jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۲۰۴   ۰۴ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۶:۰۹

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مردمک‌ها همان‌طور که به میزان نور محیط واکنش نشان می‌دهند و متناسب با آن تغییر اندازه می‌دهند، به تعداد اشیاء موجود در میدان دید نیز واکنش نشان می‌دهند. آزمایش‌ها نشان داد که مردمک‌ها در پاسخ به تصاویر با تعداد بیشتری از نقاط گشاد می‌شوند، که نشان می‌دهد حس کردن اعداد یک مکانیسم ادراکی ذاتی است.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از نیواطلس، همه می‌دانند که اندازه مردمک در واکنش به شرایط نوری مختلف متفاوت است. این یکی از اساسی‌ترین پاسخ‌های حسی خودکار ما است. اگرچه میزان نور عامل اصلی تعیین اندازه مردمک است، محرک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند بر پاسخ‌های مردمک تأثیر بگذارد؛ از دارو‌ها و هورمون‌ها گرفته تا اشتیاق و توجه.

دیوید بور، یکی از محققان این مطالعه جدید توضیح می‌دهد: «وقتی به اطراف نگاه می‌کنیم، به طور خود به خود شکل، اندازه، حرکت و رنگ یک صحنه را درک می‌کنیم. به همان اندازه خود به خودی، تعداد اشیایی را که در مقابلمان قرار دارند را درک می‌کنیم. این توانایی، که با اکثر حیوانات دیگر مشترک است، یک اصل تکاملی است: این توانایی مقادیر بسیار مهمی را آشکار می‌کند، مانند تعداد سیب‌های روی درخت، یا تعداد دشمنان در حال حمله.»

این مطالعه جدید به رابطه بین پاسخ مردمک و توانایی ظاهرا سخت ما در حس کردن اعداد متمرکز شده است. از تعدادی از شرکت‌کنندگان خواسته شد که به طور غیر فعال به چندین تصویر حاوی تعداد نقاط مختلف نگاه کنند.

محققان در این رابطه توضیح می‌دهند: «شرکت‌کنندگان به‌طور منفعلانه آرایه‌هایی از نقاط سیاه یا سفید با درخشندگی فیزیکی منطبق، اما تعداد فیزیکی یا توهم‌آمیز متفاوت را مشاهده کردند. در نیمی از الگوها، جفت‌هایی از نقطه‌ها با خطوطی به هم متصل شدند تا اشکال دمبل‌مانندی ایجاد کنند، که باعث خطای دید دست کم گرفتن تعداد درک‌شده می‌شد. در نیمه دیگر، اتصال دهنده‌ها یا جابه‌جا شدند یا حذف شدند.

نتایج نشان داد که مردمک‌ها در پاسخ به تعداد بیشتری از نقاط منفرد گشاد شده‌اند. هنگامی که تصاویر با نقاط منفرد کمتری نشان داده شد، مردمک‌های شرکت‌کننده‌ها به سرعت منقبض شدند. الیسا کاستالدی، محقق این مطالعه جدید از دانشگاه فلورانس، می‌گوید که این یافته‌ها نشان می‌دهد که درک بصری اولیه چقدر با اطلاعات عددی ارتباط عمیقی دارد. این کشف همچنین می‌تواند به کاربرد‌های بالینی عملی در تشخیص مشکلات در شناخت عددی منجر شود.
 
اندازه مردمک چشم بر حسب تعداد اشیایی که به آن‌ها نگاه می‌کنید تغییر می‌کند

کاستالدی می‌گوید: «برای مثال، این توانایی در اختلال «دیسکلکولیا» که یک اختلال در یادگیری ریاضی است، احتمالا دخیل است، بنابراین آزمایش ما ممکن است در شناسایی اولیه این وضعیت در کودکان خردسال مفید باشد.»

نتایج این مطالعه جدید در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها