jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۱۵۵۱   ۲۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که ماده مغذی روی (زینک) می تواند در مورد سنگ کلیه هم مفید و هم مضر باشد.

title

به گزارش جام جم آنلاین، در مورد ارتباط بین زینک و سنگ کلیه دو نظریه متناقض وجود دارد. یک نظریه عنوان می‌کند زینک رشد کریستال‌ های اگزالات کلسیم را که سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند، متوقف می‌کند. نظریه دیگر نشان می‌دهد زینک سطح بلورها را که رشد بیشتری را ترغیب می‌کند، تغییر می‌دهد.

«جفری ریمر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هوستون، در این باره می‌گوید: «این عنصر رشد کریستال اگزالات کلسیم را کاهش می‌دهد و در عین حال سطح بلورها را تغییر می‌دهد و باعث نقص در شکل رشد می‌شود. این ناهنجاری‌ها مراکزی را برای هسته سازی و رشد کریستال‌های جدید ایجاد می‌کنند.»

ریمر این حالت را همچون یک شمشیر دولبه توصیف می‌کند.

وی در ادامه می‌افزاید: «ابزارهای توانمند جدید به ما امکان می‌دهد تقریباً در سطح مولکولی درک کنیم چگونه گونه‌های مختلف در ادرار می‌توانند رشد بلورها را تنظیم کنند.»

سنگ کلیه از بلورهای اگزالات کلسیم و رسوبات مختلف سخت نمک‌ها و پروتئین‌های غیرآلی تشکیل شده است. سنگ‌ها با عبور از مجاری ادراری می‌توانند درد شدیدی ایجاد کنند.

از آنجائیکه شیوع این سنگ‌ های کلیه بالاست، در نتیجه باعث افزایش رنج و افزایش شدید هزینه‌های پزشکی می‌شوند. ‌

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر