jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۶۱۳   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۰:۴۶

رئیس سازمان غذا و دارو در ارتباط با برنامه واکسیناسیون جمعیت هدف کشور و تامین واکسن‌های مورد نیاز برای مقابله با کووید ۱۹، گفت:بر اساس موجودی واکسن، طرح ملی واکسیناسیون را انجام می‌دهیم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه تا آخر پاییز حدود ۷۰ درصد از جمعیت کشور را واکسینه خواهیم کرد، گفت: البته با توجه به جهش‌های ویروس کرونا نمی‌توانیم به آسانی بگوییم ماسک‌ها را برداریم یا فاصله گذاری‌ها را کاهش دهیم.

وی با عنوان این مطلب که تأمین واکسن برای همه کشور‌ها چالش است، افزود: تلاش می‌کنیم با توجه به اینکه تولید واکسن‌های داخلی ما به مرحله نهایی رسیده است تعللی در واکسیناسیون مردم ایجاد نشود.

شانه ساز با تاکید بر اینکه تا پایان خرداد واکسیناسیون با واکسن ایرانی را آغاز خواهیم کرد، تصریح کرد: با زیرساخت‌هایی که در کشور ایجاد شده است ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن در سال را خواهیم داشت که نه تنها جمعیت کشور را واکسینه می‌کنیم، بلکه صادرات نیز خواهیم داشت.

وی گفت: ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار دوز واکسن وارد و حدود ۵ میلیون دوز تزریق کرده‌ایم.

شانه ساز افزود: برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا نیز واردات واکسن انجام می‌شود و تقریباً همه پلتفرم‌های دنیا را در کشور داریم. البته می‌توانیم به جز واکسن اسپوتنیک از واکسن‌های تولید داخل به عنوان دوز دوم واکسیناسیون دیگر واکسن‌ها استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: ممکن است فشار‌های زیادی برای صدور مجوز تزریق عمومی واکسن‌های داخلی وجود داشته باشد، اما به هیچ عنوان این فشار‌ها را نمی‌پذیریم و بر اساس روش‌های علمی کار را انجام می‌دهیم.

شانه ساز گفت: به نظر من دو واکسن داخلی رازی و برکت قابلیت تزریق عمومی دارند، اما وزارت بهداشت بر اساس تعهدی که به مردم دارد تا کار‌های علمی این دو واکسن به نتیجه نرسد مجوز تزریق عمومی را نمی‌دهد.

وی گفت: بر اساس موجودی واکسن، طرح ملی واکسیناسیون را انجام می‌دهیم و امیدوارم با ورود واکسن‌های ایرانی این طرح را با سرعت بیشتری به نتیجه برسانیم.

شانه ساز افزود: بیشتر کشور‌ها در فاز سوم آزمایش واکسن کرونا واکسیناسیون عمومی را آغاز کردند مانند کشور‌های حاشیه خلیج فارس که مردم خود را در اختیار دیگر کشور‌ها برای آزمایش واکسن‌های آن‌ها قرار دادند و حتی رژیم صهیونیستی نیز این کار را انجام داد، اما ما اجازه ندادیم دیگر کشور‌ها روی سلامتی مردم کشور ما مرحله سوم واکسن خود را آزمایش کنند.

وی گفت: شرکت‌های تولیدکننده واکسن داخلی به دلیل تحریم‌های ظالمانه با مشکلات بسیار زیادی برای وارد کردن محیط کشت و مواد اولیه روبرو هستند، اما اکنون مواد اولیه ساخت ۳۰ میلیون دوز واکسن در کشور وجود دارد.

شانه ساز افزود: با ایجاد زیرساخت‌های تولید واکسن داخلی امیدواریم جمعیت دانشجویی کشور تا پاییز واکسینه شوند، اما به دلیل تحریم‌های ظالمانه، در این باره با احتیاط صحبت می‌کنیم.

وی گفت: تا پایان پاییز برآورد ما تهیه ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای دستیابی به مرحله ایمنی است تا زمستان آرامی را داشته باشیم و اگر خوش‌بینانه صحبت کنیم تا پایان پاییز حتی می‌توانیم کل جمعیت کشور را واکسینه کنیم.

شانه ساز افزود: از ابتدا امید ما به تولید واکسن داخلی بوده است، اما از واردات نیز غافل نشدیم و واردات ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن در قالب ساز و کار کوواکس ایجاد و ارز آن را تأمین و ارسال کردیم.

وی گفت: به واسطه کرونا زیرساخت‌های تولید واکسن در کشور ایجاد شده است که از جمله آن‌ها تولید واکسن آنفلوانزا برای نخستین بار در کشور است و می‌توانیم پیش از پاییز حداقل ۳ تا ۴ میلیون دوز واکسن آنفلوانزای تولید داخل به بازار ارائه کنیم.

شانه ساز افزود: برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز شیوه نامه‌های بهداشتی تهیه و ابلاغ شده است و در همه مراحل برگزاری انتخابات، وزارت بهداشت حضور دارد و بر روند انتخابات تا آخرین ساعت نظارت می‌کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها