jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۹۷۰   ۰۱ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۰:۰۸

دبیر علمی سی و یکمین کنگره انجمن چشم پزشکی تشریح کرد

شایع‌ترین بیماری‌ های چشم

دبیر علمی سی و یکمین کنگره انجمن چشم پزشکی به تشریح شایع ترین بیماری‌ های چشم پرداخت و گفت: ضعف بینایی، یکی از موارد شایع در کودکان و نوجوانان است.

به گزارش جام جم آنلاین، علی طباطبایی،دبیر علمی سی و یکمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران در آستانه برگزاری سی و یکمین کنگره انجمن چشم پزشکی ایران، اظهار داشت: از موارد شایع بیماری‌های چشم این است که افراد با شکایت سوزش و احساس جسم خارجی در چشم مراجعه می‌کنند که به علت تغییر اشک، غلیظ شدن اشک و کم شدن آن یا به عبارتی خشکی چشم است.

وی با عنوان این مطلب که از قطره‌های اشک مصنوعی و پمادهای مناسب برای خشکی چشم استفاده می‌کنیم، گفت: وجود مژه در چشم یا کج شدن مژه به داخل چشم، اجسام خارجی گیاهی یا فلزی سبب اشک ریزش می‌شوند که باید به چشم پزشک مراجعه نمود.

طباطبایی ادامه داد:خارش و قرمزی همراه با سوزش و تا حدودی احساس جسم خارجی به علت موارد آلرژی و حساسیت است که نوع بهاره آن به علت آزاد شدن گرده گل‌ها یا مواد گیاهی است و از اواخر اسفند تا اوایل تابستان ادامه دارد و توصیه می‌شود افراد در تماس با مواد حساسیت زا نباشند و از عینک‌های مناسب استفاده کنند و قطره و پمادهای ضد حساسیت و آلرژی نیز توصیه می‌شود.

وی افزود: نوع دیگر واکنش به موارد حساسیت زا در هوا است که در تمام فصل‌های سال کم و زیاد مشاهده می‌شود.

طباطبایی گفت: مورد شایع دیگر کمی دید در بچه‌ها و نوجوانان و جوانان است که عمدتاً به علت ضعف بینایی است که با تجویز عینک و لنز تماسی و در شرایطی لازک و لیزیک قابل اصلاح است.

وی با عنوان این مطلب که صدمه به چشم ضربه و تروما از علل کاهش دید است و پیشگیری اهمیت زیاد دارد، افزود: برای مواردی مثل جوشکاری، کار با فلزات، تعمیرات و چکش کاری، باید از عینک‌های محافظ استفاده شود که متأسفانه کم استفاده می‌شود و سبب ورود جسم خارجی به خصوص فلزی به چشم شده و آسیب های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

طباطبایی در ادامه به برگزاری سی و یکمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران اشاره کرد و افزود: این کنگره با هدف ارتقا سطح علمی و عملی چشم پزشکان و ارائه پیشرفت‌های جدید چشم پزشکی، قرار است مهر ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار شود.

وی گفت: آنچه مسلم است، همبستگی و دوستی بین چشم پزشکان داخلی و خارجی، منجر به داد و ستد علمی و ارتقا سطح علمی چشم پزشکان کشور شده و سبب ارائه خدمات بهتر به بیماران و معرفی چشم پزشکی کشور به دنیا و سرافرازی بیشتر به کشور است.

طباطبایی گروهای هدف در این کنگره را متخصصین چشم پزشک، رزیدنت‌های چشم پزشکی، فلوشیپ ها، اپتومتریست ها، انترن و دانشجوهای پزشکی عنوان کرد و افزود: محورهای مورد بحث در این کنگره شامل بیماری‌ های قرنیه و جراحی‌های آن، عمل شایع آب مروارید (کاتاراکت)، لنزهای داخل چشمی، اصلاح عیوب انکساری و…، است.

دبیر علمی سی و یکمین کنگره چشم پزشکی ایران اظهار داشت: از دیگر موارد مورد بحث در این کنگره پیشگیری و درمان اثر دیابت بر روی چشم، پیشگیری و درمان انسداد عروقی شبکیه، بیماری‌ها و جراحی‌های شبکیه، درمان التهاب‌های اربیت و کاسه چشم، جراحی پلک، تومورها، فشار چشم، پیشگیری و تشخیص و درمان افزایش فشار چشم و همچنین موارد ارثی و ژنی به بحث گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: التهاب‌های داخل چشم (یووئیت) که عموماً کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و باعث صدماتی برای چشم می‌شود، استرابیسم، تشخیص و درمان انحراف‌های چشم (نوروافتالمولوژی) در کودکان و تشخیص و درمان عصب محرکه چشم از دیگر موارد مهم مورد بحث در این کنگره خواهد بود.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها