وزیر ارتباطات:

قفل کودک مطرح نیست

«جام‌جم» کارنامه یک‌ساله دولت را بررسی کرده است

دولت سیزدهم از کرملین تا کرمان

زنان با لباس‌های رنگی و محلی در روزی که توفان شن همه را یکدست خاکی رنگ کرده به استقبال رئیس‌جمهور آمده‌اند. عبا و عمامه مشکی رئیسی خاکی شده، جوانان با اشتیاق دور رئیس جمهور جمع می‌شوند و با او سلفی می‌گیرند.
کد خبر: ۱۳۷۶۴۱۸

رئیسی به مناطقی می‌رود که شاید تا قبل از این حتی استاندار هم به آنجا نرفته است، البته به‌خاطر شرایط بد آب و هوایی تیم حفاظت به بالگرد متوسل شده. بک گراند دست تکان دادن زنان روستایی برای رئیس جمهور در سکانس پرواز او بیشتر شبیه یکی از فیلم‌های حاتمی کیاست، اما این بار ما با یک واقعیت طرف هستیم که هرهفته تکرار می‌شود و رئیس‌جمهور حالا یک‌سالی هست که به جای مدیریت مانیتوری به قلب ایران می‌رود و بی واسطه با مردم مواجه می‌شود، رئیس جمهور در جمعه‌ای که گذشت با سفر به کرمان، سی و یکمین سفر استانی خود را در یک‌سال گذشته رقم زد.

۱۴خرداد امسال از حرم امام خمینی (ره)، پیام مهمی صادر شد. رهبر انقلاب در جمع قشر‌های مختلف مردم فرمودند: «موارد متعددی داریم که امام با صراحت از مسئولین کشور ــ یا از یک نفر یا از مجموعه‌ای از مسئولان ــ قدرشناسی کرده. توصیه من این است، امروز که دشمن در صدد تخریب مسئولان انقلابی است، وظیفه قدرشناسی وظیفه سنگینی است؛ باید از مسئولین قدرشناسی کرد. این‌که انسان می‌بیند در قضیه آبادان یک وزیر سه چهار روز، شبانه‌روز بر سر آن کار می‌رود، خودش می‌ایستد، این خیلی کار مهمی است.» در ادامه مهم‌ترین اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف را مرور می‌کنیم تا کارنامه دولت سیزدهم را در یک‌سال اخیر زیر ذره بین ببریم.

دولت سیزدهم یک‌ساله شد

۲۱مرداد۱۴۰۱ سالروز تنفیذ حکم ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی از سوی رهبر معظم انقلاب بود و حالا رسمادولت سیزدهم یکساله شده است. رئیس جمهور در سال اول فعالیت، نشاط و تحرک جدیدی در بدنه اجرایی کشور ایجاد کرد به طوری که برخی معتقدند کنش و عملکرد برخی وزرا و مدیران ارشد اجرایی، همپای رئیس جمهور نیست و برخی از آنان تا حدودی از رئیسی جا مانده‌اند، البته نباید از حق گذشت که پرکاری رئیس جمهور دلیل اصلی این اتفاق است مثلا هنوز رسانه‌های داخلی و خارجی مشغول ارائه و تحلیل اخبار سفر سید ابراهیم رئیسی به مسکو و دیدار با پوتین در کرملین بودند که رئیس‌جمهور بلافاصله پس از بازگشت به کشور به مناطق سیل زده کرمان رفت و این سفر با عنوان «از کرملین تا کرمان» به نوعی نماد تحرک دولت سیزدهم شد.

در این یک سال، انگیزه بالا، روحیه پرکاری و تلاش رئیس جمهور آنچنان پررنگ بوده که منتقدان و طیف‌های مخالف دولت هم بر آن صحه گذاشتند و به عنوان مثال سیدمحمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: «سفر آقای رئیسی به ۳۱ استان در یک سال اول ریاست جمهوری، انصافا قابل تقدیر است. صرف حضور مسئولان رده بالا در استان‌ها باعث امید بخشی است. خوبی‌ها را باید دید.»

اجرای گفتمان جمهوریت و عدالت

گفتمان رئیس جمهور گفتمان عدالت و جمهوریت است و مردم محوری و عدالت محوری دو پایه اصلی گفتمان دولت سیزدهم را تشکیل داده که این دو از مفاهیم اصیل انقلاب اسلامی هستند. حدود ۱۸۰۰کنش رئیس جمهور در سال نخست فعالیت او از مرداد ۱۴۰۰ تا مرداد امسال، اتفاقات زیادی را در حوزه اجرایی کشور رقم زده هر چند بسیاری از این اقدامات به‌نوعی ریل‌گذاری محسوب می‌شود که مردم در ادامه کار دولت به‌ویژه در پنج حوزه اصلی، ثمرات آن را خواهند دید، اما با این حال حضور مؤثر میدانی به‌ویژه در حوزه‌های سیاست متوازن خارجی، سفر‌های استانی، محیط زیست، اقتصاد، معیشت و بهداشت و درمان مشهود است.

ایجاد ثبات نسبی در بازار

دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود با بررسی‌های کارشناسی، ثبات در بازار‌های مالی را در دستور کار قرار داد و در مدت کوتاه به موفقیت‌های نسبی دست یافت. برای مهار تورم لازم بود در کوتاه مدت به صورت جدی سیاست تقویت ارزش پول ملی و کنترل نرخ ارز دنبال شود. در بلندمدت نیز باید از رفتار شبکه بانکی در خلق بی رویه نقدینگی، ممانعت و از رفتار‌های سوداگرانه از سوی بانک‌ها در بازار‌های مختلف جلوگیری شود.
آمار‌ها نشان می‌دهد از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا اردیبهشت۱۴۰۱، نه‌تن‌ها روند رو به رشد نرخ تورم کنترل شد، بلکه سیر نزولی پیدا کرد به طوری که در مواردی مانند تورم نقطه به نقطه کاهش قابل توجه بیش از ۱۸درصد طی این مدت ثبت شد. فقط در خرداد۱۴۰۱ شاهد افزایش نرخ رشد تورم بودیم که بخش عمده آن ناشی از حذف ارز ترجیحی و عادلانه سازی یارانه‌ها بود. آنچه در قالب افزایش قیمت‌ها ظهور کرد در واقع تورم پنهانی بود که به دلیل پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی در کالا‌ها پنهان بود و با حذف ارز ترجیحی این تورم نمایان شد.

گذرگاه شمال - جنوب، گشایش مسیر جدید برای توسعه

با توجه به شرایط جدید جهانی و قطع ارتباط روسیه با اروپا، کریدور شمال جنوب با هدف حمل بار ترانزیتی بین هند و روسیه مورد توجه ناوگان ملی قرار گرفته است. این گذرگاه مسافت ۱۶هزار کیلومتری حمل بار از طریق کانال سوئز را با یک مسیر ۷۰۰۰کیلومتری جایگزین کرده که کاهش ۴۰درصدی زمان حمل بار تا رسیدن به مقصد و ۳۰درصدی هزینه حمل را به دنبال خواهد داشت.

طرح نهضت ملی مسکن

براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی هم اکنون ساخت نزدیک به ۱.۵میلیون واحد مسکونی آغاز شده و تا پایان شهریور۱۴۰۱ اولین واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن تحویل داده می‌شود که بر مبنای برنامه‌ریزی انجام شده، حدود ۱۰۰هزار واحد به افرادی که زودتر در طرح شرکت کرده و آورده اولیه خود را واریز کرده‌اند و عامل ساخت پروژه بوده‌اند، تحویل داده خواهد شد. همچنین برای حمایت از مستأجران ۴۰هزار میلیارد تومان منابع بابت ودیعه مسکن اختصاص یافته است.

دور ایران در ۳۱سفر

۳۱ سفر استانی در سال اول فعالیت دولت در کنار بازدید‌های میدانی و سرزده متعدد، سند مردمی بودن دولت سیزدهم است. این سفر‌ها و بازدید‌ها در سال نخست، تابوی دست‌نایافتنی بودن مقامات عالی کشور را شکست و حضور بی‌واسطه و مستمر در میان مردم و شنیدن حرف آنان و پیگیری مشکلات، تصویری واضح از دولت مردمی ترسیم کرد. سفر‌های استانی رئیس‌جمهور از مصادیق امیدوارکننده مردم‌محور است که براساس پیمایش‌های انجام‌شده، این سفر‌ها به افزایش سرمایه اجتماعی و ارتقای اعتماد عمومی منجر شده است. البته باید توجه داشت حضور رئیس‌جمهور در سفر‌های استانی در کنار مردم، باید به کمک راهبرد‌ها و سازوکار‌های عالمانه توسط بدنه دستگاه اجرایی و حلقه‌های میانی هم پیگیری شود تا امکان حل مسائل مزمن کشور به کمک ظرفیت‌های مردمی فراهم شود.

سیاست خارجی فعال و متوازن

رئیس جمهور در طول یک سال گذشته شش سفر خارجی مهم انجام داده است؛ تاجیکستان، ترکمنستان (دو سفر)، روسیه، قطر و عمان مقصد سفر‌های دولت بوده و روسای جمهور منطقه از جمله روسیه، ترکیه، سوریه، قطر و قزاقستان و... هم با دیپلماسی فعال این دولت به ایران آمدند. اهمیت و دستاورد‌های موفقیت‌آمیز حضور و سخنرانی رئیس‌جمهور در رویداد‌های بین‌المللی همچون شانگ‌های و بریکس و برگزاری نشست‌هایی، چون اجلاس سه‌جانبه روند صلح آستانه با موضوع سوریه هم از رویکرد‌های مؤثر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی بوده است.
 
منبع: روزنامه جام جم 
برچسب ها: جام جم دولت برنامه
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها