jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۱۸۹۶۸   ۱۵ دی ۱۳۸۱  |  ۱۵:۴۵

تصمیم فیفا مبنی بر تخصیص یک سهمیه مستقیم جام جهانی برای اقیانوسیه با واکنش تند اروپایی ها روبه رو شده است

و حتی چند خبرگزاری از جمله خبرگزاری رویتر به انتقاد از این تصمیم پرداخته اند ، پیش از این برای جام جهانی 2002 اروپا 13سهمیه مستقیم وجود داشت و سهمیه چهاردهم این قاره در مصاف با نماینده چهارم آسیا مشخص می شد. به این ترتیب اروپایی ها با توجه به قدرت فوتبال خود، عملا خود را صاحب 14سهمیه می دانستند؛ اما برمبنای تصمیم فیفا سهمیه اروپا به 13کاهش یافت و در عوض قاره اقیانوسیه یک نماینده قطعی در جام جهانی خواهد داشت . رویتر در واکنش به تصمیم فیفا نوشته است : تصمیم غیرمنتظره فیفا حکایت از آن دارد که این نهاد به جای داشتن بهترین 32تیم جهان به پراکنده کردن جغرافیایی رقابت های جام جهانی علاقه مند است . وضع جدید برای امریکای جنوبی نیز خوشایند نیست . چون 5/4 سهمیه آن به 4سهمیه کاهش یافته است . برای جام جهانی 2002کره و ژاپن 4تیم امریکای جنوبی به طور مستقیم راهی مرحله نهایی جام جهانی شدند و تیم پنجم به مصاف استرالیا رفت که در مجموع 2دیدار رفت و برگشت صعود کرد. استرالیا تنها یک بار به جام جهانی راه یافته که در آن حتی یک بار هم یک پیروزی کسب نکرده است ؛ اما سیستم جدید یکی از بختهای مسلم صعود به جام جهانی 2006است ؛ زیرا این کشور در قاره اقیانوسیه رقیبی ندارد و حتی نیوزیلند را به راحتی شکست می دهد. چنین وضعی ، یک شانس بادآورده برای کشور کانگوروهاست . در حالی که استرالیایی ها اساسا فوتبال پیشرفته ای ندارند و در این کشور فوتبال ورزش اول و دوم محسوب نمی شود. در چنین وضعی کشورهای صاحب فوتبال اروپا و حتی امریکای جنوبی در بیم و هراس صعود هستند و همه قدرتهای قاره سبز نمی دانند آیا واقعا می توانند به جام جهانی 2002صعود کنند یا نه ؛ تیم پرقدرت و پرافتخار هلند، حضور در جام جهانی 2002را از دست داد و تیمهایی چون ؛ مجارستان ، یوگسلاوی ، نروژ، رومانی ، پرو، کلمبیا و... نتوانستند به جام جهانی برسند. برای سال 2006نیز قطعا تیمهای بلند آوازه ای صعود نخواهند کرد؛ اما به نظر می رسد که صعود استرالیا حتمی باشد.
چراغ سبز برای استرالیا
اگر بنا باشد که فیفا سیستم چرخشی میزبانی جام جهانی را هم اجرا کند، دیر یا زود استرالیا میزبان این رویداد بزرگ هم خواهد شد؛ زیرا در میان کشورهای اقیانوسیه فقط استرالیا توانمندی و امکان چنین کار بزرگی را دارد. این کشور 2بار با موفقیت المپیک را برگزار کرده است و مکانی برای برگزاری رقابت های گوناگون بین المللی و جهانی است . به این ترتیب می توان گفت که فیفا به استرالیا چراغ سبز نشان داده است . در راه کسب سهمیه جام جهانی انگلیسی ها از قدیم زرنگی می کردند و چون از بنیانگذاران فیفا و ورزش فوتبال هستند، قوانینی به نفع خود تدوین کردند که هنوز پابرجاست . آنها در جام جهانی برخلاف المپیک با 4نام اسکاتلند، ایرلند شمالی ، ولز و انگلیس شرکت می کنند و هر یک را کشوری مستقل جا انداخته اند. در حالی که در المپیک این 4کشور را تحت نام بریتانیا مطرح می کنند؛ چون در المپیک کسب تعداد مدالها و جایگاه بالا مهم است . همین 4تیمی بودن در فیفا و یوفا جنجال هایی برانگیخته است و کشورهایی به وضع موجود اعتراض کرده اند؛ اما تاکنون ره به جایی نبرده اند. به گزارش روزنامه گاردین ، کمیته اجرایی فیفا مخالف شرکت یک کشور به نام انگلیس به جای 4کشوری است که نام بردیم و در جلسه اخیرش باز هم تایید کرد که انگلیس ، ایرلند شمالی ، ولز و اسکاتلند به صورت جداگانه در رقابت های مقدماتی جام جهانی شرکت کنند. همین موضعگیری کمیته اجرایی فیفا بخوبی نشان می دهد که انگلیسی ها چه نفوذی در آن دارند. گاردین در بخشی از تحلیل خود می نویسد: بلاتر با قاطعیت از حضور این 4کشور در رقابت های بین المللی بویژه جام جهانی حمایت کرده است و می گوید که آنها اعضای رسمی فیفا هستند و هر عضوی به طور مستقل در رقابت های مقدماتی جام جهانی شرکت می کند و قوانین ما تضمین شده هستند. اما بلاتر نتوانست درباره آینده تضمین دهد. به نوشته گاردین و تایید بلاتر تبدیل 4سهمیه بریتانیا به یک سهمیه موضوعی است که از سوی کشورهای در حال توسعه مطرح و حمایت شد و بحث و جنجال زیادی برانگیخت ؛ اما کمیته اجرایی فیفا مقابل آن مقاومت کرد. به این ترتیب 4کشور مورد بحث در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2006شرکت می کنند. شرکت این کشورها با توجه به کاهش سهمیه اروپا، برای کشورهای اروپایی غیر از آنها خوشایند نیست ؛ زیرا هر یک از تیمهای انگلیس ، اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز از تیم های خوب اروپا هستند و حتی صعود 2تای آنها به جام جهانی به معنای حذف تیمی دیگر از بخشهای دیگر اروپاست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر