بزرگترین پردیس سلامت جنوب شهر تهران افتتاح شد 

بیمارستانی مجهز برای کودکان

نخستین بیمارستان تخصصی کودکان دولتی پس از انقلاب، با حضور رئیس‌جمهور به عنوان بزرگترین پردیس سلامت جنوب شهر تهران افتتاح شد. این بیمارستان در طول ۲۷ ماه با رعایت استاندارد‌های مجهز و به روز ساخته شد.
نخستین بیمارستان تخصصی کودکان دولتی پس از انقلاب، با حضور رئیس‌جمهور به عنوان بزرگترین پردیس سلامت جنوب شهر تهران افتتاح شد. این بیمارستان در طول ۲۷ ماه با رعایت استاندارد‌های مجهز و به روز ساخته شد.
کد خبر: ۱۴۲۴۹۷۹

در این بیمارستان ۲۶۶ تخت بیمارستانی و ۱۲ مرکز درمانی در زیر بنایی به مساحت ۲۹۶۵۰ مترمربع تعبیه شده است. تصفیه بیولوژیک روزانه ۳۸۰ مترمکعب فاضلاب را می‌توان یکی از مهمترین ویژگی‌های این بیمارستان دانست. این بیمارستان با وصیت یکی از خیرین سلامت تهران (مرحوم مطهری) با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخته شد.
 
سال ۱۳۹۷، خانواده مطهری (یکی از خیرین سلامت) بر اساس وصیت پدرشان جهت ساخت یک بیمارستان کودکان به دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه می‌کنند و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز زمینی که در منطقه ۱۸ تهران از بنیاد مستضعفان خریداری کرده بود را در اختیار آقای مطهری قرار می‌دهد و ساخت بیمارستان کودکان آغاز می‌شود. حالا این بیمارستان که ظرف مدت سه سال با رکورد زنی در حوزه ساخت‌وساز بیمارستانی در کشور برپا و تجیز شده است روز ۵ شنبه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد. 

امکانات بیمارستان حکیم
 
این مرکز درمانی تخصصی کودکان با ۲۶۶ تخت بیمارستانی شامل ۱۲ تخت اتاق‌عمل، ۱۶۰ تخت بستری، ۶۳ تخت بخش‌های مراقبت‌های ویژه (NSUC -NICU- PICU) و ۳۱ تخت احداث شده است. در این بیمارستان حدودا ۳۰ درصد تخت‌ها، تخت ویژه است.

در بیمارستان کودکان حکیم، ۱۹ درمانگاه تخصصی، هشت اتاق جراحی، اورژانس (تریاژ، سی‌پی‌آر، مطب پزشکان، زون‌های تحت نظر یک و دو و زون سرم‌تراپی و اتاق‌عمل سرپایی)، تصویربرداری (دستگاه‌های سی‌تی اسکن، ام‌آرآی، کاردیوگرافی، بخش اسکوپی) آماده ارائه خدمات هستند.

زیربنای کل بیمارستان ۲۹هزار و ۶۵۰ مترمربع است که شامل بخش‌های درمانی اورژانس، درمانگاه، تالاسمی، دیالیز، فیزیوتراپی، سنجش‌درمانی، ارتوپدی، شیمی‌درمانی، دندانپزشکی، اسکوپی، اعمال جراحی و آنژیوگرافی در ۶۳۰۰ مترمربع است.

بخش تشخیص شامل آزمایشگاه و تصویربرداری در ۱۴۶۰ مترمربع، بخش مراقبتی شامل بخش بستری و بخش‌های ویژه (NSUC -NICU- PICU) در ۶۱۶۰ مترمربع، بخش آموزشی و اداری شامل اداری کتابخانه، سالن آموزش، آمفی‌تئاتر و پاویون پزشکان در ۲۰۱۰ مترمربع و بخش‌های پشتیبانی شامل داروخانه، آشپزخانه، رختشویخانه، استریل مرکزی، کاخداری موتورخانه‌های تاسیسات مکانیک و برق، سرسرای ورودی (لابی) و پذیرش در ۵۶۰۰ مترمربع ساخته شده است.

کاهش فاصله شمال و جنوب تهران 

طراحی ویژه بنا و معماری داخلی بیمارستان، مخصوص کودکان در حداقل تعداد طبقات و بهره‌گیری از نور طبیعی در اتاق‌های بستری است. همچنین بیمارستان حکیم ضمن بهره‌مندی از مدرن‌ترین روش‌های زیست‌محیطی، روزانه ۳۸۰ مترمکعب فاضلاب را تصفیه بیولوژیک می‌کند. بیمارستان کودکان حکیم بزرگ‌ترین انبار دارویی کشور را در کنار خود جای خواهد داد. از مهم‌ترین ویژگی‌های احداث بزرگترین پردیس سلامت شهر تهران می‌توان به کاهش فاصله شـمال و جنـوب شـهر تهران و گسترش امکانات بـا هـدف دسترسی همگان بـه خدمات درمانی اشاره کرد.

تقدیر از همراهی خیران در حوزه سلامت 

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور همکاری خیرین با دولت در ساخت بیمارستان حکیم را از نکات برجسته این پروژه بزرگ بیمارستانی دانست و گفت: باید به مردم در عرصه‌های مختلف میدان داد؛ کار‌های بزرگی توسط مردم انجام شده، می‌شود و خواهد شد و قطعا همکاری خیرین، مردم و فعالان حوزه سلامت در ساخت این بیمارستان مورد تقدیر و تشکر است.

پیش از سخنان رئیس‌جمهور، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به حوزه سلامت در دولت سیزدهم را متفاوت از قبل توصیف و از افزایش ۷۵ درصدی همکاری دولت با خیرین حوزه سلامت در حوزه‌هایی، چون پژوهش، بهداشت و درمان خبر داد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها