jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۸۳۳   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۵۰

وضعیت دشت گلپایگان به‌شدت بحرانی شده و به گفته مدیرکل زمین‌شناسی استان اصفهان، این رقم به مرز باورنکردنی 19‌سانتی‌متر در سال رسیده است.

یکی از کارشناسان فرمانداری گلپایگان گفته یکی از دلایل این فرونشست برمی‌گردد به طرح انتقال آب از سرشاخه‌ های دز در الیگودرز به قم! اما چگونه؟

در واقع آنچه از محل سد کوچری گلپایگان به قم انتقال یافته، حدود 17 میلیون متر مکعب بیشتر از چیزی بوده که از سرشاخه‌های دز به گلپایگان رسیده. یعنی گلپایگانی‌ها هم آثار تاریخی سنگ‌نگاره‌های چند 10هزارساله تیمره را در اثر احداث سد و طرح انتقال آب به قم از دست دادند و هم منابع آب بیشتری از سرزمین‌شان.

آیا واقعا این حجم عظیم آب تا پایان تیرماه فقط برای مصارف شرب انتقال یافته یا قرار است آب مورد نیاز برای ساخت بزرگ‌ترین پارک آبی خاورمیانه در قم هم از همین محل تامین شود؟

نکته مهم‌تر که در تحلیل‌ها به آن پرداخته نشده، حکایت از افزایش سطح اراضی کشاورزی گلپایگان - از ۲۵ هزار و 500 هکتار به ۲۹ هزار هکتار - در طول 36 سال گذشته -۱۳۶۳ تا ۱۳۹۹- است.

نیاز آبی این مقدار افزایش سطح -۳۵۰۰ هکتار- از قرار هر هکتار 10‌هزار متر مکعب، می‌شود 35‌ میلیون متر‌مکعب در سال. بنابراین به‌نظر می‌رسد متهم شماره یک در بروز بحران در دشت گلپایگان افزایش بارگذاری بخش کشاورزی است که در طول نزدیک به 4 دهه گذشته سبب کاهش بیلان دشت و در نهایت وقوع پدیده فرونشست زمین شده و البته انتقال آب به قم هم می‌تواند آخرین میخ به تابوت این پیکر نیمه‌جان تلقی شود.

محمد درویش - دبیر کمیته محیط‌زیست یونسکو / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها