jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۰۷۹ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: کک مک (فرکل) عارضه‌ای است که اغلب مواقع با تابش آفتاب بر پوست در بسیاری از افراد ایجاد شده و آنان را به مدت طولانی درگیر و برای فرد خطری ایجاد نمی‌کند، اما کک ‌مک‌های غیرمرتبط با تابش آفتاب را باید جدی گرفت و به متخصص مراجعه کرد. دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، فوق‌تخصص پوست در گفتگو با ایسنا گفت: کک مک که بیشتر در افراد با پوست روشن، چشمان آبی و موهای قرمز و بلوند بروز می‌کند از سن 5 سالگی شروع می‌شود، به صورت لک‌های کوچک قهوه‌ای روشن در مناطق باز بدن مانند صورت، شانه و پشت افراد دیده می‌شود.

وی افزود: در تابستان اندازه، تعداد و عمق کک مک افزایش می‌یابد اما در زمستان کوچک‌تر، روشن‌تر و کمتر می‌شود، این عارضه ممکن است از نظر زیبایی آزاردهنده باشد ولی اغلب خطری ندارد. همچنین در افراد مبتلا به فرکل شیوع خال‌های بدن افزایش می‌یابد و کک مک‌هایی که در سنین پایین شروع شده در زمستان‌ها هم باقی می‌ماند.

دکتر نیلفروش‌زاده تاکید کرد: کک مک‌هایی که در محل‌های غیرمرتبط با اشعه آفتاب مشاهده می‌شود بایستی حتما توسط پزشک بررسی شود؛ چرا که کک مک در بیماری‌هایی مثل گزودرما پیگمانتوزا و نوروفیبروماتوز هم دیده می‌شود.وی در پایان گفت: کک مک به‌ندرت نیاز به درمان دارد ولی جهت درمان می‌توان از لیزر استفاده کرد که در بیشتر مطالعات تاثیر آن بیش از 50 درصد بوده است. ترکیبات موضعی مثل رتینوئیک اسید هم می‌تواند در درازمدت موثر باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر