jamejamonline
دانش خودرو کد خبر: ۱۳۴۳۶۲۴   ۳۰ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۰

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که لاستیک‌ های خودرو باید بعد از ۵ سال استفاده مورد بازرسی قرار گیرند و بعد از ۱۰ سال، تعویض شوند.

به گزارش جام جم آنلاین، لاستیک یکی از قطعات در خودرو است که نیاز به تعویض مدام آن نیست.

انتخاب یک مارک با کیفیت، باعث می شود لاستیکی با طول عمر بالا بخرید که حتی باعث صرفه جویی در زمان نیز می‌شود اما برخی افراد از سن تایر خودرو اطلاعی ندارند و همین عامل باعث می شود که برایشان دردسرهایی ایجاد شود.

سوالی که اصولا مطرح می شود این است که چگونه می‌توان سن تایر را تشخیص داد؟. باید گفت تمام لاستیک‌ها تاریخ انقضا دارند؛ با افزایش سن لاستیک‌ ها و قرار گرفتن در معرض برخی عناصر، ترکیبات لاستیکی شروع به خراب شدن و شروع به ترک‌ خوردن می کنند.

ممکن است بتوانید ترک‌های روی لاستیک را تشخیص دهید، اما ترک‌های داخلی را به راحتی نمی توان تشخیص داد. ترک خوردگی در یک تایر، چه قابل مشاهده باشد چه نباشد، رانندگی با آن بسیار خطرناک است.

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که لاستیک‌ها باید هر سال، بعد از 5 سال استفاده مورد بازرسی قرار گیرند و بعد از 10 سال، تعویض شوند. برای بررسی سن لاستیک‌ های خودرو، به حاشیه لاستیک خود نگاه کنید. یک شماره سریال ۱۰ تا ۱۲ رقمی پیدا کنید، که معمولاً مخفف «DOT» قبل از آن است. چهار رقم آخر هفته و سال تولید را نشان می‌دهد.

لاستیک‌ ها باید چند کیلومتر دوام بیاورند؟

یکی از راه های تشخیص دوام لاستیک ها، این است که مسافت پیموده شده آنها را محاسبه کرد که این سن متفاوت هستند. رانندگی مداوم باعث ایجاد فرسودگی در لاستیک می‌شود، اما اینکه کجا و چگونه لاستیک‌ها رانده می‌شوند نیز عامل مهمی است.

عوامل دیگر شامل نوع ماشین و حتی محل پارک آن نیز در سن فرسودگی لاستیک اهمیت دارد؛ بنابراین، حتی اگر یک تایر به گونه‌ای ساخته و طراحی شده تا مسافت پیموده شده‌ای را دوام بیاورد، لزوماً در واقعیت اینطور نیست. در واقع، تخمین اینکه لاستیکی در چند کیلومتر دوام می آرود، بسیار دشوار است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

علاوه بر خود لاستیک، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث می‌شود تایر سریعتر فرسوده شود. نوع وسیله نقلیه، خودرو‌ها از جنبه‌های مختلفی مانند قدرت، گشتاور و سیستم ترمز متفاوت هستند که در سن تایر نیز تاثیر دارد. خودرویی که به خوبی نگهداری می‌شود فشار کمتری به لاستیک‌ها و سایر قطعات وارد می‌کند.

وزن خود خودرو و وزن اضافی که باید حمل کند، فشار بیشتری به لاستیک‌ها وارد می‌کند. وضعیت جاده‌هایی را که بیشتر رانده می‌شوند در نظر بگیرید. پایی که روی گاز و روی ترمز‌ها سخت است، عمر آج لاستیک را کوتاه می‌کند.

هنگامی که رانندگان لاستیک را انتخاب می‌کنند، اغلب قیمت، در دسترس بودن، مارک و ضمانت را برای تغییر تصمیم خود در نظر می‌گیرند. در حالی که ضمانت‌های پوشاک در آفریقای جنوبی موجود نیست، ضمانت‌های آسیب تایر یک نکته مهم است.

انتخاب لاستیک‌های با کیفیت خوب می‌تواند تا حد زیادی امنیت شما را در جاده تضمین کند، اما حتی لاستیکی که با طول آج طولانی طراحی شده باشد بدون رانندگی و تعمیر و نگهداری مناسب دچار مشکل می‌شود. برای استفاده بیشتر از تایر خود، به سراغ بررسی‌های معمول تایر، تراز چرخ‌ها و چرخش تایر بروید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها