jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۰۶۰۸   ۲۰ دی ۱۳۹۹  |  ۲۱:۰۱

حتما می‌دانید كه سبزیجات برای سلامت شما ضروری هستند و روزانه باید میزان زیادی از این خوراكی‌های سالم مصرف كنید. در این مطلب با نشانه‌هایی كه می‌گویند مصرف سبزیجات شما كافی نیست، آشنا می‌شوید.

افزایش استرس و اضطراب: به نوشته نشریه سلامت آمریكا سبزیجات دارای برگ سبز حاوی فولات هستند. فولات در تولید هورمون دوپامین كه در ایجاد آرامش شما موثر است، نقش دارد.

احساس ضعف و بیماری مستمر: مصرف ناكافی سبزیجات نشاسته‌ای یا سبزیجات دارای برگ سبز به كمبود اسید فولیك و ویتامین B منجر می‌شود. كمبود این مواد مغذی می‌تواند كم‌خونی و خستگی به همراه داشته باشد. اگر دائما احساس ضعف و بیماری می‌كنید، مصرف سبزیجاتی مانند قارچ و كلم بروكلی برای مقابله با بیماری‌ها می‌تواند به شما كمك كند.

نفخ و ناراحتی معده: هرچند ناراحتی معده و نفخ شكم می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، اما مصرف نكردن مواد غذایی مناسب از شایع‌ترین علل بروز این مشكلات است. سبزیجات نقش مهمی در جلوگیری از نفخ و ناراحتی معده دارند. فیبر موجود در سبزیجات با كمك به هضم غذا از بروز نفخ جلوگیری می‌كند.

مشكلات لثه: كمبود ویتامین C می‌تواند منجر به كبودی و خونریزی مكرر لثه‌ها شود. برخی از بهترین سبزیجات حاوی ویتامین C شامل انواع كلم، اسفناج و فلفل است.

افزایش وزن: سبزیجات به دلیل دارا بودن فیبر به شما احساس سیری می‌دهند و باعث می‌شوند غذای كمتری مصرف كنید. مصرف ناكافی سبزیجات با احساس گرسنگی و به دنبال آن خوردن غذاهای ناسالم همراه است. بنابراین كاهش مصرف سبزیجات اغلب منجر به افزایش وزن می‌شود.

مشكلات تمركز و حافظه: لوتئین، یك ماده مغذی است كه اثرات ضدالتهابی دارد و می‌تواند نقش موثری در كاهش التهاب مغز داشته باشد. كمبود این ماده در بدن معمولا با مشكلات یادگیری و حافظه همراه است. لوتئین در انواع سبزیجات مانند سبزیجات برگ‌دار، هویج، كلم بروكلی، ذرت و گوجه‌فرنگی یافت می‌شود.

۶ نشانه كمبود مصرف سبزیجات

منبع: romper.com
مترجم: یاسمین مشرف - سلامت / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر