jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۸۳۸   ۲۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۲

در کشور ما طبق یک عادت دیرینه، مردم به سریال‌های نمایشی تلویزیون بیشتر اقبال نشان می‌دهند و ترجیح می‌دهند وقت خود را با دیدن این سریال‌ها پر کنند؛گاهی این مخاطبان از ورای داستان و ماجراهای سریال نکات پند آموز را هم پیدا می‌کنند و درس عبرت خود قرار می‌دهند.

به همین دلیل هم هست که سریال‌های تلویزیونی ما باید در کنار سرگرم سازی، آموزشی هم باشد. اما واقعیت این است که تمام برنامه‌های تلویزیون و بخصوص برنامه‌های پربیننده آن نباید در انحصار سریال‌های نمایشی باشد.به همین دلیل طراحان برنامه‌های رسانه دیداری،قالب‌های دیگر برنامه‌سازی را نیز برای برنامه‌های آموزشی و سرگرمی در نظر گرفته اند که یکی از این قالب‌ها برنامه‌های ترکیبی است که می‌تواند بسیار کارآمد و از نظر آموزشی مفید باشد.

برنامه‌های ترکیبی چون بیشتر در استودیو ضبط می‌شود و افراد حاضر درآن معمولا یک مجری یا یک کارشناس و یک یا 2 مهمان است، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد مگر برنامه‌ای که سازندگان آن، خلاقیت به خرج دهند و با دقت در انتخاب سوژه و ساختار روایی آن، مخاطب را شگفت زده سازند و او را به مشتری دائم این برنامه تبدیل کنند.از این دست برنامه‌ها در چند سال اخیر کم نبودهاند،برنامه‌هایی مانند صندلی داغ،شب شیشه‌ای و...که این برنامه‌ها بیشتر گفتگو محور بوده و مهمان برنامه و سوالاتی که از او می‌شد و جواب‌هایی که مهمان می‌داد، مانند ستون نگهدارنده برنامه عمل می‌کردند.

اما در کنار این برنامه‌ها که محتوا و ساختاری سرگرم کننده داشتند برنامه‌هایی مانند هزار راه نرفته هم تولید و پخش شد که توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.برنامه هزار راه نرفته با هدف قرار دادن مخاطبان جوان، مسائل و مشکلاتی را که زوج‌های جوان با آن درگیر بودند تا آنجا که محدودیت‌های رسانه اجازه می‌داد بی‌ واسطه به مردم نشان می‌داد و راه‌های بهبود اوضاع را نیز ترسیم می‌کرد. خانم شریفی، تهیه کننده برنامه هزار راه نرفته اکنون با برنامه ترکیبی هزار شاید و باید به شبکه 2 سیما آمده و این بار دوربین خود را مقابل جوانانی گذاشته است که تازه از مرز نوجوانی عبور کرده و دارند مسیر پر پیچ و خم جوانی را آغاز می‌کنند.

برنامه «هزار شاید و باید» برنامه‌ای است مخصوص جوانان. اگر پدر و مادرها می‌خواهند با دنیای جوانان خود آشنا شوند و آنها را بی‌واسطه بشناسند، می‌توانند شبیه فرزندان خود را در این برنامه بیابند. اگر جوانان می‌خواهند باور کنند که شرایط آنها مثل هم سن و سال‌هایشان است، باز هم برنامه هزار شاید و باید می‌تواند کمک خوبی برای آنها باشد.این برنامه قصه‌پردازی نمی‌کند تا مخاطب با خود بگوید دارد فیلم می‌بیند و نباید آن را باور کند. آنچه از بذر هزار شاید و باید به عمل می‌آید، در یک برنامه تلویزیونی قابل دیدن است، پس می‌توان به این برنامه اعتماد کرد و با دیدن آن راه نو و نکات تازه‌ای را شناخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر