منتقدان آمریکایی برگزیدند

آواز گنجشک‌ها جزو 5‌فیلم برتر2009

هیئت ملی نقد آمریکا فهرست فیلم‌ها و سینماگران برگزیده سال 2009 را اعلام کرد که در میان پنج فیلم برتر خارجی نام «آواز گنجشک‌ها» ساخته مجید مجیدی هم به چشم می‌خورد.
کد خبر: ۲۹۸۰۶۵

فصل جوایز سینمایی سال 2009 دیروز پنجشنبه رسما با اعلام اسامی برگزیدگان هیئت ملی نقد آمریکا آغاز شد و این هیئت جایزه بهترین فیلم سال را به «بالا در آسمان» به کارگردانی جیسن ریتمن اهدا کرد. این فیلم جوایز بهترین بازیگر مرد برای جرج کلونی ، بهترین بازیگر زن مکمل برای آنا کندریک و بهترین فیلمنامه اقتباسی را هم برد.

کلینت ایستوود برای فیلم سینمایی «شکست‌ناپذیر» کارگردان برگزیده شد و مورگان فریمن مشترک با کلونی برای بازی در نقش ماندلا در فیلم ایستوود بهترین بازیگر مرد لقب گرفت. جایزه بهترین بازیگر زن به کری مولیگان برای «یک آموزش» رسید و وودی هارلسن برای بازی در «پیام‌آور» بهترین بازیگر مرد مکمل شد.

هیئت ملی نقد جایزه بهترین فیلم خارجی سال را به «یک پیام‌آور» به کارگردانی ژاک اودیار از فرانسه اهدا کرد و «آواز گنجشک‌ها» ساخته مجیدی یکی از پنج فیلم برتر خارجی سال شد. از نظر اعضای این هیئت «خور» بهترین مستند سال و فیلم سینمایی «بالا» به کارگردانی پیت داکتر هم بهترین انیمیشن سال لقب گرفتند.

فیلم‌های سینمایی «جایی برای پیرمردها نیست» و «میلیونر زاغه‌نشین» در دو سال گذشته پس از بردن جایزه بهترین فیلم از هیئت ملی نقد توانستند در مراسم اسکار هم جایزه بهترین فیلم را از آن خود کنند. از این رو به نظر می‌رسد «بالا در آسمان» که از امروز در سینماهای آمریکا روی پرده می‌رود، یکی از مدعیان جدی مراسم اسکار 2010 باشد.

هیئت ملی نقد که اعضای آن شامل تاریخدانان، دانشجویان و استادان دانشگاه هستند، سال 1909 تشکیل شد و جوایز برگزیدگان این دوره روز 12 ژانویه در مراسمی در نیویورک اهدا می‌شود. مردیت ویرا مجری این مراسم خواهد بود. برندگان جوایز هیئت ملی نقد آمریکا عبارتند از:

بهترین فیلم: «بالا در آسمان»
بهترین کارگردان: کلینت ایستوود برای «شکست‌ناپذیر»
بهترین بازیگر مرد: مورگان فریمن برای «شکست‌ناپذیر» و جرج کلونی برای «بالا در آسمان»
بهترین بازیگر زن: کری مولیگان برای«یک آموزش»
بهترین بازیگر مرد مکمل: وودی هارلسن برای «پیام‌آور»
بهترین بازیگر زن مکمل: آنا کندریک برای «بالا در آسمان»

بهترین فیلم خارجی‌زبان: «یک پیام‌آور»
بهترین مستند: «خور»
بهترین انیمیشن: «بالا»
بهترین گروه بازیگران: «چه پیچیده است»
بهترین بازیگر مرد نوظهور: جرمی رنر برای «جعبه درد»
بهترین بازیگر زن نوظهور: گابوری سیدیبه برای «پرشس»

بهترین فیلمسازان اول: دانکن جونز برای «ماه» ، اورن موورمان برای «پیام‌آور» و مارک وب برای «500 روز سامر»
بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی: جوئل و ایتن کوئن برای «یک مرد جدی»
بهترین فیلمنامه اقتباسی: جیسن ریتمن و شلدن ترنر برای «بالا در آسمان»
جایزه ویژه دستاورد فیلمسازی: وس اندرسن برای «آقای فوکس شگفت‌انگیز»
جایزه تاریخ فیلم ویلیام ایورسن: جین پیکر فرستنبرگ

10 فیلم برتر: یک آموزش ، 500 روز سامر ، جعبه درد ، لعنتی‌های بی‌آبرو ، شکست‌ناپذیر ، پیام‌آور ، یک مرد جدی ، سفر ستاره‌ای ، بالا ، جایی که چیزهای وحشی هستند

پنج فیلم خارجی‌زبان برتر:«دوشیزه» از شیلی ، «توسعه‌طلب» از اتریش ، «آواز گنجشک‌ها» از ایران ، «سه میمون» از ترکیه ، «روبان سفید» از اتریش ، آلمان ، فرانسه و ایتالیا

پنج مستند برتر: برمه: گزارش از یک کشور بسته ، خشن ، کارخانه غذاسازی ، موی خوب ، خطرناکترین مرد آمریکا: دانیل السبرگ و پرونده‌های پنتاگون

10 فیلم مستقل برتر: آمریکا ، ناحیه 9 ، خداحافظ سولو ، هامپدی ، در لوپ ، جولیا ، من و اورسن ولز ، ماه ، شکر ، دو عاشق

مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها