با توجه به پیشرفت‌های روز افزون در حوزه علم صدا و استفاده از فرمت‌های صدای سه بعدی در رسانه‌های مختلف دنیا، سازمان صدا و سیما هم می‌بایست همگام با دیگر رسانه‌ها در این زمینه اقدام کند.
کد خبر: ۱۴۴۷۶۲۸

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، صدای چندبعدی، با هدف شبیه سازی صدا‌های واقعی طبیعت و با استفاده از پیچیدگی در دستگاه گوش انسان ساخته شده است. 

صوت یا موسیقی‌های سه بعدی را نیز برای اسپیکر‌های استریو، اسپیکر‌های پنج کاناله، یا هدفون‌ها می‌سازند و انتقال صوت از سر انسان و بازتاب آن در راه خروج از منبع را با قرار دادن مجازی منابع صوتی در یک فضای سه بعدی، پشت، بالا یا پایین سر شنونده به صورت سه بعدی شبیه سازی می‌کنند.

هدف اصلی صوت سه بعدی این است که صدا‌های واقعی طبیعت را شبیه‌سازی کند. این پدیده در اثر پیچیدگی دامنه فضایی موج‌های صوت و پردازش آن و سپس انتقال به مغز صورت می‌گیرد. این کار باعث فریب مغز با استفاده از گوش و اعصاب شنوایی شده و در زمان شنیدن، افراد صدا‌ها را به صورت سه بعدی می‌شنوند؛ بنابراین برای نخستین بار و به همت مهندسان اداره کل تولید و فنی صدا، سمینار جامع صدای سه بعدی در رسانه نوین برای آشنایی برنامه سازان و مدیران رسانه ملی در معاونت صدا برگزار می‌شود.

این سمینار به صورت تئوری و عملی برای همه علاقه‌مندان به این حوزه به ویژه صدابرداران، تهیه کنندگان، مهندسان و مدیران شبکه‌های رادیویی روز سه شنبه ۱۵ اسفندماه از ساعت ۱۰ صبح در استودیوی شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شود.

مخاطبان و شرکت کنندگان، با هدفون یا هندزفری با قابلیت اتصال به گوشی همراه در سمینار شرکت کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها