jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۹۷۳۱   ۱۹ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۰

آیت‌الله لاریجانی:

قبح قانون‌شکنی ریخته است

گروه سیاسی:‌ آیت‌الله صادق لاریجانی در اولین جلسه مسوولان عالی قضایی که به ریاست وی برگزار شد، با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای هیات دولت و تاکید بر تبعیت کامل از توصیه ایشان درخصوص حرکت قانونمند تصریح کرد: دستگاه قضایی باید این مساله را سرلوحه کار خویش قرار دهد و با اولویت‌دادن به نظم و اهمیت آن در کنار برنامه‌ریزی دقیق و اصولی، در اصلاح امور کمر همت ببندد. به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‌که قانون مداری باید از مرحله شعار به عمل برسد، گفت: متأسفانه قانون‌گریزی و قانون شکنی قبح خود را از دست داده است و دیدیم که در حوادث پس از انتخابات قانون‌گریزی چگونه منشأ این حوادث و موجب بروز تخلفات و هزینه‌های بسیار برای نظام اسلامی‌شد.

آیت‌الله لاریجانی با اشاره به این‌که همه باید به قانون عمل کنیم و حیات و نظم اجتماعی ما وابسته به اجرای قانون است، افزود: متاسفانه در جریان حوادث بعد از انتخابات با ادعای واهی تقلب در انتخابات، برخی تلاش کردند از مدار قانون بگریزند، البته در مقام برخورد با آشوب‌ها نیز بعضا تخلفاتی روی داد و بعضی تخلفات در بازداشتگاه‌ها به حیثیت نظام لطمه وارد کرد که این موارد با دقت و جدیت در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

آیت‌الله لاریجانی تاکید کرد: متخلفان نباید خود را از چشم ناظران دور ببینند و دستگاه قضایی باید پیراسته از هر نوع قانون‌گریزی با متخلفان برخورد قانونی کند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: دستگاه قضایی برای تقویت بعد نظارتی خود موظف است قانون‌مداری را سرلوحه و وجهه عمل خود قرار دهد و توصیه به تمام مسوولان قضایی، رعایت قانون و عمل به آن است.

لاریجانی افزود: با ایجاد نوعی همگرایی نظارتی می‌توان به وظایف دستگاه قضایی در این بعد به‌خوبی عمل کرد و در کنار آن نسبت به حفظ بیش از پیش استقلال دستگاه قضایی تلاش کرد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‌که استقلال قاضی در دستگاه قضایی باید مورد توجه همگان باشد، افزود: البته استقلال قاضی منافاتی با هماهنگی و تعامل ندارد و قضات باید در کنار این مساله وقت کافی برای مطالعه و مشورت در مسائل حقوقی داشته باشند تا بتوانند رای متقن صادر کنند.

آیت‌الله لاریجانی همچنین توجه به تقویت نیروی انسانی در دستگاه قضایی را مهم برشمرد و گفت: استفاده از افراد مستعد حوزه و دانشگاه و دعوت از آنها برای همکاری با قوه قضاییه در جبران کمبود نیروی انسانی دستگاه قضایی ضروری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر