jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۰۴۹۰   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۳۲

یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟ همچنین موارد ابتلا به این ویروس پس از واکسیناسیون نیز گزارش شده است که سعی می‌کنیم در این نوشتار به پاسخ این موارد بپردازیم.

title

باید توجه کنید تا این لحظه هیچ واکسنی در دنیا اثربخشی صد‌درصدی نداشته است و حتی در صورت تزریق نوبت‌ های توصیه‌ شده، باز هم این احتمال وجود دارد که ایمنی لازم ایجاد نشود؛ به همین دلیل به همه افراد توصیه می‌شود کماکان دستورالعمل‌ های بهداشتی و پیشگیرانه را مانند کسانی که واکسن دریافت نکرده‌اند، رعایت کنند.

ویروس مسبب این بیماری همچنان در بیشتر نقاط دنیا در چرخش است و در برخی کشورها به‌علت ماندگاری طولانی دچار جهش (تغییر ساختار) شده است. به همین دلیل تمام افراد در معرض ابتلا
خواهند بود.

حتی ممکن است در زمان تزریق واکسن، آلوده به این ویروس باشند ولی به علت بی‌علامت ‌بودن، اطلاعی از بیمار بودن خود نداشته باشند.

این افراد احتمالا در روزهای بعد دچار علائم خواهند شد و تشخیص این‌که این تظاهرات، عوارض معمول و گذرای واکسن است یا ابتلای به کووید 19 به‌ویژه در روزهای اول بسیار مشکل است.

به همین علت و به‌خصوص اگر این علائم شدید بود یا بیشتر از سه روز طول کشید، حتما با پزشک مشورت کنید.

دکتر علیرضا فاطمی -  متخصص بیماری‌های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر