رئیس سازمان صدا و سیما:

تلویزیون خانه مستندسازان است

این روزها بودجه۱۴۰۲ در کمیسیون‌های مختلف مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد اما در همان روز نخست که رئیس‌جمهور به مجلس رفت و بودجه۱۴۰۲ را رسما تقدیم بهارستانی‌ها کرد با مشخص‌شدن جداول بودجه، روی بودجه‌های فرهنگی همچون صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث شد اما شایعات و شائبه‌ها درخصوص اهالی جام‌جم، با واکنش رسانه‌ملی مواجه گردید.
کد خبر: ۱۳۹۵۱۹۰

 همان نکته‌ای که جعفر قادری هم به آن اعتقاد دارد. وی در این رابطه گفت: ما اعتقاد داریم باید سهم بودجه‌های فرهنگی افزایش پیدا کند و این‌طور نباشد که هر موقع جایی دچار کمبود اعتبار شدیم از بودجه فرهنگی کم کنیم؛ به‌طور جد بحث عدالت فرهنگی را دنبال می‌کنیم اما از طرفی هم اعتقاد داریم بودجه‌های فرهنگی در بخش‌هایی که به‌واقع تأثیرگذاری‌شان بیشتر است باید مؤثرتر اختصاص داده شوند.

وی افزود: الان در خود صداوسیما، حوزه تولید فیلم و سریال بسیار حائز اهمیت است که انتظار داریم با اختصاص بودجه درست، کارهای مؤثرتر و ماندگارتری را شاهد باشیم چراکه بسیاری از مفاهیم را می‌توان به‌وسیله یک فیلم و سریال خوب به جامعه منتقل کرد. این حوزه‌ها نیاز به تقویت دارند و باید مجموعه‌های دیگر هم کنار این مراکز تولید فیلم و سریال قرار بگیرند تا کار بهتر و اصولی‌تر پیش برود.

قادری با اشاره به این نکته که سود و زیان در بحث فرهنگ و هنر معنایی ندارد اما باید تشکل‌های موازی فرهنگی را بهتر مدیریت کرد، خاطرنشان کرد: این نکته لازم به یادآوری است که هرچه در بحث فرهنگی هزینه شود همه سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند و سود و زیان در این راستا معنایی ندارد اما تشکل‌های موازی فرهنگی داریم که نیاز است بهتر مدیریت شوند. واقعا چه نیازی است در برخی از بخش‌ها ما حقوق کامل پرداخت کنیم اما آن خروجی مورد نظر را دریافت نکنیم. با برون‌سپاری و استفاده از نیروهای تخصصی‌شان می‌توانیم کارهای خوبی را داشته باشیم.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه همچنین درباره انتقادهای اهالی تئاتر و هنرمندان تجسمی به اختصاص بودجه و حمایتی که همیشه کمتر به این قشر می‌شود، گفت: این نگاه تک‌بعدی و تک‌نگری وجود دارد؛ حوزه‌های تئاتر و هنرهای تجسمی همیشه مهم هستند و طبعا این نادیده‌گیری همیشه بوده و باید طبعا این اختصاص بودجه در ۱۴۰۲ بهتر مدیریت شود تا با حمایت درست از این اقشار، نمایش‌های بهتر و جذاب‌تر و شاخه‌های هنری تجسمی ما خوب و با قدرت پیش بروند.

وی با تأکید بر این نکته که صداوسیما حتما برای مدیریت درست بودجه خود به برون‌سپاری و استفاده از ظرفیت‌های کشورهای دوست و همسایه توجه داشته باشد، افزود: اعتقاد دارم برون‌سپاری درست گاهی هم به تعدد آثار باکیفیت کمک می‌کند و هم به نوعی مدیریت در بودجه ایجاد کرده است. ما تلاش‌مان را می‌کنیم سریال‌های «سلمان‌فارسی» و «موسی(ع)» پیشرفت خوبی پیدا کنند تا زودتر آماده پخش شوند اما صداوسیما از ظرفیت‌های کشورهای دوست و همسایه که مشترکات فرهنگی زیادی با هم داریم غفلت نکند. با ساخت آثار مشترک فرهنگی و هنری، بحث دیپلماسی فرهنگی نیز محقق می‌شود.

قادری در پایان خواستار پررنگ‌تر شدن برنامه‌های اقتصادی رسانه‌ملی شد و تاکید کرد که مسائل اقتصادی از اولویت‌های مردم و نمایندگان مردم در خانه ملت است و در رادیووتلویزیون نیز باید بیش از این به آن پرداخته شود.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها