رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ تشریح کرد

بدن‌های آهنربایی پس از تزریق واکسن کرونا؛ از شایعه تا واقعیت

یادداشت رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد بیمارستان بقیه‌الله

واکسن برای بیماران مزمن کبدی

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد بیمارستان بقیه الله گفت:‌ به صورت کلی به افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی توصیه می‌شود واکسیناسیون برای کووید ۱۹ را دریافت کنند اما ملاحظاتی در این زمینه وجود دارد که ذکر می‌شود.
کد خبر: ۱۳۱۹۱۲۲
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر محمد علی ابیضی ، فوق تخصص گوارش و کبد روز پنج شنبه در یادداشتی اظهار کرد: در بیماران دچار بیماری اتوایمیون کبدی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند توصیه می شود واکسیناسیون انجام شود و چون هنوز دستورالعمل واحدی در مورد تعدیل یا قطع داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی وجود ندارد بنابراین بیمار باید داروهای خود را به روال قبل ادامه دهد.

ادامه متن یاد داشت به شرح زیر است : 

در بیماران کاندید پیوند کبد توصیه می شود واکسیناسیون کووید ۱۹ انجام گیرد اما چنانچه پیوند کبد انجام شده است توصیه می شود در طی چند ماه اول واکسیناسیون به تاخیر افتد. (بعضا ۶ هفته مکفی ذکر شده است)
بروز علائم سیستمیک مثل بدن درد یا تب خفیف حائز اهمیت نمی باشد اما بروز زردی نیاز به پیگیری دارد.

همچنین کسانی که در مراحل اولیه شروع درمان با سرکوبگر ایمنی همچون پردنیزولون هستند بهتر است برای واکسیناسیون عجله نکنند. همانطور که بعد از پیوند کبد باید چندین هفته صبر کرد.

بیماران مبتلا به درگیری گوارشی که مجبور به استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی می باشند منعی برای واکسیناسیون کرونا ندارند مگر آنکه در دوره  اولیه شروع این داروها باشند که بهتر است عجله نکنند. 

از طرفی به دلیل آنکه دوره ی ناقل بودن این افراد، در صورت ابتلا به کرونا طولانی تر از افراد دیگر می باشد واکسیناسیون اینگونه افراد می تواند از نظر سلامت عمومی به نفع جامعه باشد.

آیا پس از واکسیناسیون کامل لازم است ماسک زده شود؟

باید این نکته را یادآورم شوم که واکسیناسیون،  هر کدام از انواع آن در بهترین حالت نیز منجر به ایمنی ۱۰۰ درصد نمی گردد. پس توصیه می شود حتی اگر دو دوز واکسن را دریافت نموده اید با توجه به عدم واکسیناسیون عمومی در جامعه بصورت کامل زنجیره انتقال بیماری قطع نشده و باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود و از ماسک در تماس های نزدیک استفاده شود چراکه احتمال ابتلای مجدد وجود دارد.

در مطالعات انجام شده دیده شده در کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند حتی در صورت ابتلا به کرونا، دوره ی ناقل بودن فرد طولانی تر از فرد سالم می باشد. بنابراین جامعه از واکسیناسیون چنین افرادی سود بیشتری خواهد برد.

آیا کسی که بیماری مزمن کبدی دارد و قبلا به کرونا مبتلا شده است نیاز به واکسیناسیون دارد؟
بله، چرا که علائم وجود آنتی بادی در سیستم گردش خون این فرد مبنی بر قطعی بودن تاثیر آنها در خنثی کردن ویروس کرونا نیست، بنابراین بهتر است واکسیناسیون صورت گیرد.
 

آیا لازم است قبل از انجام واکسیناسیون از تب بر یا ضد درد استفاده شود؟ خیر توصیه نمی گردد.
 
آیا بیماران سیروز پس از تزریق واکسن آسترازنیکا نیاز به مصرف آسپرین دارند؟ خیر توصیه نمی شود.

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد بیمارستان بقیه‌الله همچنین توصیه کرد که در دوره همه گیری کرونا صرف نظر از واکسیناسیون، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک مناسب با روش صحیح بهترین راه ممکن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. 
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها