رییس پلیس فتای تهران بزرگ خبر داد؛

دستگیری فروشنده انسولین‌ های تقلبی در پایتخت

جام جم آنلاین بررسی می‌کند؛

بحران کمبود انسولین در اردبیل

title
علی عبداللهی رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و داروی استان با بیان اینکه کمبود انسولین نوورپید رفع شده است، گفت: شاید کمبودی مقطعی در شهرستان ها باشد که با نظارت و بازرسی های میدانی سعی کرده ایم کم و کسری در رابطه با انسولین نداشته باشیم.
کد خبر: ۱۳۱۴۹۰۷بحران کمبود انسولین که در اواخر سال جاری مشقت‌هایی برای این بیماران ایجاد کرده بود، حالا مدتی است که با تکرار سناریوی نایاب شدن انسولین، بار دیگر نگرانی از تامین دارو در آنها بالا رفته است و حالا در روزهایی که پیک چهارم کرونا اوج گرفته است در صف‌های طولانی داروخانه‌های مرجع دولتی می‌ایستند تا سهمیه‌ همیشگی‌شان را دریافت کنند.

نوورپید یک نوع انسولین مدرن با تاثیر فوری است. محصولات انسولینی مدرن، نسخه ای بهبود یافته از انسولین انسانی هستند. این دارو یکی از داروهای حیاتی برای کنترل بیماران دیابتی است که در اردبیل نیز از سال جاری بیماران با کمبود آن مواجه شده اند.

در این رابطه با چند شهروند در خصوص کمبود انسولین نوورپید و لانتوس سوال کرده ایم که در ادامه می خوانید:

علی با 22 سال سن یک فرد دیابتی هست و با انسولین درمان می شود، وی در رابطه با کمبود انسولین نوورپید می گوید: اخیرا با نسخه معتبر پزشکی جهت دریافت انسولین به داروخانه مراجعه کردم که بجای 10 قلم انسولین به دستور پزشک که دو نوع است، تنها 2 قلم دادند.

وی ادامه داد: این 10 قلم سهمیه یک ماه من است و در طی این دو ماه فقط 4 قلم انسولین دریافت کرده ام که داروخانه ها مدعی هستند کمبود انسولین است، باید به سازمان غذا و دارو مراجعه کنید، وقتی به سازمان غذا و دارو مراجعه می کنیم می گویند شما سهمیه کامل گرفته اید. این بیماری یک بیماری سرماخوردگی نیست. اگر انسولین به بدن بیماران نرسد عواقب بدی برای ما دیابتی ها خواهد داشت.
 
محمد 45 سالش هست وی درخواست رسیدگی دارد و می گوید در اردبیل انسولین لانتوس پیدا نمی شود یک بیمار دیابتی با بیماری قلبی وفشار خون بالا؛ با قند ۵۰۰ که روزانه ۱۳۰ دوز مصرف انسولین دارد چیکار باید کند.

وی در ادامه گفت: جمعیت کشور رو به سالمندی است و بیماری دیابتی در بین سالمندان شایع است، باید مسئولین تامین داروهای انسولین را در اولویت قرار دهند که متاسفانه تولید داخلی ندارد و با کوچکترین خللی مردم و مسئولان با مشکلات بزرگی مواجه می شوند.
 
 
با یکی از داروخانه های شبانه روزی در رابطه با این کمبود سوال کردم. مرتضی محبی اظهار دارد: انسولین نوورپید قلمی طبق سهمیه معاونت غذا و دارو هر ماه فقط 5 قلم توزیع می شود. به دلیل کمبودی که دارد بصورت ضعیف در تمامی داروخانه ها معمولا 5 تا و به ندرت 10 قلم توزیع می شود.

وی در ادامه می گوید قیمت انسولین نوورپید و لانتوس هیچ تغییری نکرده است و با دفترچه های درمانی مبلغی ناچیز است.

وی در ادامه می گوید: کمبود انسولین دلایل زیادی دارد از جمله اینکه انسولین یک داروی وارداتی است و با قرنطینه شدن داروها با فراگیری کرونا در زمستان سال گذشته سه ماه تاخیر داشت و مشکلاتی را به وجود آورده بود که خوشبختانه امسال نسبت به اواخر سال جاری بهبود چشمگیری داشته است.
 
علی عبداللهی رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و داروی استان با بیان اینکه کمبود انسولین نوورپید رفع شده است، گفت: شاید کمبودی مقطعی در شهرستان ها باشد که با نظارت و بازرسی های میدانی سعی کرده ایم کم و کسری در رابطه با انسولین نداشته باشیم.

وی افزود: کمبود انسولین و هر داروی خاص دیگری  براساس جمعیت آن شهر است که در کل کشور از سوی مسئولین از حساسیت بالایی برخوردار است. همچنین با سهمیه بندی انسولین توانسته ایم روند نادرست مصرف آن نیز باید اصلاح کنیم تا همه بیماران به مقدار نیازشان انسولین دریافت کنند.

وی ادامه داد: محدودیت برای بیمارانی است که بیش از اندازه مورد نیازشان انسولین مصرف می کنند. همچنین این محدودیت شامل بیمارانی می شود که با نسخه آزاد و نسخه شهرهای دیگر به داروخانه ها مراجعه می کنند. متاسفانه سرانه مصرف انسولین بالا هست و روز به روز نیز افزایش می یابد که علت آن به نحوه مصرف مواد غذایی و کنترل درست مواد نشاسته ای بر می‌گردد.
 
عبداللهی در ادامه با بیان این که بیماران باید در سامانه ثبت نام کنند تا مسئولان به بیماران در توزیع دارو کمک کنند. اضافه کرد: لانتوس و نوورپید قلمی نوع کمیاب انسولین است که بصورت سهمیه بندی در داروخانه ها توزیع شده است.

وی ادامه داد: قیمت مصوبه داروهای انسولین هیچ تغییری نکرده است و بیماران بخاطر کمبود داروهای انسولین نگران افزایش قیمت آن نباشند.

رئیس اداره نظارت بر دارو معاونت غذا و دارو در ادامه گفت: بیماران دیابتی برای دریافت سهل داروهای انسولین می توانند به داروخانه های دانشگاه ها، هلال احمر، داروخانه 22بهمن و همچنین داروخانه های شبانه روزی مراجعه کنند.
 
 
گزارش از سولمازنعمتی خبرنگار جام جم آنلاین اردبیل
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها