jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۸۳۸ ۲۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۲

در کشور ما طبق یک عادت دیرینه، مردم به سریال‌های نمایشی تلویزیون بیشتر اقبال نشان می‌دهند و ترجیح می‌دهند وقت خود را با دیدن این سریال‌ها پر کنند؛گاهی این مخاطبان از ورای داستان و ماجراهای سریال نکات پند آموز را هم پیدا می‌کنند و درس عبرت خود قرار می‌دهند.

به همین دلیل هم هست که سریال‌های تلویزیونی ما باید در کنار سرگرم سازی، آموزشی هم باشد. اما واقعیت این است که تمام برنامه‌های تلویزیون و بخصوص برنامه‌های پربیننده آن نباید در انحصار سریال‌های نمایشی باشد.به همین دلیل طراحان برنامه‌های رسانه دیداری،قالب‌های دیگر برنامه‌سازی را نیز برای برنامه‌های آموزشی و سرگرمی در نظر گرفته اند که یکی از این قالب‌ها برنامه‌های ترکیبی است که می‌تواند بسیار کارآمد و از نظر آموزشی مفید باشد.

برنامه‌های ترکیبی چون بیشتر در استودیو ضبط می‌شود و افراد حاضر درآن معمولا یک مجری یا یک کارشناس و یک یا 2 مهمان است، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد مگر برنامه‌ای که سازندگان آن، خلاقیت به خرج دهند و با دقت در انتخاب سوژه و ساختار روایی آن، مخاطب را شگفت زده سازند و او را به مشتری دائم این برنامه تبدیل کنند.از این دست برنامه‌ها در چند سال اخیر کم نبودهاند،برنامه‌هایی مانند صندلی داغ،شب شیشه‌ای و...که این برنامه‌ها بیشتر گفتگو محور بوده و مهمان برنامه و سوالاتی که از او می‌شد و جواب‌هایی که مهمان می‌داد، مانند ستون نگهدارنده برنامه عمل می‌کردند.

اما در کنار این برنامه‌ها که محتوا و ساختاری سرگرم کننده داشتند برنامه‌هایی مانند هزار راه نرفته هم تولید و پخش شد که توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.برنامه هزار راه نرفته با هدف قرار دادن مخاطبان جوان، مسائل و مشکلاتی را که زوج‌های جوان با آن درگیر بودند تا آنجا که محدودیت‌های رسانه اجازه می‌داد بی‌ واسطه به مردم نشان می‌داد و راه‌های بهبود اوضاع را نیز ترسیم می‌کرد. خانم شریفی، تهیه کننده برنامه هزار راه نرفته اکنون با برنامه ترکیبی هزار شاید و باید به شبکه 2 سیما آمده و این بار دوربین خود را مقابل جوانانی گذاشته است که تازه از مرز نوجوانی عبور کرده و دارند مسیر پر پیچ و خم جوانی را آغاز می‌کنند.

برنامه «هزار شاید و باید» برنامه‌ای است مخصوص جوانان. اگر پدر و مادرها می‌خواهند با دنیای جوانان خود آشنا شوند و آنها را بی‌واسطه بشناسند، می‌توانند شبیه فرزندان خود را در این برنامه بیابند. اگر جوانان می‌خواهند باور کنند که شرایط آنها مثل هم سن و سال‌هایشان است، باز هم برنامه هزار شاید و باید می‌تواند کمک خوبی برای آنها باشد.این برنامه قصه‌پردازی نمی‌کند تا مخاطب با خود بگوید دارد فیلم می‌بیند و نباید آن را باور کند. آنچه از بذر هزار شاید و باید به عمل می‌آید، در یک برنامه تلویزیونی قابل دیدن است، پس می‌توان به این برنامه اعتماد کرد و با دیدن آن راه نو و نکات تازه‌ای را شناخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر