صهیونیست‌ها درطول ۷۰سال گذشته همواره ازحمایت حداکثری آمریکا بهره‌مند بودند و این جانبداری فراتر ازسیاست حزبی در آمریکا است و تمامی نهادهای این کشور مکلف به حمایت بی‌قید و شرط از رژیم جعلی اسرائیل هستند و می‌توان گفت‌که دولت‌های‌مختلف آمریکا درعین اتحادراهبردی بارژیم صهیونیستی، تعارضاتی را درسیاست‌های اعمالی صهیونیست‌ها دارند و به همین دلیل تردیدی وجود ندارد که اختلافات طرفین بیشتر شکل تاکتیکی داشته و روابط راهبردی آنها همواره ثابت بوده است.
کد خبر: ۱۴۳۸۵۰۰
نویسنده فرشته مسلمی - روزنامه‌نگار
 
مقایسه دولت بایدن و اوباما مبین این ادعاست و حکایت از این تفاوت دیدگاهی دارد؛ مثلا بایدن صراحتا خود را حامی اسرائیل معرفی کرده و بعد از عملیات طوفان‌الاقصی بدون فوت وقت خود را به سرزمین‌های اشغالی می‌رساند تا به این حمایت همه‌جانبه تاکید کند و از سوی دیگر شاهد اختلافات باراک اوباما و نتانیاهو بودیم تا حدی که نخست‌وزیر رژیم غاصب صهیونیست در یک مجمع بین‌المللی علیه اوباما و سیاست‌هایش سخنرانی کرد اما این اختلاف‌نظر اثری در مناسبات آنها نگذاشت و انعقاد قرارداد ۴۰میلیارد دلاری با تل آویو در آن مقطع صورت گرفت. 

همیشه جانبداری کورکورانه احزاب مختلف آمریکایی، از دموکرات گرفته تا جمهوریخواه، ازصهیونیست‌ها‌، مورد سوال بوده است و مقامات آمریکایی پیشینه تاریخی، ارزش‌ها و فرهنگ مشترک را دلیل این هم‌پیمانی عنوان می‌کنند اما رصد اتفاقات ایالات متحده آمریکا و مناسبات این دولت استکباری با شرکای اروپایی گواه این مطلب است که این موارد ذکر شده دلیل متقنی برای کمک نظامی ۱۵۸.۶۶میلیارد دلاری آمریکا به صهیونیست‌ها نیست و مطمئنا آنها با اهداف دیگری در کنار رژیم غاصب قدس قرار گرفته‌اند؛ اشغالگرانی که فارغ از هفت دهه پیش در همین سه ماه اخیر با اقدامات وحشیانه خود در فلسطین اشغالی همه شعارهای پوچ حقوق بشری آمریکا را که برای تحقق آن لشگرکشی می‌کند، نقض کرده‌اند و آمریکا مثل ۷۵سال گذشته به جای صیانت از ارزش‌های اعلامی‌اش فقط به پشتیبانی نظامی، تسلیحاتی و سیاسی اسرائیل پرداخته است. 
     
اتحاد آمریکا و اسرائیل
از اتحاد آمریکا و اسرائیل در نیم‌قرن گذشته به عنوان مهم‌ترین ستون ژئوپولیتیکی غرب آسیا یاد می‌شود که تاکنون نتوانسته دستاوردهای مورد نظر آنها را در میدان محقق کند و نقشه مستکبران دنیا مبنی بر اجرای سیاست انزوای ایران و اجماع کشورهای منطقه برای عادی‌سازی روابط با رژیم کودک‌کش اسرائیل با شکست مواجه شد اما افول آمریکا محدود به این نشده و مناسبات گسترده واشنگتن با صهیونیست‌ها درسال‌های اخیر به ویژه پس ازعملیات طوفان‌الاقصی تبدیل به موتور محرکه‌ای برای اعلام نفرت وانزجار ملت‌های دنیا ازآمریکا شده است. براساس آمارارائه شده ازسوی موسسه گالوپ، محبوبیت بایدن در میان آمریکایی‌های طرفدار حزب دموکرات در ایالات متحده در روز حمله حماس به (رژیم) اسرائیل ۸۵درصد بود و به مرور دچار کاهش شد و اخیرا نیز همدردی هواداران حزب دموکرات در آمریکا با فلسطینی‌ها بیشتر از همدردی آنها با اسرائیلی‌هاست و که همین موضوع باعث شده تا محبوبیت بایدن به دلیل حمایت بی‌دریغش از رژیم صهیونیستی، دچار افت شدیدی شده است.
     
بی‌اعتنایی بایدن به مطالبه مردم آمریکا
به نوشته گالوپ، بایدن بلافاصله پس از حمله حماس به اسرائیل متعهد شد که از تل‌آویو حمایت کند و این همراهی را چندباره به نمایش گذاشت تا این پیام را تکرار کند اما بایدن با انتقاد برخی اعضای حزب خود به دلیل همسویی بیش از حد با اسرائیل و کم‌کاری برای فلسطینی‌ها، مواجه شده است تا حدی که برخی قانونگذاران برجسته دموکرات و معترضان در سراسر ایالات متحده از بایدن خواسته‌اند اقداماتی را به منظور کمک به فلسطینی‌ها که نیاز مبرمی به کمک‌های بشردوستانه دارند، در دستور کار قرار دهد اما شواهد حاکی از آن است که دولت بایدن هیچ اعتنایی به درخواست عمومی مردم آمریکا مبنی بر توقف جنگ و برقراری آتش‌بس ندارد و همچنان در قالب کمک‌های نظامی به حمایتش از رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهد؛ حمایتی که صدای بسیاری از کشورها ازجمله هم‌پیمانان سنتی آمریکا را هم در آورده است و آنها از مواضع آمریکا به دلیل حمایتش از «پاکسازی قومیتی» ابراز نگرانی کرده‌اند. حتی بیانیه مشترک رهبران اتحادیه اروپا نیز با انتقاد از بایدن خواستار ایجاد «کریدورهای امدادرسانی و توقف جنگ» برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه شده‌اند.بدون شک اصرار بی‌حد و حصر بایدن برای تداوم جنگ در غزه و کشتار غیرنظامیان، تبعات غیرقابل جبرانی را برای وی به دنبال دارد و نتایج قابل احصای آن در انتخابات آتی ایالات متحده آمریکا قابل دسترسی است اما موضوع دیگر فراتر از دولت سیاسی آمریکاست و سیاست‌های دوگانه آنها در قبال ملت‌ها را به چالش کشیده است. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد، مقاومت جدی بایدن در برابر برقراری آتش‌بس موقت، می‌تواند نگرش منفی جوانان و نوجوانان آمریکا را نسبت به وی برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تشدید و هزینه‌های غیرقابل جبرانی را نصیب وی کند.
     
رهبر انصارا... یمن در صدر چهره‌های محبوب
موضوع قابل‌تامل دیگر این است که حمایت همه‌جانبه ایالات متحده از رژیم صهیونیستی باعث شده است که جایگاه ایالات متحده در افکارعمومی جهان عرب متزلزل شده و تبدیل به بدترین وضعیت ممکن شود به نحوی که دیدگاه ضدآمریکایی در جهان عرب افزایش پیدا کرده است و در مقابل، جایگاه ایران که به دلیل تبلیغات شائبه‌دار در میان افکارعمومی جهان عرب مخدوش شده بود، بهبود پیدا کرده است و گروه‌هایی همچون حزب‌ا... و انصارا... یمن به شدت در میان افکار عمومی جهان عرب، محبوب هستند و اکنون انصارا... و رهبر این جنبش از نظر محبوبیت در صدر نظرسنجی‌ها قرار گرفته اند. این نظرسنجی در حالی منتشر می‌شود که ایالات متحده آمریکا پیش از این همواره جایگاه خود را در میان افکار عمومی جهان عرب حفظ کرده است تا جایی که آمریکا جزو محبوب‌ترین کشورها در میان افکار عمومی جهان عرب بود و فضای رسانه‌ای منطقه و داخلی کشورهای جهان عرب همواره از آمریکا پشتیبانی می‌کرد؛ اما پس از عملیات طوفان الاقصی و حمایت همه‌جانبه ایالات متحده از رژیم صهیونیستی، این جایگاه متزلزل شده است و اکنون هم در جهان عرب و هم در داخل آمریکا نارضایتی از عملکرد آمریکا در بالاترین سطح قرار گرفته است.آخرین جنگ بین حماس و اسرائیل بیش از ۲۰ هزار فلسطینی را به شهادت رسانده و حدود دو میلیون فلسطینی را آواره کرده است. درگیری‌ها منجر به ویرانی کامل غزه و مناطق دیگر شده و بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی ـ فرهنگی را تخریب کرده است و مجموعه این عوامل باعث شده است که تحلیلگران به هزینه بالای جنگ غزه متمرکز شوند و از اثرات این حجم از تهاجم بر کل جهان عرب سخن بگویند؛ بر همین اساس نظرسنجی‌هایی در مورد اثرات عملیات طوفان الاقصی انجام شده است که نتیجه آن به شرح زیر است: 
     
اُفت محبوبیت آمریکا در شش کشور عرب
داده‌های یک نظرسنجی درباره افکارعمومی کشورهای عربی در خصوص حمایت آمریکا ازصهیونیست‌ها که توسط گروه تحقیقاتی مستقل آلاکسس و شرکای آن در منطقه انجام شده است، به بررسی نمونه‌هایی در عراق، سوریه، اردن، مصر، لبنان و فلسطین پرداخته و مربوط به دو هفته آغازین جنگ است که ایالات متحده تا این حد خود را به عنوان یک پای جنگ و حامی اصلی اسرائیل معرفی نکرده بود. پاسخ‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد که آمریکا در حال از دست دادن جایگاه خود در میان اعراب است و این افت محبوبیت، بر اولویت‌های مشخص شده در سند استراتژی امنیت ملی تاثیرگذار است. حمایت بی قید و شرط ایالات متحده از اسرائیل در جنگ غزه، اعتماد و نفوذ آمریکا در میان اعراب را از نظر تاریخی به پایین‌ترین حد خود رسانده و حمایت از رقبا و مخالفان استراتژیک آنها، یعنی چین و روسیه را افزایش داده است. در همین حال یک شاخص نگران‌کننده همزمان، در نظرسنجی‌ها دیده می‌شود که حاکی از رشد نگرانی‌هایی است که جذب در داعش، القاعده و حتی شبه‌نظامیان تروریست را نشان می‌دهد. به طور خلاصه در این شش جامعه کلیدی عرب، سیاست‌های آمریکا به دلیل جنگ در غزه در مقایسه با مخالفان خود، در حال شکست است. 
     
تونسی‌ها در مورد طوفان‌الاقصی چگونه فکر می‌کنند؟

در هفته‌های منتهی به حمله و سه هفته پس از آن، شرکت تحقیقاتی غیرحزبی عرب بارومتر، یک نظر‌سنجی ملی در تونس انجام داد و به طور تصادفی حدود نیمی از ۲۴۰۶ مصاحبه‌شونده در سه هفته قبل از ۷ اکتبر مورد مصاحبه قرار گرفتند و نیمه باقی‌مانده در سه هفته پس از آن انجام شد. مقایسه نتایج می‌تواند نشان دهد که حمله و عملیات نظامی چگونه می‌تواند دیدگاه‌ها را در میان اعراب تغییر دهد. یافته‌ها قابل توجه است؛ جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اخیرا هشدار داده که اسرائیل حمایت جهانی از جنگ غزه را از دست می‌دهد اما این تنها نوک کوه یخ است. از ۷ اکتبر، هر کشوری که روابط مثبت یا گرمی را با اسرائیل داشت، در نظرسنجی مورد غضب افکار عمومی قرار دارد و ایالات متحده شاهد شدیدترین کاهش محبوبیت بوده است اما متحدان واشنگتن در خاورمیانه که در چند سال گذشته با اسرائیل روابط برقرار کرده‌اند نیز از این طوفان بی‌نصیب نبوده و شاهد کاهش تعداد موافقان خود بوده‌اند. در همین حال کشورهایی که بی‌طرف مانده‌اند، تغییر کمی را تجربه کرده‌اند و رهبری ایران که به شدت با اسرائیل مخالف است، در نظرسنجی‌ها مورد اقبال افکار عمومی قرار گرفته است. بنا بر آمار اعلام شده، سه هفته پس از این حملات آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر انقلاب از رهبر امارات و عربستان جلوزده و در افکار عمومی جهان عرب و تونس چهره محبوبی تلقی شده است. درست است که این نظرسنجی‌ها گویای همه اطلاعات در خصوص نحوه تفکر و احساس مردم کشور تونس نیست اما به دلیل این‌که سابقه دخالت مستقیم در درگیری‌های مردم فلسطین با اشغالگران را داشته و سازمان آزادیبخش فلسطین را در خود جای داده بود، پس می‌توان به این موارد توجه کرد.
     
رویگردانی شهروندان عرب ـ آمریکایی از بایدن
انتشار نتایج یک نظرسنجی توسط یک موسسه عربی - آمریکایی نشان داد، محبوبیت بایدن از زمان آغاز جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی بین شهروندان عربی آمریکا به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است. بر اساس اطلاعات مندرج در این نظرسنجی حمایت از بایدن در میان شهروندان عرب -آمریکایی این کشور از ۵۹ درصد در سال ۲۰۲۰ به زیر ۱۷ درصد در اکتبر سال ۲۰۲۳ رسیده است. کاهش ۴۲ درصدی محبوبیت بایدن نشان‌دهنده تغییر در آرای جمعیت شهروندان عرب آمریکایی است و جیمز زوگبی، رئیس این موسسه عرب آمریکایی در باب نتایج به دست آمده از این نظرسنجی به مجله تایم گفته است: این دراماتیک‌ترین تغییر در کوتاه‌ترین دوره زمانی بوده است که تابه حال دیده‌ام. کاهش شدید حمایت‌ها از بایدن در نتیجه نارضایتی‌های این گروه نسبت به مواضع رئیس‌جمهور آمریکا و مدیریت ضعیفش در جنگ جاری بین رژیم صهیونیستی و حماس بازمی‌گردد. حتی برخی از کارشناسان سیاست خارجی نگران هستند که این جنگ به درگیری منطقه‌ای و بین‌المللی بزرگ‌تری تبدیل شود.نتایج یک نظرسنجی دیگر بیان می‌دارد که اکثریت آمریکایی‌های ۱۸تا ۲۴ ساله فکر می‌کنند که اسرائیل باید پایان یابد و فلسطین به حماس و فلسطینی‌ها داده شود. این نظرسنجی که در هفته‌های اخیر توسط نظرسنجی «هاروارد هریس» صورت گرفته است، نشان می‌دهد ۵۱درصد آمریکایی‌ها خواستار پایان رژیم غاصب قدس شریف هستند و ۳۲ درصد مصاحبه‌شوندگان هم به راه‌حل دوکشوری اعتقاد دارند و۱۷درصد هم بیان کرده‌اند که باید از سایر کشورهای عربی خواسته شود که جمعیت فلسطین را جذب کنند.

فرجام سخن
یکی از مهم‌ترین اسرار قدرت نرم آمریکا درمواجهه با رقبای خود، مدل آمریکایی مبتنی برحقوق بشر و رد نژادپرستی است؛ درحالی که نظرسنجی‌ها حکایت از این دارد که اکثریت قریب به اتفاق پاسخ‌دهندگان بر این باور هستند که این اصول اعلامی در موضع رسمی آمریکا درموردجنگ غزه اعمال نشده است واکثریت اعراب درگیری فعلی در سرزمین‌های اشغالی را شبیه به یک جنگ صلیبی جدید می‌دانند. این اطلاعات نشانگرافول چشمگیر ایالات متحده آمریکا در میان ملت‌های مختلف است و می‌تواند به تزلزل سیاسی آمریکا سرعت ببخشد. ارزیابی نظرسنجی‌ها علاوه براین گویای خشم اعراب نسبت به ایالات متحده آمریکاست و می‌تواند زمینه محدود کردن روابط و همکاری دولت‌های عربی با واشنگتن را در پی داشته باشد. 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها