گزارش «جام‌جم» از افزایش درگیری مسلحانه اوباش

جولان اراذل هفت تیرکش

ارادل و اوباش، تا چندی قبل با قمه و قداره و عربده‌کشی در خیابان و فضای مجازی اقدام به قدرت‌نمایی و شاخ و شانه کشیدن برای رقبای‌شان می‌کردند و حالا اسلحه، جای چاقو و قمه را در دست‌شان گرفته و به‌راحتی انگشت رو ماشه می‌برند.
کد خبر: ۱۴۲۲۵۵۷
نویسنده مجید غمخوار - گروه حوادث

برای‌شان فرق نمی‌کند فرجام این کارشان چه می‌شود و گاهی آن‌قدر ناشی هستند که عابران بی‌گناه را به جای رقیب، هدف گلوله قرار می‌دهند. هرازگاهی نیز خبر تیراندازی و قتل‌های مسلحانه‌شان جنجالی و رسانه‌ای می‌شود و بعد از آن شیران دیروز، موش شده و دنبال سوراخی برای مخفی شدن می‌گردند. درگیری مسلحانه‌شان این روزها بیشتر در خبرها دیده می‌شود و ادامه فعالیت اراذل مسلح، نتیجه‌ای جز افزایش احساس ناامنی در جامعه ندارد.

مردم  قربانیان اراذل و اوباش 

این روزها اراذل و اوباش با یکدیگر متحد شده و علیه رقبای واقعی و مجازی خود، دست به اقدام مسلحانه می‌زنند. این افراد که دیگر از چاقو استفاده نمی‌کنند با پرداخت هفت تا ۲۰ میلیون تومان، اسلحه می‌خرند و برای قدرت‌نمایی از اسلحه استفاده کرده، تیراندازی می‌کنند. در درگیری چندی قبل دو گروه مسلح در منطقه شهرک ولیعصر تهران، اراذل و اوباش اقدام به تیراندازی به سوی یکدیگر کردند که در جریان این حادثه، یک عابر پیاده جانش را از دست داد. اراذل که گویی از برخورد پلیس و مجازات بعد از دستگیری ترسی ندارند، به‌راحتی با خود اسلحه حمل و در هر درگیری از آن استفاده می‌کنند. بررسی خبرهای درگیری اراذل و اوباش نشان می‌دهد که میزان استفاده از سلاح به‌ویژه سلاح جنگی افزایش یافته و زنگ خطر جدیدی به صدا درآمده است. تنها در یک پرونده در ورامین و در جریان درگیری اراذل و اوباش مسلح، چهار نفر جان خود را از دست دادند.

درگیری خونین اراذل و اوباش در بیمارستان 

در آخرین درگیری مسلحانه‌شان، چند شب قبل اراذل و اوباش در کافه‌ای در نوشهر شب‌نشینی برگزار کردند. هنوز دقایقی از شروع مهمانی نگذشته بود که تعدادی از آنها با چاقو و قمه به جان هم افتاده، چند نفر‌شان زخمی شدند. با انتقال مجروحان به بیمارستان، همه فکر کردند درگیری تمام شده اما گروهی از آنها که هنوز به فکر انتقام بودند، نیمه‌شب با اسلحه جلوی بیمارستان کمین کردند و با ترخیص مجروحان، شروع به تیراندازی کردند. با شروع درگیری مسلحانه بین دو گروه اشرار، پلیس وارد عمل شد، پنج نفر را دستگیر کرد و به غائله مسلحانه پایان داد.

دستگیری اراذل مسلح قبل از خروج از کشور 

۱۰ روز قبل هم در جریان یک مجلس ختم در گلوگاه مازندران، پلیس متوجه تیراندازی مسلحانه یکی از اراذل و اوباش این شهر شد. بررسی پلیس نشان داد دو نفر از اراذل این شهر با یکدیگر درگیر شده‌اند که یکی از آنها با اسلحه جنگی در خیابان تیراندازی کرده و سپس با تهدید مردم، فرار کرده است. با ردزنی پلیس مشخص شد پسر جوان از ترس دستگیری به مرز بازرگان رفته و قصد خروج از کشور را دارد. بلافاصله پلیس این متهم را دستگیر کرد.
پسر جوان در اعترافاتش گفت: با یکی از اراذل شهر درگیر شدم و برای این‌که او را بترسانم، شروع به تیراندازی کردم. بعد هم قصد خروج از کشور را داشتم که دستگیر شدم.
چندی قبل هم درگیری بین دو گروه از اراذل و اوباش در علی‌آباد کتول استان گلستان، باعث وحشت مردم این شهر شد. در این درگیری که بین دو گروه شناخته‌شده شهر رخ داد، اراذل و اوباش با سلاح شکاری به جان هم افتاده، شروع به تیراندازی کردند و درنهایت دو نفر زخمی شدند که یکی از آنها به علت شدت جراحت کشته شد. ساعتی بعد پلیس پنج نفر از افراد حاضر در درگیری را دستگیر کرد و چند قبضه سلاح از آنها کشف شد.
سردار وحید مجید، رئیس‌پلیس فتای فراجا در گفت‌و‌گو با جام‌جم از اجرای طرح ملی برای برخورد با اراذل مجازی خبر داد و گفت: اگر در رصد عام، اقدامات شناسایی یا گزارش‌های مردمی در سایت پلیس فتا با صفحاتی رو‌به‌رو شویم که مربوط به تحرکات اراذل و اوباش است، اقدامات قانونی را در این رابطه انجام می‌دهیم. این افراد با نمایش عکس با سلاح، قدرت‌نمایی، رجزخوانی و انتشار عکس‌های خالکوبی باعث تشویش اذهان عمومی و سلب امنیت عمومی می‌شوند. موضوع تحرکات اراذل و اوباش در فضای مجازی از موضوعات مهم است که در قالب طرح‌های ملی با آن برخورد می‌شود.

افزایش کشف اسلحه از اراذل و اوباش

در سال‌های اخیر پلیس با اجرای طرح‌های مختلف، اقدام به شناسایی و دستگیری اراذل و اوباش کرده است. آنچه در طرح‌های پلیس بیش از تعداد اراذل دستگیر شده به چشم می‌آید، افزایش کشف اسلحه از این افراد است. اگرچه اراذل و اوباش عاشق سلاح وینچستر هستند اما گاهی سلاح‌های روز دنیا و حتی کلاش از آنها کشف می‌شود. تنها در یک طرح، پلیس از دو اراذل و اوباش شناخته‌شده در تهران، ۲۲ قبضه اسلحه کمری همراه با ۲۰۰ فشنگ کشف کرد. براساس آخرین اعلام پلیس، فقط در هشت‌ماهه سال گذشته ۲۹هزار اسلحه غیرمجاز در کشور کشف شد که افزایش ۱۱درصدی کشفیات را نشان می‌دهد. آن‌طور که پلیس اعلام کرده است، بیشترین اسلحه‌های قاچاق از مرزهای شمال‌غربی، غرب و جنوب کشور وارد شده و باندهای سازمان‌یافته‌ای اقدام به قاچاق اسلحه به کشور می‌کنند.

اجازه قدرت‌نمایی نمی‌دهیم

سرهنگ سعید راستی، معاون عملیات پلیس امنیت تهران با اشاره به این‌که اجازه فعالیت اراذل و اوباش را نمی‌دهیم، گفت: پلیس امنیت با رصد شبانه‌روزی اراذل و اوباش، اجازه ایجاد ناامنی را به آنها نمی‌دهد. اگر اراذل و اوباش به دور از چشم پلیس اقدام به ایجاد درگیری و ناامنی کنند، با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد و پس از دستگیری، آنها را در محل ارتکاب جرم آورده تا علاوه‌بر بازسازی صحنه جرم، درس عبرتی برای دیگران شوند. وی افزود: اراذل و اوباش بیشتر به خاطر قدرت‌نمایی و کری‌خوانی‌های مجازی و حقیقی دست به شرارت می‌زنند. در طرح برخورد با اراذل و اوباش از مجرمان سلاح شکاری و جنگی کشف می‌شود که پلیس روی این موضوع تمرکز ویژه دارد و اجازه نمی‌دهد اشرار به سمت درگیری‌های مسلحانه بروند و با تمرکز ویژه روی این موضوع نظارت دارد؛ البته گاهی اسلحه‌های عجیب و غریب هم از این افراد کشف می‌شود.

newsQrCode

نیازمندی ها