title
یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟ همچنین موارد ابتلا به این ویروس پس از واکسیناسیون نیز گزارش شده است که سعی می‌کنیم در این نوشتار به پاسخ این موارد بپردازیم.
کد خبر: ۱۳۲۰۴۹۰

باید توجه کنید تا این لحظه هیچ واکسنی در دنیا اثربخشی صد‌درصدی نداشته است و حتی در صورت تزریق نوبت‌ های توصیه‌ شده، باز هم این احتمال وجود دارد که ایمنی لازم ایجاد نشود؛ به همین دلیل به همه افراد توصیه می‌شود کماکان دستورالعمل‌ های بهداشتی و پیشگیرانه را مانند کسانی که واکسن دریافت نکرده‌اند، رعایت کنند.

ویروس مسبب این بیماری همچنان در بیشتر نقاط دنیا در چرخش است و در برخی کشورها به‌علت ماندگاری طولانی دچار جهش (تغییر ساختار) شده است. به همین دلیل تمام افراد در معرض ابتلا
خواهند بود.

حتی ممکن است در زمان تزریق واکسن، آلوده به این ویروس باشند ولی به علت بی‌علامت ‌بودن، اطلاعی از بیمار بودن خود نداشته باشند.

این افراد احتمالا در روزهای بعد دچار علائم خواهند شد و تشخیص این‌که این تظاهرات، عوارض معمول و گذرای واکسن است یا ابتلای به کووید 19 به‌ویژه در روزهای اول بسیار مشکل است.

به همین علت و به‌خصوص اگر این علائم شدید بود یا بیشتر از سه روز طول کشید، حتما با پزشک مشورت کنید.

دکتر علیرضا فاطمی -  متخصص بیماری‌های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها