلاعات دریافت نکرده است.

به گزارش نشریه فوکوس، اکنون مقامات قضائی فرانسه به اداره مالیات آلمان پیشنهاد کرده‌اند تا اسامی شهروندان آلمانی این لیست را در اختیار آنان قرار دهند.

همزمان ویلی اشتشله وزیر دارائی ایالت بادن ووتنبرگ نیز اعلام کرد که به این ایالت نیز پیشنهاد فروش یک سی دی دیگر با اسامی فراریان مالیاتی شده است.

بحث اخلاقی و قانونی خرید سی دی‌ها

در حالی که در دولت قبلی خرید این سی دی‌ها بحث‌های اخلاقی و قانونی به همراه نداشت، این اقدام در دولت ائتلافی محافظه‌کاران و لیبرال‌ها با بحث‌های بسیاری همراه شده و مخالفان و موافقان بسیاری دارد.

اولریش گل وزیر دادگستری و معاون نخست وزیر ایالت بادن ووتنبرگ می‌گوید: اگر منابع این سی دی غیرقانونی باشند، ما پول مالیات دهندگان را صرف خرید آن نمی‌کنیم.

مخالفان می‌گویند: دادگاه‌ها برای خرید اموال دزدی در آلمان تا 5 سال حکم زندان صادر می‌کنند. چرا دولت خود عملی را انجام می‌دهد که شهروندان را از آن منع می‌کند.

موافقان می‌گویند: حتی پلیس هم روزانه اطلاعاتی را برای برچیدن بساط تبهکاران خریداری می‌کند و به منابع اطلاعاتی‌اش مصونیت می‌دهد.

در حالی که خرید این سی دی‌ها بر روابط آلمان و سوئیس سایه افکنده است، ولفگانگ شویبله وزیر کشور آلمان به روزنامه زوددویچه گفت که "دوران اسرار بانکی به پایان رسیده است".

دویچه وله

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها