متکی در منامه خبر داد

پیشنهاد مبادله اورانیوم در کیش

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی‌های کشورهای غربی مبنی بر پاسخ ندادن ایران به پیشنهادات پیرامون راکتور تهران گفت: ایران پاسخ خود را داده و از جمله اعلام کرده ایم حاضریم 400 کیلو اورانیوم را در کیش مبادله کنیم.
کد خبر: ۲۹۹۴۲۲

به گزارش خبرنگار اعزامی جام جم به منامه، منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در ششمین اجلاس امنیتی منطقه موسوم به نشست منامه به بحرین سفر کرده است، بعد از سخنرانی در مراسم افتتاحیه این اجلاس به سئوالات حاضران پاسخ گفت.

وی در پاسخ به یکی از حضار که مدعی شد موضوع هسته ای ایران به سمت بحران می رود و در این شرایط ایران به دنبال گسترش سایت های هسته‌ای است و هنوز به پیشنهادات 1+5 جواب نداده است، تصریح کرد: موضوع هسته ای ایران صورت روشنی دارد و در سال 1957 قرارداد همکاری ایران و آمریکا در رابطه با راکتور تهران امضا و این راکتور راه اندازی شد و متعاقبا ایران با آلمان و فرانسه راه اندازی نیروگاه بوشهر را آغاز کرد. چگونه است آنها آن موقع فعالیت هسته ای را حق ایران می دانستند و الان نمی دانند؟

متکی با بیان اینکه آلمانها درباره نیروگاه بوشهر زیر تعهدات خود زدند، تصریح کرد: در 200 سال گذشته ایران قراردادهای زیادی با غرب داشته که غربی ها پیمان شکنی کرده‌اند در همه این قراردادها ما به تعهدات خود عمل کرده ایم .

وی تاکید کرد: مجلس دولت را ملزم کرده 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کند و من الان اعلام می کنم حداقل 10 تا 15 نیروگاه هسته ای برای تولید برق احتیاج داریم و در این رابطه آماده مذاکره هستیم اما اکنون ملت ایران تحت فشار است چون می خواهد در تامین نیروگاه خودکفا باشد.

وزیرامور خارجه اضافه کرد: تاریخ مناسبات ما با برخی کشورها تاریخ خوبی نبوده و عده ای فکر می کنند که انرژی برتر صرفا باید در اختیار آنان باشد اما چه کسی این اختیار را به آنان داده و این خلاف مقررات بین المللی است و ایران مثل هر کشوری حق دارد به هر میزان به صورت صلح آمیز غنی سازی داشته باشد.

متکی با تاکید بر اینکه در گذشته علت مخالفت با برنامه هسته ای ایران دست نیافتن جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای اعلام می شد ادامه داد : در حالی که ما همواره اعلام کرده ایم که اعتقادی به سلاح هسته‌ای نداریم و در دکترین دفاعی ما سلاح هسته‌ای جایی ندارد و علاوه بر این معتقدیم دوران سلاح هسته ای نیز به سر رسیده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اعتماد سازی های ایران در گذشته خاطر نشان کرد: ما چند سال اعتماد سازی کردیم و در این رابطه حتی دو سال و نیم کل فعالیت های خود را تعلیق کردیم در حالی که آنان اول می گفتند می خواهیم شما سلاح هسته ای نداشته باشید اما بعد مشخص شد نمی خواهند ما غنی سازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران مذاکراتی با 1+5 در مورد مسائل گوناگون داشته است، اظهار داشت: در آگوست 2005 غربی ها بسته ای به ایران ارائه کردند که در آن همه چیز وجود داشت جز حقوق هسته ای ایران و اگر آمریکا حق ما را قبول دارد چرا در رابطه با این حق و راهکارهای حقوقی آن نمی نشیند و صحبت نمی کند؟

متکی در خصوص مذاکرات اخیر پیرامون راکتور تهران تصریح کرد: سوخت راکتور تهران را ابتدا آمریکا به ما داد و بعد ما این سوخت را از طریق آرژانتین تامین کردیم. اخیرا نیز ابتدا به ما گفتند سوخت 3.5 درصد بدهید تا سوخت 20 درصد بگیرید ما که می دانستیم پشت صحنه این پیشنهادات چیست اما برای برون رفت از بحرانی که خود آنها ایجاد کرده بودند پاسخ خود را دادیم و گفتیم با کلیات پیشنهاد موافقیم اما یکدفعه دیدیم در رسانه های غربی اعلام شد هزار و 200 کیلو اورانیوم از ایران خارج می شود تا ایران از تولید بمب اتم فاصله بگیرد، آیا این است پاسخ اعتماد سازی ایران؟ ما که می خواستیم به شما کمک کنیم.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود در نشست پرسش و پاسخ منامه، اضافه کرد: راکتور تهران برای دارو است نه سلاح. چرا در رابطه با این موضوع انسانی گروکشی می کنند و این اقدام چه معنی می تواند داشته باشد؟

وی با بیان اینکه در رابطه با پیشنهاد غرب یا باید کل آن را رد می کردیم یا راه میانه ای می رفتیم، افزود: ما راه دم را رفتیم و گفتیم معاوضه در طول چند سال صورت بگیرد و علاوه بر این به 1+5 اعلام کردیم 400 کیلو اورانیوم 3.5 درصد را در کیش تحویل می دهیم و معادل 20 درصد آن را در کیش می گیریم آیا این پاسخ و ابتکار نیست چرا برخی کشورها عوام فریبی می کنند؟ ما حق داریم بدانیم که طرف مقابل به دنبال کار سیاسی نیست.

متکی تاکید کرد: اگر با این پیشنهاد ایران موافقت شود بلافاصله ما 400 کیلو اورانیوم را به کیش خواهیم برد و این پروسه را آغاز خواهیم کرد.

یکی دیگر از حاضران از متکی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسئله فلسطین سئوال کرد و گفت برخی در رابطه با مسئله فلسطین راه حل دو کشوری را مطرح می کنند آیا خواست ملت فلسطین برای شما مهم است که وزیر خارجه کشورمان در پاسخ تاکید کرد: ما در رابطه با مسئله فلسطین مواضع اصولی داریم. کشورهای عربی در گذشته طرحی را به عنوان طرح ابتکار عربی ارائه کردند که 3 محور داشت؛ یکی بازگشت آوارگان، دیگری بازگشت به مرزهای 1967 و مورد سوم پایتختی بیت المقدس بود. اکنون رژیم صهیونیستی دیوار حائل مرزهای 1967 را نقض کرده، آوارگان را که گفته اند حرفش را نزنید و پایتختی بیت المقدس را نیز کاملا رد کرده است بنابراین ما دررابطه با چه چیزی باید صحبت کنیم.

کتایون مافی - خبرنگار اعزامی جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها