jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۵۷۰   ۱۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۷:۳۲

یک روانشناس با اشاره به شروع فصل پاییز و امکان ابتلا به افسردگی فصلی مطرح کرد: در دوران کرونا از دست دادن عزیزان، سوگواری، مشکلات روحی به علت کاهش روابط اجتماعی امکان ابتلا به افسردگی فصلی را افزایش می دهد.

دکتر تقی ابوطالبی، روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با جام جم آنلاین با بیان اینکه در دو سال اخیر کرونا زمینه ابتلا به افسردگی فصلی را تشدید کرده، گفت: زمانیکه فرد برای مدتی تعاملاتش را با محیط اطراف قطع کند به نحوی که از روند اصلی زندگی اش باز بماند یعنی دچار افسردگی شده. در این حالت وقتی خود فرد یا اطرافیان، گذشته او را با حال فعلی اش مقایسه می کنند تغییرات روحی و جسمی بارزی مانند کاهش انگیزه زندگی، کم خوری یا پرخوری، خستگی مدام و... را مشاهده می کنند. در این بین بعضی از افسردگی ها هم مقطعی است مانند افسردگی ناشی از مرگ بستگان یا افسردگی پس از زایمان و... . افسردگی فصلی هم نوعی افسردگی است که هر سال در زمانی مشخص، یعنی آغاز سرما که نور خورشید کمتر و روزها کوتاهتر می شود تکرار می شود.

این روانشناس افزود: دلایل افسردگی فصلی تقریبا ناشناخته است، اما معمولا کسانی به آن مبتلا می شوند که زمینه های افسردگی از گذشته در وجودشان بوده و حالا تغییرات جوی باعث بروز این نوع از افسردگی می شود.

او با اشاره به اینکه درمان‌های رایج برای افسردگی فصلی نور درمانی، دارو و روان‌درمانی است، توضیح داد: برای درمان افسردگی در ابتدا باید نوع آن را تشخیص داد. به عنوان مثال افسردگی ناشی از شکست اقتصادی با افسردگی ناشی از شکست عاطفی متفاوت است و بنابراین راه درمانش نیز با هم متفاوت است، اما عمده روش درمانی که در علم روانشناسی کاربرد فراوانی دارد، درمان شناختی-رفتاری است. این روش درمان بیان می‌کند که رفتار، افکار و احساسات ما نتیجه باور و تصورات ما از خودمان، دیگران و کل هستی است. استفاده از این روش درمان در بهبود افسردگی فصلی نیز خیلی موثر است. چرا که بعضا دیده ایم کسانیکه تصور می کنند افسردگی فصلی دارند، اما علائمش را ندارند. بنابراین روانشناس با استفاده از این روش افکار منفی فرد را شناسایی و با افکار مثبت جایگزین می کند. چه بسا وقتی نگاه فرد به زندگی تغییر کند بسیاری از مشکلاتش نیز مرتفع می شود.   
 
ساناز قنبری / جام جم آنلاین
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها