jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۴۳۵۱۶ ۱۷ فروردين ۱۳۸۸  |  ۱۹:۵۳

پس از کشف دو محوطه هخامنشی با ستون‌های سنگی در نزدیکی روستای شیفته، اهالی این روستا یک کتیبه سنگی با خطوط میخی درشت در محل این محوطه باستانی کشف کردند. این کتیبه به صورت دو رو نوشته شده است و 8 کیلو وزن دارد.

در پی کشف دو کاخ ستون‌دار هخامنشی در رامهرمز، یک کتیبه سنگی هخامنشی با خطوط میخی درشت متعلق به دوره هخامنشی کشف شد.
 
«مجتبی گهستونی»، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا دراین‌باره به CHN گفت: «پس از کشف دو محوطه هخامنشی با ستون‌های سنگی در نزدیکی روستای شیفته، اهالی این روستا یک کتیبه سنگی با خطوط میخی درشت در محل این محوطه باستانی کشف کردند.»
 
وی گفت: «به محض رویت این کتیبه توسط روستاییان، به مسئولان انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز اطلاع داده شد و به این ترتیب کتیبه سنگی به اداره میراث فرهنگی رامهرمز انتقال یافت.»
 
پیش از این دو کاخ هخامنشی در رامهرمز، در حالی کشف شد که 4 سال پیش جاده‌ای از وسط تپه باستانی گذشته و باعث تخریب این دو کاخ هخامنشی شده است.
 
گهستونی گفت: «پس از آغاز مطالعه روی این کتیبه مشخص شد به دوره هخامنشیان تعلق دارد و روی سنگی مشابه سنگ‌های معدن رودخانه رود زرد نوشته شده است.»
 
این کتیبه به صورت دو رو نوشته شده است و 8 کیلو وزن دارد.
 
همچنین در کنار نوشته‌های روی کتیبه، اشکالی نیز دیده می‌شود که نیاز به مطالعه بیشتر دارد.
 
به گفته گهستونی پس از کشف این کتیبه گفته می‌شود که فرماندار رامهرمز در پی تماس با رئیس میراث فرهنگی استان خوزستان خواستار نجات بخشی این محوطه هخامنشی شده است.
 
جاده آسفالت دقیقاً از میان این دو کاخ هخامنشی گذشته و در حال حاضر در طرفین جاده تنها چهار پایه ستون تخریب شده از ده‌ها ستون برجای مانده، این در حالی است که به گفته بعضی از اهالی این منطقه‌، در این محوطه تا پیش از احداث جاده، آثار 18 پایه ستون مشخص بوده است.
 
این کاخ هخامنشی شش سال پس از مشاهده یک پایه ستون هخامنشی در زیر آبگرمکن منزلی مسکونی در رامهرمز کشف شده و در آخرین روزهای اسفندماه سال 1387 پس از مشاهده بقایای 2 کاخ از وجود کاخ‌های هخامنشی در رامهرمز اطمینان حاصل شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر