همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن‌های کرونا
آیا واکسن کووید ۱۹ تا کنون موجب مرگ شده است؟

همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن‌های کرونا

از بازوی کرونایی و فلج بِل تا استفراغ و تورم غدد لنفاوی

با عوارض عجیب واکسن مدرنا آشنا شوید

برخی افراد شاهد عوارض جانبی عجیبی پس از دریافت واکسن کرونای تولید شده از سوی شرکت آمریکایی مدرنا هستند.
کد خبر: ۱۳۱۰۰۱۴

به گزارش جام جم آنلاین، گرچه ویروس کرونا همچنان در کشور‌های مختلف جهان در حال جولان دادن است، اما کشف واکسن موثر برای مقابله با آن و آغاز واکسیناسیون در بسیار از کشورها، امیدواری‌ها برای به پایان رسیدن همه گیری کووید ۱۹ را افزایش داده است.

با این حال، تاکنون عوارض جانبی زیادی برای تزریق واکسن‌های کرونا دیده شده است. تحقیقات در انگلیس نشان می‌دهد برخی افراد مدتی پس از تزریق واکسن کرونای مدرنا در بازوی خود دچار مشکلی به نام «بازوی کرونایی» می‌شوند.

در واقع بازوی کرونایی نوعی واکنش حساسیت زا به واکسن کرونا است که باعث ایجاد جوش و تحریکات پوستی در بخش بازو می‌شود.

این واکنش در برخی موارد با گذشت زمان و در روز پس از تزریق رخ می‌دهد. نشریه پزشکی نیوانگلند در این باره می‌گوید: واکنش حساسیت زا به واکسن کووید ۱۹ در برخی افراد شدید و درجه ۳ به شمار می‌رود. در این موارد فرد برای چند روز نیازمند دریافت خدمات درمانی است.

یک زن آمریکایی به نام «آمیلا براون» که ساکن ایالت کالیفرنیا است در این باره می‌گوید: من حتی در زمان تزریق واکسن کرونا هیچ دردی احساس نکردم. با این حال، مدت کوتاهی پس از تزریق احساس سرگیجه کردم و یک واکنش حساسیت زا (آلرژیک) به واکسن نشان دادم. برای احتیاط بیشتر درباره سلامتی ام، مرا به بیمارستان بردند. با این حال، پس از بهبودی من توانستم روز بعد به سرکار خود بازگردم.

یک فرد دیگر درباره عوارض تزریق واکسن کرونا می‌گوید: پس از تزریق واکسن احساس برآمدگی و خارش در محل تزریق احساس کردم. با این حال، در روز بعد در بازوی خود شاهد قرمزی، خارش، کهیر و جوش بودم. محل تزریق متورم شده بود و به شدت نیازمند خاراندن آن بودم. این محل زخم شده و به شدت درد می‌کرد.

متخصصان انگلیسی می‌گویند موارد مشاهده شده در افراد پس از تزریق واکسن کرونا که به بازوی کرونایی شهرت یافته، در واقع یک پاسخ دیرهنگام حساسیت زا به شمار می‌رود. افراد باید بدانند واکنش حساسیت زا می‌تواند ۷ تا ۱۰ روز پس از تزریق واکسن نیز مشاهده شود.

این متخصصان به افراد توصیه کردند پس از مشاهده این واکنش حساسیت زا بهتر است کاری برای درمان آن انجام نداده و اجازه دهند این موضوع به خودی خود برطرف شود. با این حال، اگر پس از ۴۸ ساعت علائم آن از بین نرفت، حتماً به پزشک مراجعه کنند.

موسسه سلامت همگانی انگلیس اعلام کرده است فارغ از عوارض جانبی مشاهده شده در محل تزریق، ممکن است این واکسن باعث فلج شدن موقت نیز شود. تحقیقات نشان داده است واکسن مدرنا که از سوی غول داروسازی آمریکا تولید شده است می‌تواند یک نفر در هر ۱۰ هزار نفر را به «فلج بِل» دچار کند.

فلج بل در اثر فلج عصب زوج هفتم مغز یا عصب صورت رخ می‌دهد. در این حالت عضلات صورت (معمولاً یک طرف صورت) به طور موقت دچار فلج شدگی می‌شوند. ممکن است ۹ ماه زمان ببرد تا فردی که دچار فلج بل شده است به طور کامل بهبود یابد.

رایج‌ترین عوارض جانبی تزریق واکسن مدرنا در افراد شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- احساس خستگی
۲- حساسیت، تورم، قرمزی یا خارش در بازو و به ویژه قسمتی که واکسن تزریق شده است.
۳- سردرد
۴- غدد لنفاوی متورم زیر بازویی که واکسن به آن تزریق شده است.
۵- درد عضلانی
۶- درد مفاصل
۷- حال تهوع و استفراغ
۸- تب 

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها