jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۳۸۷   ۰۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۸

اضافه وزن، بارداری، بیماری‌ های عصبی عضلانی و رماتیسمال، لخته خون، نارسایی‌های قلبی و کلیوی و کبدی و همچنین عفونت (سلولیت و...)، می‌توانند از علل بروز ورم پا در افراد باشند.

به گزارش جام جم آنلاین، پوپک اسدی فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم اظهار کرد: بروز ورم پا یا «اِدِم» اندام تحتانی دلایل مختلفی دارد که به علت احتباس مایع یا اختلال در سیستم لنفاوی و یا به علت لخته شدن خون و یا التهاب رخ می‌دهد.

اسدی ادامه داد: این عارضه می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد که اگر یک طرفه باشد یکی از اندام‌های تحتانی بزرگتر از حد نرمال است و بر اثر فشار می‌تواند باعث درد، کشیدگی و براق شدن پوست بشود همچنین منجر به قرمزی یا گرمی پوست نیز خواهد شد.

علل ورم پا یا ادم اندام تحتانی

او ادامه داد: برخی علل منجر بروز این عارضه در افراد می شوند، از جمله؛ اضافه وزن، بارداری، بیماری‌های عصبی عضلانی و رماتیسمال، لخته خون، نارسایی‌های قلبی و کلیوی و کبدی و همچنین عفونت (سلولیت و...)، می‌توانند از علل بروز ورم پا در افراد باشند.

این فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم بیان کرد: مواردی مانند تجربه جراحی‌هایی مثل جراحی لگن، عمل قلب باز و مصرف بعضی از دارو‌ها ممکن است باعث بروز ورم پا شود که در راس آن مصرف داروهایی مثل دارو‌های ضدفشار خون، دارو‌های هورمونال، دارو‌های ضدبارداری، دارو‌های ضدافسردگی و ضد التهاب و کورتون و ... نیز از سایر علل بروز این عارضه هستند.

اسدی گفت: درمان این عارضه با رفع علت زمینه‌ای امکان پذیر است. همچنین استراحت و پرهیز از ایستادن طولانی و مداوم و داشتن رژیم غذایی مناسب (کم سدیم). گفتنی است رعایت رژیم غذایی به ویژه در زمانی که علت بروز ورم پا، احتباس مایع است، موثر خواهد بود.

او افزود: همچنین در صورت وجود لخته، درمان‌های ضدلخته و در صورت بروز عفونت، درمان‌های آنتی بیوتیکی می توانند به روند درمان کمک کنند.

اسدی اظهار کرد: اهمیت تشخیص و درمان به موقع ورم اندام تحتانی، در مشخص کردن علت زمینه‌ای آن است. به عنوان مثال اگر علت لختگی در اندام تحتانی باشد، در صورت عدم درمان به موقع، این لخته به ریه فرد فرستاده خواهد شد و به عبارتی فرد آمبولی ریه می‌شود و احتمال مرگ وجود خواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها