محققان دریافتند، سلامت قلب بیماران مبتلا به نارسایی کلیه را می‌توان با دوچرخه سواری متوسط ​​بهبود بخشید.
کد خبر: ۱۳۱۱۰۲۳

به گزارش جام جم آنلاین، مطالعه جدید منتشر شده در مجله بین المللی کلیه نشان داد، بیمارانی که از نارسایی کلیه رنج می‌برند و تحت دیالیز قرار می‌گیرند می‌توانند با دوچرخه سواری با شدت متوسط ​​سلامت قلب خود را بهبود بخشند.

یافته‌های یک پژوهش اخیر نشان می‌دهد که دوچرخه سواری با شدت متوسط ​​در حالی که فرد تحت دیالیز است می‌تواند به میزان قابل توجهی در بهبود سلامت قلب بیماران مبتلا به نارسایی کلیه کمک کند.

این مطالعه توسط دانشگاه لستر با حمایت موسسه خیریه Kidney Research UK و موسسه تحقیقات بهداشتی (NIHR) انجام شد. یافته‌های این مطالعه در ژورنالی با عنوان «Kidney International» منتشر شد.

دیالیز می‌تواند منجر به آسیب به قلب شود که با گذشت زمان درنهایت نارسایی قلبی را به بار می‌آورد. این مطالعه برای بررسی اینکه آیا ورزش می‌تواند این عوارض جانبی را کاهش دهد، بررسی شد.

پس از شش ماه، قلب افرادشرکت کننده در این تحقیق با اسکن ام‌آر‌آی ارزیابی شد و با تصویربرداری قبل از آزمایش مقایسه شد. بیمارانی که دوچرخه سواری کرده بودند، در چندین جنبه سلامت قلب بهبود یافته‌ بودند. قلب آنها بیشتر شبیه اندازه طبیعی بود، جای زخم کمتری داشتند و سفتی رگهای اصلی کمتر بود.

تجزیه و تحلیل این مطالعه همچنین نشان داد، دوچرخه‌ سواری صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی این دسته از افراد دارد.

کارشناسان تأکید می‌کنند، مسئله‌ای که درباره بیماران کلیوی وجود دارد این است که آن‌ها علاوه بر مشکلات کلیه، قلب‌های آسیب دیده و ضعیفی دارند که نیاز به درمان‌هایی برای کاهش حملات قلبی به وجود می‌آورد.

جیمز برتون، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما می‌دانیم که تحرک بیشتر می‌تواند به کاهش خطر بیماری های‌ قلبی، کنترل وزن، کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود سلامت روان کمک کند».

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها