jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۰۸۴۱۰   ۲۱ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۴:۴۰

صادق واعظ زاده معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ آیین نامه تسهیل دسترسی نوآوران ایرانی به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه های کشور گفت: ارزش تقریبی امکاناتی که در اختیار این افراد قرار می گیرد حدود 100 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، واعظ زاده افزود: این آیین نامه 1000 دستگاه ، مرکز و موسسه را از جمله 100 شرکت ، 200 آزمایشگاه ،‌ پارکهای علم و فناوری و پژوهشگاهها ،‌ بانکها و بیمه های دولتی شامل می شود.

وی گفت: نوآورانی می توانند از این امکانات استفاده کنند که حداقل دارای یک طرح جدید باشند که برای اجرای آن تلاش کرده و به نتایج مشخصی دست یافته اند و یا طرح آنان قابلیت عملیاتی شدن و بهره برداری را داشته باشد.

رئیس بنیاد نخبگان افزود: براساس آئین نامه تدوین شده ، لازم نیست نوآوران ، عضو این بنیاد یا هر دستگاه یا انجمن خاص باشند و یا مدرک تحصیلی به منظور استفاده از امکانات دستگاهها را دارا باشند .

وی اضافه کرد:امکانات و تسهیلات مشمول این آیین نامه که دستگاهها باید در اختیار نوآوران قرار دهند شامل کتابخانه ها ، پایگاههای اطلاع رسانی ، اسناد و مدارک علمی ؛ فضا و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی ؛ امکانات پیشرفته و تخصصی ، در اختیار گذاشتن نتایج مطالعات و پژوهشهای انجام شده مرتبط با نوآوری فرد مراجعه کننده ؛ فراهم کردن امکان بازدید نوآوران از کارخانجات ، پژوهشگاهها ، کارگاهها و نظایر آن و ارائه راهنمایی و مشاوره علمی و تخصصی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: دستگاههای مشمول این آیین نامه موظفند دستورالعمل ارائه تسهیلات به نوآوران را به صورت شفاف و روشن و با چارچوبی که این معاونت در اختیارشان قرار خواهد داد در اسرع وقت تنظیم کنند و به اطلاع عموم برسانند.

وی افزود: نوآوران متقاضی از این امکانات می توانند تقاضای خود را درباره استفاده از امکانات و تجهیزات مورد نیاز خود و اطلاعات مربوط به آن را به دستگاه مربوط ارائه کنند و دستگاه یا موسسه مورد نظر نیز در مدت یک ماه طرح و اطلاعات را بررسی و نوع خدمات و امکانات و زمان استفاده از آن را اعلام کند.

واعظ زاده اضافه کرد: دستگاهها به حفظ اسرار طرحها و مالکیت فکری آن موظفند ‌و دستاوردهای علمی و فناورانه نوآوران متعلق به خود آنهاست.

وی با بیان اینکه دستگاهها نباید در قبال ارائه خدمات و در اختیار قرار دادن امکانات و تجهیزات وجهی از نوآوران اخذ کنند و یا درباره مالکیت معنوی طرح اجرا شده سهمی برای خود قائل شوند افزود: دستگاهها در صورتی می توانند دراین مالکیت سهمی داشته باشند که با نوآوران قبل از اجرا شدن طرح توافقنامه کتبی امضا کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود : با توجه به اینکه استفاده از امکانات و تجهیزات به ویژه در غیر ساعات اداری هزینه هایی از جمله هزینه استهلاک را در بر دارد ، معاونت برنامه ریزی و توسعه راهبردی رئیس جمهور اعتباری را برای دستگاههای مشمول آیین نامه در قانون بودجه هر سال در نظر خواهد گرفت.

وی گفت :اعتبار لازم برای اجرای این آیین نامه برای ماههای باقیمانده از سال 87 نیز از محل اعتبارات پیش بینی نشده تامین خواهد شد .

واعظ زاده افزود: اجرای این آیین نامه به صورت غیر متمرکز خواهد بود و نیازی به مراجعه نوآوران به بنیاد ملی نخبگان نیست و دستگاهها می توانند در چارچوب دستورالعمل خود برای استفاده نوآوران از امکانات و تجهیزات شان عمل کنند و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور بر عملکرد آنان نظارت خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو