صفحه نخست - عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
عمومی
وقوع زلزله 6.6 ریشتری در یونان و ترکیه (+عکس)

وقوع زلزله 6.6 ریشتری در یونان و ترکیه (+عکس)

زلزله‌ای قدرتمند به بزرگی ۶.۶ در مقیاس ریشتر جزیره «دودکانسا» در یونان را به لرزه درآورد و در عین حال به گزارش رویترز، زمین‌ لرزه‌ای به همین بزرگی در سواحل استان ازمیر ترکیه احساس شد.

پرندگان مهاجر (گزارش تصویری)

پرندگان مهاجر (گزارش تصویری)

با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر، از سیبری، آسیای میانه، ترکیه و مناطق شمال کشور به تالاب‌های چهارمحال و بختیاری پرواز می‌کنند. هم اکنون دسته‌های کوچک از کاکائی‌ها، لک‌لک‌ها، حواصیل‌ها، اگرت‌ها و اردک‌ها در حال فرود آمدن در این تالاب‌ها هستند و از اواسط آبان‌ماه حضور پرندگان مهاجر در تالاب‌های استان به اوج خود می‌رسد و تا قبل از یخ زدگی آب تالاب‌ها در این استان حضور دارند. این پرندگان از ۳۵ گونه پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل خانواده اردک‌ها، کشیم‌ها، خوتکاها، اگرت، حواصیل و فلامینگو‌ها هستند. در حال حاضر حدود ۶۰ هزار قطعه در تالاب بین المللی چغاخور، ۳۰ هزار قطعه در تالاب گندمان، سه هزار و ۵۰۰ قطعه در تالاب علی‌آباد و دو هزار و ۶۰۰ قطعه در تالاب سولقان زندگی می‌کنند.

نیم قرن کم نیست

نیم قرن کم نیست

صدایش را هیچ وقت این چنین خوشحال نشنیده‌بودم. خودش زنگ زده‌بود این خبر خوب را بگوید.

رابطه عقل و دین و نسبت بین آن ها از دیرینه ترین، مشهورترین و عمیق ترین مباحث تاریخ تفکر بشری است

جایگاه عقل در تفکر اسلامی و غربی

رابطه عقل و دین و نسبت بین آن ها از دیرینه ترین، مشهورترین و عمیق ترین مباحث تاریخ تفکر بشری است

رابطه عقل و دین و نسبت بین آن ها از دیرینه ترین، مشهورترین و عمیق ترین مباحث تاریخ تفکر بشری است. از این عنوان، زمانی به عقل و وحی، و گاهی به عقل و نقل و گاه به عقل وشریعت یاد می شود و گاهی نیز عقل را در برابر ایمان قرار می دهند.در این جا به پاسخ دو سؤال ذیل می پردازیم: 1. آیا عقل در قلمرو دین و نقل و شریعت جایگاهی دارد یا نه؟ اگر جایگاهی دارد، آن جایگاه کجاست؟ آیا عقل همتای دین است یا قبل یا بعد از دین است؟ 2. آیا عقل در تبیین نظام های اعتقادات دینی نقشی ایفا می کند؟ آیا عقل مقدم بر ایمان است یا ایمان مقدم بر عقل؟ یعنی آیا داشتن ایمان، منوط به آن است که شخص دلایل خوبی برای اعتقاد به صدق ایمانش داشته باشد یا نه؟

راهکارهای کسب مهارت همسرداری در اسلام

وظایف متقابل زن و شوهر

 زن و مرد هرکدام بطور جداگانه، وظایف و نقش هایی در خانواده دارند؛ که عمل به این وظایف و رعایت آن از طرف هر کدام از آن ها باعث ایجاد ارامش روحی و جسمی می شود و این آرامش بر فرزندان هم تاثیر می گذارد و باعث می شود در محیطی آرام و به دور از دغدغه و نگرانی رشد کنند. اما درخصوص زوجین باید توجه داشته باشند که به وظایف خود به بهترین شکل ممکن عمل کنند واز زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند زیرا زندگی مشترک باهمکاری و همراهی یکدیگر به موفقیت می رسد. خداوند در قرآن کریم آیه 2 سوره مائده میفرمایند: وتعاونوا علی البر والتقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان.. و در راه نیکی و پرهیزگاری باهم تعاون کنید و در راه گناه و تعدی همکاری ننمایید.

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟

وجود حجاب در ادیان اسلام، یهود و مسیحیت

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟

حجاب سابقه ای دیرین میان بشر و ادیان الهی داشته است و مورد سفارش و الزام شریعت های پیش از اسلام هم بوده است این مطلب، هم از برخی متون مقدس این شریعت ها استفاده می شود و هم از سیره و روش عملی زندگی متدینان به این شرایع و هم بر مبنای گزارش مورخان.

چگونه یک فکر خلاق داشته باشیم؟

مهارت تفکر، کامل‌کننده‌ی فرایند شناخت است که در نهایت موجب آگاهی فرد می‌شود. این فرایند از ادراک آغاز شده و پس از یادگیری به تفکر منتهی می‌شود. این فعالیت خودآگاه و ناخودآگاه روی می‌دهد و برای هر چه در جهان اطراف وجود دارد صدق می‌کند. شناخت می‌تواند بسیار کوتاه و یا در یک مدت زمان طولانی اتفاق بیافتد. نمی‌توانیم به فرایندی که به سرعت پیش رفته بی اعتماد باشیم و یا حتما بگوییم چون زمان زیادی برای آن صرف شده دارای ارزش و اعتبار است.

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر