jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۰۷۲۹   ۲۴ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۰:۰۶

رییس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد توضیح داد؛

آیا قلیان موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

رییس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد با بیان اینکه مصرف دخانیات موجب ابتلا بیماری‌های ریوی، تنفسی و قلبی عروقی می‌شود، گفت: خطرات مصرف انواع دخانیات به‌خصوص قلیان موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود و میزان این خطر در ایام بحران کرونا بسیار بیشتر است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علی‌اصغر محمودی با بیان اینکه انواع دخانیات از جمله قلیان آسیب‌ها و مخاطرات زیادی برای افراد مصرف‌کننده و همچنین کسانی که با آنان در ارتباط هستند دارد، خاطرنشان کرد: دود قلیان مضرات و خطرات بیشتری به نسبت سیگار دارد و آسیب هر قلیان با ۸۰ نخ سیگار برابری می‌کند و مطالعات صورت گرفته نشان داده که تعداد زیادی از سرطان‌ها ارتباط مستقیم با دود سیگار و قلیان دارد.

دکتر محمودی تصریح کرد: مواد آلاینده‌ای که در سیگار و قلیان وجود دارد مضر بوده و می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌ های ثانویه شود و این خطر برای کسانی که بیماری‌های تنفسی و ریوی دارند به مراتب بیشتر از دیگران است و سالانه میلیون‌ها نفر در جهان جان خود را به علت مصرف دخانیات و یا ارتباط با مصرف‌کننده آن از دست می‌دهند.

وی با ذکر این ‌نکته که متاسفانه سن مصرف دخانیات کاهش یافته و بسیاری از مصرف‌کنندگان در سنین نوجوانی و جوانی هستند، تاکید کرد: به والدین توصیه می‌شود که بیش از پیش مراقب فرزندان خود باشند و ضمن ایجاد طرح دوستی با آنان مضرات مصرف دخانیات را برایشان بیان نمایند؛ همچنین باید مهارت نه گفتن به فرزندان آموزش داده شود تا در زمان حضور در جمع‌ها، اقبالی نسبت به مصرف دخانیات از خود نشان ندهند و به راحتی به دود و قلیان نه بگویند.

رئیس مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد بیان کرد: موادی که در تنباکوها وجود دارد بسیار آسیب‌زننده بوده و بعضاً عوارض جبران‌ناپذیری داشته فرد دچار بیماری‌های ریوی، تنفسی و قلبی عروقی می شود، خطرات مصرف انواع دخانیات به‌خصوص قلیان که موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود در ایام بحران کرونا به مراتب بیشتر است و بودند مواردی که از قلیان مشترک استفاده کردند و دچار مشکلات شدید شدند.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها