jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۴۶۲   ۲۸ دی ۱۳۹۹  |  ۰۹:۰۱

حوادث زنجان؛ گازگرفتگی

18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی

قائم مقام اورژانس استان زنجان با اشاره به اینکه طی هفته گذشته 18 مورد گازگرفتگی به اورژانس گزارش شده است، گفت: متاسفانه دو نفر از هموطنان نیز در اثر همین موضوع فوت کرده‌اند.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین، ابراهیم خسروشاهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: یکی از خطراتی که با آغاز فصل سرما، سلامت ما را تهدید می کند، مسمومیت با گاز CO است و به همین خاطر آگاهی نسبت به علائم این نوع مسمومیت و راه‌های جلوگیری از آن اهمیت بسزایی دارد.
 
18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی
قائم مقام اورژانس استان زنجان با اشاره به اینکه گاز مونوکسید کربن بی‌رنگ، بی‌بو، بسیار سمی و کشنده است، تصریح کرد: همه سوخت‌های فسیلی از جمله گاز شهری، هیزم، زغال و ... در هنگام سوخت، گاز مونوکسید کربن تولید می‌کنند که می‌تواند منجر به مسمومیت و مرگ شود.
وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین نشانه هشدار دهنده اولیه مسمومیت خفیف با مونوکسیدکربن یک نوع سردرد تنشی است، گفت: خواب آلودگی و خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف و بی‌ حالی، امکان بروز سردرد شدید، گاهی تهوع و استفراغ، پرش‌‌های عضلانی و اختلال حرکتی، احساس نبض پر و صدادار در ناحیه شقیقه از دیگر علائم گازگرفتگی است.
خسروشاهی با اشاره به اینکه طی هفته گذشته 18 مورد گازگرفتگی به اورژانس گزارش شده است، اضافه کرد: متاسفانه دو نفر از هموطنان نیز در اثر همین موضوع فوت کرده‌اند.
وی با اشاره به منابع تولید گاز CO در ساختمان‌‌ها افزود: استفاده از دودکش‌های غیر استاندارد و دودکش مشترک، استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در فضای بسته و بدون تهویه، استفاده از شومینه و اجاق گازهای خوراک‌پزی برای گرمایش و استفاده از پیک‌نیکی و قرار دادن آبگرمکن در داخل حمام از عوامل خطرساز در این زمینه است.
قائم مقام اورژانس استان زنجان همچنین به راهکارهای برخورد با شخص دچار گازگرفتگی شده نیز اشاره کرد و گفت: از شهروندان می‌خواهیم در برخورد با فرد مسموم هم با حفظ ایمنی خود سریعا فرد مسموم رو به هوای آزاد منتقل کنند.
وی افزود: از دیگر راهکارهای برخورد با شخص دچار گازگرفتگی شده نیز این است که یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ را باز کنیم، در صورت امکان عملیات اکسیژن ‌دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت آغاز کنیم و به یاد داشته باشیم که خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز از مهم‌ترین اقدامات محسوب می‌‌شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر