امید نمازی: تیم‌های قلعه‌نویی هجومی است

این تیم می‌تواند قهرمان شود

امید نمازی با تجربه چند سال کنار دست کارلوس کی‌روش، شناخت خوبی از بازیکنان فعلی ایران دارد. او با نگاهی معقولانه به جام ملت ها و همینطور شرایط تیم ملی و رقبا، تلاش می کند بگوید توقعات بالا فشار زیادی روی بازیکنان ایجاد می کند.
کد خبر: ۱۴۴۰۴۹۴
 
نمازی در گفت و گو با روزنامه جام جم به تمجید از نوع فوتبال تیم های امیر قلعه نویی می پردازد و می گوید با این سبک از فوتبال و نوع رفتار سرمربی ایران، امیدوار به موفقیت تیم ملی است. 
 
آقای نمازی به نظر شما این نسل از تیم‌ملی در آخرین فرصتی که کنار هم دارند، می‌‌توانند قهرمان شوند؟
مطمئنم نسلی که الان درتیم‌ملی بازی می‌کند و چند سال کنار هم بوده‌اند و تجربه حضور در جام ملت‌ها و جام‌جهانی را دارند، می‌توانند در این مسابقات  به عنوان قهرمانی برسند. البته در این‌که کارشان سخت است، شکی نیست. تیم‌های خوبی در این دوره حاضر هستند، مثل دوره‌های قبل. ژاپن، کره‌جنوبی واسترالیا واقعا قدرتمند هستند. ما نباید انتظار خیلی بالایی هم از تیم‌ملی داشته باشیم چون واقعا سطح فوتبال‌شان بالاتر ازماست. البته همانطور که گفتم این نسل، نسل طلایی است و می‌تواند جلوی هر تیمی بایستد و موفق شود.
 
فکر می‌کنید حرف زدن درباره قهرمانی تیم‌ملی روی بازیکنان فشار وارد می‌کند و نتیجه معکوس‌دارد؟ 
در هیچ کشوری به اندازه ایران درباره قهرمانی بحث نمی‌شود. مسلما توقع قهرمانی داشتن از تیم‌ملی فشار را بالا می‌برد. باید یک مقدار آگاهانه‌تر به این مسئله فکر کنیم و مقایسه کنیم بین سخت افزار و نرم افزاری که خودمان داریم، با کشورهایی مثل ژاپن و کره و استرالیا. ببینید آنها چقدر جلوتر از ما هستند. پس نباید توقع‌مان را از فوتبال بالا ببریم. همانطور که گفتم این تیم‌ملی نسل خوبی است که تجربه بالایی دارد ولی کلا نباید تحت فشار باشند. به نظرم این تیم ملی اگر به فینال برسد، موفقیت بزرگی کسب کرده است. البته قصد ما این نیست که بگوئیم در مقابل آنها تیم کوچکی داریم. اتفاقا تیم ما قدرتمند و بزرگ است ولی مسائل زیادی در فوتبال مهم هستند. 
 
نظر شما درباره قلعه‌نویی چیست؟ 
من همیشه شیوه و روش قلعه‌نویی را پسندیده‌ام. تیم‌هایش همواره هجومی بازی می‌کنند و این مساله باعث موفقیتش بوده است. با توجه به شناخت شخصی هم که از ایشان دارم می‌دانم همیشه روحیه بردن و جنگیدن را به تیمش تزریق می‌کند. شک نکنید این موضوع می‌تواند قوت مضاعفی برای تیم ایجاد کند و بازیکنان نهایت استفاده را از آن ببرند. 
 
عده‌ای می‌گویند میانگین سنی تیم‌ملی بالاست. به نظر شما ممکن است روی کار تیم اثر منفی بگذارد؟ 
من هم مطالبی در این باره خوانده‌ام ولی فکر می‌کنم این بچه‌هایی که در تیم‌ملی هستند شرایط خیلی خوبی دارند. به نظر من نمی تواند اثر منفی داشته باشد. البته هر چقدر تورنمنت جلو می‌رود،  بازی ها پرفشار می‌شود و به اصطلاح کادر فنی ما هم با نوع ارنج چینی باید حواسش به این موضوع باشد. گاهی اوقات بازی پرفشار باعث می‌شود تا بازیکنان خسته شوند به همین دلیل باید نیمکت‌نشین های ما هم در سطح ایده آلی باشند. هر چه به پایان جام نزدیک تر شویم قطعا این موضوع اثرگذار خواهد بود. 
 
انتقاداتی هم به تدارک تیم وارد است. شما هم تائید می کنید؟ 
تدارک تیم ملی بالاخره به بضاعت فدراسیون فوتبال برمی گردد. آخرین بازی دوستانه تیم ملی با اندونزی بود. به نظرم خیلی محکم خوبی برای تیم ملی نبود. بدون شک بازی باحریفان قوی‌تر می‌توانست نقاط ضعف تیم‌ملی را بیشتر نشان دهد تا بتوانیم آنها را پوشش بدهیم. این هم از بضاعت فدراسیون فوتبال است و باید با این شرایط کنار آمد. 
 
به نظر شما ارتباط بین بازیکنان ارتباط خوبی است؟ 
قطعا همینطور است. به نظرم بازیکنان دراوج پختگی چه ازلحاظ بازی وچه ازلحاظ ارتباط با یکدیگر هستند. چیزهای زیادی را در این سال ها تجربه کرده اند. بهتر از این نمی‌شود. بازیکنان مسیر طولانی با هم طی کرده اند. مثل یک برادر بوده اند و رفتار می‌کنند. فکر می‌کنم این همبستگی تیم چه درزمین وچه خارج اززمین یکی ازبرگ‌های برنده تیم ملی ایران است. 
 
پدر سون گفته کره نمی تواند قهرمان جام ملت ها شود چون ژاپن شرایط ایده آلی دارد. شما هم موافق این حرف هستید؟ 
روی کاغذ ژاپن بیشترین شانس را برای قهرمانی در آسیا دارد. البته که کره ای ها هم سال هاست جام ملت ها را فتح نکرده اند. بیش از ۶۰سال است که این تیم قهرمان آسیا نشده و نشان می‌دهد چقدر مسابقات سخت است. با در نظر گرفتن نتایجی که در چند وقت اخیر به دست آمده، ژاپن شانس اول قهرمانی است. آنها حتی نتیجه شگفت انگیزی برابر آلمان به دست آوردند. شاید خیلی ها آنها را قهرمان جام ملت ها بدانند ولی در چنین تورنمنت هایی هیچ چیز معلوم نیست چون یک لغزش و اشتباه می تواند همه چیز را تغییر دهد. در فوتبال هم که چیزی قابل پیش‌بینی نیست. ژاپن حتی ممکن است قبل از فینال به استرالیا بخورد و ببازد. بنابراین من ضمن اینکه آنها را شانس اول قهرمانی می‌دانم معتقدم نمی‌توان چیزی را با قاطعیت گفت. 
 
فردا اولین بازی ایران مقابل فلسطین برگزار می شود. کلا نظر شما درباره گروه تیم ملی چیست؟ 
مسلما گروه سختی نیست. باوجود تیمی که داریم می‌توانیم به راحتی ازهرسه مسابقه برنده بیرون بیاییم و به عنوان صدرنشین به دور بعدی برویم. این خیلی موضوع مهمی است و می تواند در مرحله بعد به ما کمک کند. من به این مسأله اطمینان زیادی دارم چون فکر نمی کنم فلسطین، امارات و هنگ کنگ بتوانند ایران را اذیت کنند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها