jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۵۹۱۳   ۱۲ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۷:۱۲

از مهم‌ترین قسمت‌هایی که کووید ۱۹ درگیر می‌کند و بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از آن را به‌وجود می‌آورد، دستگاه تنفسی و ریه‌هاست. بیماری آسم می‌تواند وضعیتی چالش‌برانگیز و استرس‌زا باشد و وقتی با درگیری کروناویروس همراه باشد، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری وارد کند.

 در زمان عالم‌گیری کووید ۱۹ وضعیت مبتلایان به آسم می‌تواند تحت کنترل افراد درآید درصورتی‌که بتوانند توصیه‌های مربوط را رعایت کنند.

در فصول سرما افزایش آلودگی هوا و میزان شیوع سرماخوردگی و به‌تبع آن عفونت‌های ویروسی افزایش می‌یابد و در بیماران مبتلا به آسم هم‌شدت آن را افزایش می‌دهد بنابراین به مبتلایان آسم توصیه می‌شود در هوای سرد تا جای ممکن از مواجهه با هوای سرد و جریان مستقیم هوا پرهیز کنند و با توجه به عالم‌گیری اخیر کروناویروس که استفاده از ماسک را اجباری کرده است، مبتلایان به آسم می‌توانند از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کنند.

درواقع استفاده از ماسک فایده چند جانبه‌ای برای بیماران داشته و باید به‌طور مداوم و کامل مورداستفاده قرار گیرد.

اول این‌که در برابر ورود ویروس کرونا به ریه جلوگیری کرده،دوم به‌تبع آن از ورود سایر ویروس‌ها ازجمله آنفلوآنزا و انتشار آنها نیز ممانعت می‌کند.

همچنین از ورود هوای آلوده و گردوغبار و مواد محرک سیستم تنفسی جلوگیری می‌کند. از طرفی با گرم نگه‌داشتن نفس فرد مبتلا به آسم از تحریک مجاری با هوای سرد جلوگیری می‌کند و با تنظیم رطوبت هوای تنفسی از خشکی هوای ورودی می‌کاهد البته باید توجه شود ماسک استفاده‌شده به‌موقع تعویض شود و سایر توصیه‌های پزشک مربوط در مورد مصرف دارو و... نیز باید مدنظر قرار گیرد.

دكتر سید شمس‌الدین اطهاری - فلوشیپ آسم و آلرژی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر