jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۰۷۹   ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: کک مک (فرکل) عارضه‌ای است که اغلب مواقع با تابش آفتاب بر پوست در بسیاری از افراد ایجاد شده و آنان را به مدت طولانی درگیر و برای فرد خطری ایجاد نمی‌کند، اما کک ‌مک‌های غیرمرتبط با تابش آفتاب را باید جدی گرفت و به متخصص مراجعه کرد. دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، فوق‌تخصص پوست در گفتگو با ایسنا گفت: کک مک که بیشتر در افراد با پوست روشن، چشمان آبی و موهای قرمز و بلوند بروز می‌کند از سن 5 سالگی شروع می‌شود، به صورت لک‌های کوچک قهوه‌ای روشن در مناطق باز بدن مانند صورت، شانه و پشت افراد دیده می‌شود.

وی افزود: در تابستان اندازه، تعداد و عمق کک مک افزایش می‌یابد اما در زمستان کوچک‌تر، روشن‌تر و کمتر می‌شود، این عارضه ممکن است از نظر زیبایی آزاردهنده باشد ولی اغلب خطری ندارد. همچنین در افراد مبتلا به فرکل شیوع خال‌های بدن افزایش می‌یابد و کک مک‌هایی که در سنین پایین شروع شده در زمستان‌ها هم باقی می‌ماند.

دکتر نیلفروش‌زاده تاکید کرد: کک مک‌هایی که در محل‌های غیرمرتبط با اشعه آفتاب مشاهده می‌شود بایستی حتما توسط پزشک بررسی شود؛ چرا که کک مک در بیماری‌هایی مثل گزودرما پیگمانتوزا و نوروفیبروماتوز هم دیده می‌شود.وی در پایان گفت: کک مک به‌ندرت نیاز به درمان دارد ولی جهت درمان می‌توان از لیزر استفاده کرد که در بیشتر مطالعات تاثیر آن بیش از 50 درصد بوده است. ترکیبات موضعی مثل رتینوئیک اسید هم می‌تواند در درازمدت موثر باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر