jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۲۸۶۸۰   ۲۳ دی ۱۳۸۷  |  ۱۴:۲۰

معاون وزیر بازرگانی خبر داد:

سیمان آماده عرضه در بورس

محمد صادق مفتح معاون وزیر بازرگانی با اشاره به خروج کامل سیمان از سبد حمایتی دولت، از آمادگی برای عرضه سیمان در بورس خبر داد.

به گزارش مهر، در جلسه دیشب کارگروه کنترل بازار پس از بررسی گزارشهای مربوط به خود کفایی کشور در تولید سیمان و از بین رفتن شکاف عرضه و تقاضا و بوجود آمدن انباشت سیمان در کارخانه های تولید کننده و همچنین تعهد تولید کنندگان و انجمن صنفی کار فرمایان صنعت سیمان به حفظ سقف قیمت تعیین شده  در داخل کشور، با حذف عوارض صادراتی سیمان موافقت شد.

پیش از این دولت به منظور جلوگیری از کمبود سیمان در داخل کشور بدلیل صادرات آن ، برای صادرات هر تن سیمان خاکستری تیپ یک مبلغ یک میلیون ریال عوارض صادراتی تعیین کرده بود.

بر اساس مصوبه دیشب کارگروه کنترل بازار ، حذف عوارض صادراتی سیمان مشروط به حفظ قیمت سیمان در داخل کشور تا حداکثر 650 هزار ریال درهر تن برای مصرف کننده خواهد بود و صادرات سیمان باید صرفا با استفاده از  بسته بندی مخصوص و با هماهنگی انجمن صنفی کار فرمایان صنعت سیمان انجام شود.

معاون وزیر بازرگانی گفت: وضعیت مصرف و تولید سیمان در شرایط فعلی کاملا با هم همخوانی داشته و حتی تولید از مصرف پیشی گرفته است، این درحالی است که قرار بود سیمان در سه مرحله از سبد حمایتی خارج و در بورس عرضه شود که هم اکنون آن سه مرحله طی شده و سیمان کاملا از سبد حمایتی خارج شده است.

وی افزود: عرضه نشدن سیمان در بورس به تفاهم صنعت سیمان و بورس بر می گردد، اما وزارت بازرگانی نه تنها مخالفتی در این زمینه ندارد، بلکه به شدت موافق عرضه سیمان در بورس بوده و معتقد است که این امر قطعا در تنظیم بازار سیمان موثر خواهد بود.

معاون وزیر بازرگانی تصریح کرد: وزارت بازرگانی معتقد است که اگر سیمان در بورس عرضه شود قطعا با نوسانات کمتری در بازار مواجه خواهد بود همانطور که هم اکنون فولاد با عرضه در بورس این روند را در پیش گرفته است، به هرحال سیمان کاملا از سبد حمایتی خارج شده و و آماده عرضه در بورس است.

به گفته مفتح، عرضه سیمان در بورس مستلزم توافق و هماهنگی بین تولیدکنندگان و مسئولان بورس است و وزارت بازرگانی نقشی در این رابطه ندارد، البته موافق و مدافع این امر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر