jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۷۱۹   ۰۱ آبان ۱۴۰۰  |  ۲۳:۳۰

بیماری عفونی سل(TB) سالانه تقریبا جان دو میلیون نفر را در جهان را می‌گیرد. سل عفونتی باکتریایی است که عمدتا ریه‌های فرد را درگیر می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین، سل یک بیماری عفونی شایع و در بسیاری از موارد مرگبار است. این بیماری توسط گونه‌های مختلف مایکوباکتریا، به‌طور معمول «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» ایجاد می‌شود. انتقال باکتری توسط قطره‌های کوچک تنفسی از فرد بیمار صورت می‌گیرد. اگرچه این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک‌های مناسب قابل درمان است اما طی سه دهه گذشته مقاومت دارویی به عنوان یک مشکل مهم در روند درمان این بیماری ظاهر شده است.

پزشکان به منظور تعیین این موضوع که چه دارویی در روند بهبودی بیمار تاثیرگذار است، باید جهش‌های ژنوم مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (M. tuberculosis) را آزمایش کنند چرا که این واقع‌بینانه‌ترین روش برای آزمایش مقاومت دارویی برای هر بیمار مبتلا به این بیماری است. مایکوباکتریوم توبرکلوزیس گونه‌ای بیماری‌زا در جنس مایکوباکتریوم است. این باکتری، عامل بیماری سل است.

اخیرا گروه بین‌المللی از دانشمندان با یکدیگر همکاری کردند تا جامع‌ترین نقشه تغییرات ژنتیکی مسئول در مقاومت دارویی بیماری سل را ایجاد کنند.

پروژه تحقیقاتی کنسرسیوم بین‌المللی پیش‌بینی جامع مقاومت سل (CRyPTIC) ) بزرگترین مجموعه داده جهانی نمونه‌های بالینی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس سراسر جهان را که شامل ۱۵ هزار و ۲۱۱ نمونه از ۲۷ کشور است را جمع‌آوری کرده است. دانشمندان یک مجموعه داده منحصر به فرد ایجاد کرده و سپس از آن برای تعیین کمی چگونگی تغییرات رخ داده در کد ژنتیکی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و میزان تاثیر داروهای مختلف در از بین بردن این باکتری‌های ایجاد کننده سل استفاده کردند.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد از روش‌های تعیین توالی ژنومی پیشرفته استفاده کردند. آنها یک آزمایش کمی جدید برای مقاومت دارویی انجام دادند و سپس یک رویکرد جدید که همه تغییرات ژنتیکی نمونه باکتری سل مقاوم به دارو را مشخص می‌کند را دنبال کردند.

با استفاده از این روش‌ها، دانشمندان توانستند تنوع ژنومی را که باعث مقاومت بدن افراد در برابر ۱۳ مورد از رایج‌ترین درمان‌های دارویی سل می‌شود را شناسایی کنند.

یافته‌های این مطالعه به بهبود کنترل سل و آسان‌تر کردن کار سازمان‌های بهداشتی در درمان بهتر و سریع‌تر سل از طریق پیش‌بینی مقاومت ژنتیکی کمک می‌کند. این یافته‌ها همچنین می‌تواند به توسعه آزمایش جهانی حساسیت به دارو(DST) نیز منجر شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها