jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۰۷۲۹   ۲۴ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۰:۰۶

رییس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد توضیح داد؛

آیا قلیان موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

رییس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد با بیان اینکه مصرف دخانیات موجب ابتلا بیماری‌های ریوی، تنفسی و قلبی عروقی می‌شود، گفت: خطرات مصرف انواع دخانیات به‌خصوص قلیان موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود و میزان این خطر در ایام بحران کرونا بسیار بیشتر است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علی‌اصغر محمودی با بیان اینکه انواع دخانیات از جمله قلیان آسیب‌ها و مخاطرات زیادی برای افراد مصرف‌کننده و همچنین کسانی که با آنان در ارتباط هستند دارد، خاطرنشان کرد: دود قلیان مضرات و خطرات بیشتری به نسبت سیگار دارد و آسیب هر قلیان با ۸۰ نخ سیگار برابری می‌کند و مطالعات صورت گرفته نشان داده که تعداد زیادی از سرطان‌ها ارتباط مستقیم با دود سیگار و قلیان دارد.

دکتر محمودی تصریح کرد: مواد آلاینده‌ای که در سیگار و قلیان وجود دارد مضر بوده و می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌ های ثانویه شود و این خطر برای کسانی که بیماری‌های تنفسی و ریوی دارند به مراتب بیشتر از دیگران است و سالانه میلیون‌ها نفر در جهان جان خود را به علت مصرف دخانیات و یا ارتباط با مصرف‌کننده آن از دست می‌دهند.

وی با ذکر این ‌نکته که متاسفانه سن مصرف دخانیات کاهش یافته و بسیاری از مصرف‌کنندگان در سنین نوجوانی و جوانی هستند، تاکید کرد: به والدین توصیه می‌شود که بیش از پیش مراقب فرزندان خود باشند و ضمن ایجاد طرح دوستی با آنان مضرات مصرف دخانیات را برایشان بیان نمایند؛ همچنین باید مهارت نه گفتن به فرزندان آموزش داده شود تا در زمان حضور در جمع‌ها، اقبالی نسبت به مصرف دخانیات از خود نشان ندهند و به راحتی به دود و قلیان نه بگویند.

رئیس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد بیان کرد: موادی که در تنباکوها وجود دارد بسیار آسیب‌زننده بوده و بعضاً عوارض جبران‌ناپذیری داشته فرد دچار بیماری‌های ریوی، تنفسی و قلبی عروقی می شود، خطرات مصرف انواع دخانیات به‌خصوص قلیان که موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود در ایام بحران کرونا به مراتب بیشتر است و بودند مواردی که از قلیان مشترک استفاده کردند و دچار مشکلات شدید شدند.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر